| Gorky a întrebat:

Salut la toată lumea. Am vorbit cu o fată timp de o lună de zile si efectiv mi s-a făcut scârbă de ea. Sa va zic toată povestea. Ea s-a supărat pe mine deoarece eu i-am spus ca vreau sa punem stop conversației noastre pentru că ea a amânat date-ul nostru. Buun. Eu, prost fiind, am încercat să o împac timp de vreo 2 săptămâni, dar fără succes. Ma rog. Trec vreo două zile de la ultima noastră conversație și aflu de la ea, astăzi, faptul că ea in acea perioada de două săptămâni (în care eram ultimul lingău și încercam să-mi cer scuze față de ea) că ea efectiv râdea la mesajele în care efectiv ii ziceam cat de mult imi pare rău ca i-am zis ca punem punct conversației noastre. Atunci, m-au luat nervii și i-am spus că ea oricum avea cateva redflag uri: 1. Cel mai bun prieten al ei este băiat (ideea e că ea prima oara mi-a zis ca e gay, dupa că e heterosexual, iar după că e gay iar); 2. Ea a fost la ceva concurs de dans in Grecia și efectiv nu a vrut sa-mi zica deloc ce a facut in Grecia(mi-a spus într-adevăr doar doua faze nasoale: Ca s-a drogat și că a făcut toxiinfecție alimentară). Pot sa detaliez mai mult aici la partea cu Grecia, dar efectiv acum sunt beat și efectiv de-abia pot sa imi țin telefonul in mana.
3. Efectiv nu mi-a spus deloc ca ea se duce intr-un club cu colegii ei de clasă: Efecfiv m-a supărat foarte tare chestia asta si pe lângă asta și efecfiv bag mana in foc ca s-a sărutat cu unu/una pe acolo. Desigur că unul dintre colegii ei este și prietenul "gay".
4. Faptul că încă mai umbla pe tinder atunci cand vorbeam. Efectiv ea imi zicea "vai, ce frumos ești, ce frumos a fost acest compliment pe care mi l-ai făcut, ce caracter de diamant ai" în condițiile in care ea umbla pe Tinder și cel mai probabil mai vorbea cu câțiva proști ca mine ce erau îndrăgostiți de ea.
5. Faptul că i s-a părut ei ca eu am un red flag: i-am povestit că m-am internat la psihiatrie pentru că aveam/ încă am probleme cu nervii si efecfiv ei i s-a părut că treaba asta e un redflag deoarece am căutat ajutor ca sa imi tratez această chestie...
Mă rog, TPU. Voi ce credeți despre cearta asta de doi bani? Eu cred ca ar trebui să o uit si sa ma ocup mai mult cu învățatu ca si asa, peste cateva luni am bacuhappy.

Răspuns Câştigător
| NikiNikisor a răspuns:

In primul rând, daca ea crede ca e nasol că ai căutat ajutor pentru problema ta vu nervii înseamnă ca nu apreciază un om care tinde spre schimbare, deci e logic ca nici ea nu tinde spre așa ceva.
In al doilea rând, daca a spus o minciună cum ca prietenul ei e gay e cumva cam dubios, e clar ca umblă cu cioara vopsită! Sfatul meu este sa o eviți pentru că e evident o persoana imatura care nu știe ce vrea, vei ajunge sa suferi enorm pentru o fata care nu da doi banii pe tine! Capul sus!

| Gorky explică (pentru NikiNikisor):

Mi-a plăcut sfatu tau. Prietenul meu cel mai bun mi-a zis aceeași chestie ca și tine. Rar mai găsim persoane in societatea asta care gândesc ca voi.

13 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Pai vad ca ti-ai raspuns chiar tu la intrebari, daca citesti cu atentie si TREAZ totul. Daca tu o spui ca e o cearta de doi bani, de ce te mai framanti atat? Pentru ca ai nevoi de confirmare pentru situatia prin care treci, ok.

E absolut normal sa simti dezamagire si frustare cand vine vorba de sentimente mai puternice, dar uneori trebuie sa stim sa investim doar in ceea ce merita, nu in aparente sau pe fluturasii din stomac si trebuie sa stim si sa ne detasam.

In cazul tau, gandeste-te cat de imatur e sa faci atata scandal pentru cineva care... tu zici ca e atat de suspecta si neserioasa si infidela! O relatie sanatoasa inseamna responsabilitate, fidelitate si ce valori pui tu in fata DIN AMBELE DIRECTII, deci ai mare grija si la gelozia asta a ta; pentru ca nu as exclude varianta ca ea sa te trateze ca pe un ciudat din cauza geloziei si a sufocarii si normal ca nu vede de ce sa-ti ofere tie totul.

Apropos, voi ce varsta aveti incat sa incercati macar sa vedeti lucrurile matur, incat atunci cand nu merge ceva sa spuneti sincer celuilalt ca nu merge, nu sa va bateti joc de sentimentele celuilalt? Da, chiar si tu iti bati joc de sentimetele ei daca nu spui pe fata lucrurile si in loc sa te detasezi, faci atat circ. Uneori trebuie sa alegi alt drum fara tragedie!

| Gorky explică (pentru stef87):

Da boss, tu nu ai fi gelos daca femeia ta ar face aceste lucruri. Efectiv ce am zis eu mai sus sunt cele mai comune redflag uri la fete.

| stef87 a răspuns (pentru Gorky):

Fara "boss ", ca nu sunt de etnie! Uite inca un motiv pentru care tipa s-ar putea sa nute trateze serios: poate ca esti doar unul din pustanii aia de cartier care nu stie cum sa se arate mai smecher decat ceilalti prin vorbe, prin comportament etc. De ce sa ofere ea atata incredere unuia care atata stie, sa fie "boss"; ce sa mai zic daca e si ea din acelasi tip de oameni neseriosi?
Eu nu as fi gelos gelos, ci pur si simplu as felicita-o si i-as ura mult succes in relatie, dar dispar din viata ei, stiu ca nu mai am ce cauta - nu trebuie sa fac scandal, sa o cert, e alegerea ei, sa fie sanatoasa, nu trebuie sa fac show sa vina dupa mine. Pur si simplu, mergi mai departe daca esti destept.

| Gorky explică (pentru stef87):

I-auzi, nu-ți convine atunci când cineva iti creează un sentiment de inferioritate? Eu cred ca tu habar nu ai ce sunt alea redflag uri și încerci să pari si tu pe interesantu aici.

| stef87 a răspuns (pentru Gorky):

Cred ca tu nu stii ce vorbesti si faci pe desteptu, hai ceau.

| Gorky explică (pentru stef87):

Daca nu știam, atunci nu mă aproba lumea XD. Mă întreb de câte ori ai fost tu folosit de femei cu asemenea mentalitate de

| Cristi9997 a răspuns:

Astea sunt banalități. Cel puțin pe mine nu ma mai surprinde absolut nimic la certurile care le-am avut. E bine sa nu ai absolut nici o așteptare altfel o sa te termine psihic unele.

Părerea mea e ca ai fost un prost în acel moment în care ai încercat pari mai breaz decat ea. Pentru ca tot tu o sa pari vinovat chiar dacă ea te-a provocat.
Mai înțeleg sa te descarci pe o cucoana ca se baga în fata ta la piață. Da în aceste situații e mult mai bine sa ții în tine ca unele pot fi destul de sărite pe de fix. Acum tu ești minor probabil.

| Gorky explică (pentru Cristi9997):

1. Nu sunt minor
2. Am preferat sa nu tin in mine pentru că eram si mai trist daca tineam acele chestii in mine. Unii habar nu aveți să dați sfaturi

| Cristi9997 a răspuns (pentru Gorky):

Vad cat esti de matur din moment ce te imbeti ca un porc. Ești tâmpit dacă faceai chestii din astea cu altele și aveai +25 te dădea aia în judecata.

| Gorky explică (pentru Cristi9997):

Si de ce eram dat in judecată? Faptu că i-am zis redflag urile ei? Coaie, ești ultimul prost smr

| Koria8219 a răspuns:

Fata asta e o panarama. Cauta pe cineva care-i pasa de tine.

| Gorky explică (pentru Koria8219):

Aici sunt de acord cu tine