| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ma intilnesc cu un baietel deja de ceva timp, cu el am avut prima oara relatii sexuale dar a fost o greseala foarte mare dar fara el numi inchipui sa traiesc mai departe. As dori sa aflu parerea baietilor(daca ati fi in loc) si ale fetelor (daca ati avut si voi asa situatii) ori ce parere aveti despre asta. Sa incep sa ma intilnesc cu alt baietel cum se va comporta cu mine stiind ca nu mai sunt virgina?

14 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| adeluna a răspuns:

In timpul actului sexual se elibereaza in corp tot felul de hormoni. Dopamina, Oxitocina, etc. Ultimul- dopamina este hormonul atasamentului. Intr-o relatie face partenerii sa ramana impreuna si peste ani si ani cand pasiunea tumultoasa se transforma in afectiune. Din pacate poate face femei inteligente sa se ataseze de barbatii gresiti, si le poate chiar pacali creirul sa sintetizeze o indragostire articificiala. Este o chestiune evolutiva, care sa asigura ca cei doi vor fi ramas impreuna macar cat sa ofere copilului conceput impreuna un bun start in viata.
Incearca sa te detasezi si sa analizezi daca atractia spre el e reala sau doar un cocktail hormonal. Dupa ce mi-am inceput viata sexuala in mine s-a dus aceeasi lupta: tendinta de a ramane cu el ca sa (imi) demonstrez ca nu a fost o greseala, ci doar un pas firesc intr-o relatie si dorinta de a ma detasa, de a nu ma interese ce s-ar putea crede despre mine si de a ma distanta, zicandu-mi ca nici macar nu e genul meu.
Legat de intrebarea de final... Cred ca faput ca il numesti baietel iti da raspunsul nu. Probabil stii deja cam la ce sa te astepti de la el. Dar sa nu avem prejudecati, e posibil sa aiba si el sentimente, doar nici baietii nu sunt doar bucati de carne pe picioare. Insa asta nu poti sa afli decat tu singura. Multa bafta si nu uita ca toti facem greseli, ce ne definesc sunt deciziile luate pentru viitor. Stay strong, stay a lady!

| VIP3r a răspuns:

O sa iti spun parerea mea dupa care iti voi pune doua intrebari, din pura curiozitate...
Depinde de baiat, unii considera virginitatea fetei o conditie de baza pentru o relatie iar unii nu. Pentru mine personal nu conteaza foarte mult daca fata cu care sunt a inceput acest capitol din viata ei, fiecare dintre noi avem un trecut, este posibil ca in acest trecut sa fi existat o persoana alaturi de care credeam ca vom trai toata viata. Cred ca comportamentul si felul de a fi ar trebui sa conteze cel mai mult. De exemplu mie nu mi-ar place ca prietena mea sa fi fost (din punct de vedere sexual) cu cine stie cati baieti, pentru mine ar insemna ca ea cauta doar asta la o relatie si nu as vrea sa fiu cu o astfel de fata.
Pentru mine conteaza foarte mult cum se comporta fata, nu daca si-a inceput viata sexuala. Am o relatie destul de lunga cu o fata care mi-a captat mintea si inima, ma face sa visez cu ochii deschisi, in fiecare zi ma topesc cand ii vad zambetul si cand ii aud vocea, asta este adevarata dragoste, nu daca ti-ai inceput viata sexuala. Trebuie sa fii insa atenta la un singur lucru, cum se comporta baiatul, ce fel de persoana este. Nu se merita sa fii cu cineva daca te indoiesti chiar si pentru o clipa ca nu vei fi fericita.
In trecut eram foarte timid, imi puneam o groaza de intrebari: oare ce ar trebui sa fac, oare am gresit eu? O prietena mi-a spus un lucru foarte adevarat: "Ce este al tau e pus deoparte. Daca este sa se intample se va intampla."
Soooo, don't worry. Acum intrebarile mele, asa cum ti-am spus ti le pun din curiozitate:
1. Ce s-a intamplat de ai ajuns la concluzia ca nu ma aveti un viitor comun?
2. Ce varsta aveti?

Toate cele bune, spor happy

| marypopovici a răspuns (pentru VIP3r):

1. sunt multe versiuni, e mult de explicat