| anonim11xx a întrebat:

Salut lume ...in curand imi incep viata sexuala si sunt curios daca masturbarea regulata, o data sau de doua ori pe saptamana, poate sa-mi afecteze lungimea primului act sexual? prin lungime ma refer la lungimea timpului in care ejaculez? iar in pe total ma refer la acel mit sau adevar ca masturbarea duce la ejaculare precoce

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Parca ar fi ca si cum ai spune ca pe 15 incepe scoala.De ce esti asa sigur ca iti pica o fata la pat? In curand, dupa cum spui. Daca te inveti cu masturbarea numai daca vezi savarina in fata ochilor deja te scapi pe tine.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista nicio relatie de cauzalitate sau interdepententa intre masturbare si ejacularea rapida in cazul primelor acte sexuale. Ejacularea "precoce" sau mai corect spus rapida se datoreaza excitatiei mult prea puternice si a existentei unei stari de surescitare continua, provocat de gandul ca urmeaza un act sexual iminent. Prin acumulare de experienta sexuala vei constata ca progresiv timpul de sex efectiv va creste pana la limita considerata normala. Succes!

| doctorandus a răspuns:

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| Emilian65 a răspuns:

De obicei masturbarea duce la o ejaculare precoce si mai tarziu la impotenta. Deci, atentie, lasa-te de masturbare.

| WaterDrop a răspuns:

Poate duce in unele cazuri la ejaculare precoce sau impotenta, este adevarat.Cat despre prelungire, da, pentru ca se desensibilizeaza pielea.

| anonim11xx explică (pentru WaterDrop):

Eu de obicei cand ma masturbez si sunt ff excitat ma tine vreo 2-3 minute, e posibil sa fie la fel si la sex?

| WaterDrop a răspuns (pentru anonim11xx):

Depinde de ea si de cat de excitat esti si tu.Cu mana de obicei depui o presiune mai mare. Oricum, cu timpul va creste durata vei vedea.Nu ai de ce sa te ingrijorezi.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

O sa creasca incepatorule, stai calm. sa inaintezi in varsta

| bogdanme889 a răspuns:

O sa fii impotent....Pacat.