| GaByTZu_8509 a întrebat:

Salut.Ma numesc Gabriel, am 17 ani, sunt din Tulcea. Povestea incepe astfel: acum 1 an, am cunoscut o fata(16 ani are) din Valcea pe messenger iar in timp am ajuns sa-mi placa de ea, atat la aspect, cat si la comportament.In timpul asta, am tot vorbit cu ea prin mesaje, am sunat-o, de asemenea pe mes.Mai pe scurt am inceput sa o iubesc. O sunam de fiecare data, vorbeam cu ea multe minute. Ea este o fata frumoasa si stiu ca tine si ea la mine(sau cel putin tinea), fiindca in ziua de azi, o fata frumoasa schimba multi prieteni, mai ales fiind distanta dintre noi doi.La inceput, nu-mi zicea lucruri frumoase, numai eu ii ziceam.Tot asa pana cand i-am trimis un ursulet de plus de CRACIUN.Atunci mi-a zis pentru prima data "Te iubesc". Muream de fericire.Sunt multe de spus, credeti-ma.Si tot asa ne iubeam(pe bune). chiar simteam, eram amandoi fericiti, nu ma plangeam. Iam trimis cadouri si alte chestii frumoase de 1 martie, ziua indragostitilor, dar nu asta conteaza.Eu vroiam sa o fac pe ea fericita.Stateam uneori si ii compuneam poezii... o data, mi-am facut o inima pe piept si am scris :MAMI, TE IUBESC.Era fericita, vedeam asta si eu eram de asemenea.Incepusem sa vobresc deja cu mama ei, cu timpul i-am zis mamei sale ca o iau de sotie. Ea mi-a zis sa vin la ea la vara, chiar m-a pus sa-i promit.Deja mama ei imi zicea "Gineras". Eram fericit, mama ei ma placea. Iar cu timpul, fata aceasta ma alinta.Imi spunea :bebe, puiu mai multe.
Dar cu timpul, relatia noastra se stingea.Nu stiu de ce, dar uneori se comporta ca si cum nu ne cunosteam. Vorbea cu nervi. O intrebam "vrei sa ne despartim?". Ea "NU". In fine asta era inainte, dar acum mai recent, de cand am luat si eu si ea vacanta, nu prea mai vorbeste cu mine.Adica o sun, nu raspunde, decat dupa un timp indelungat, pe mes abia intra si nu prea mai putem vorbi ca inainte.Nici la vorbe nu mai este cum era inainte.Nu ma mai alinta. O tot intreb cand apuc sa vorbesc cu ea, care e problema. A zis ca nu este niciuna.Desigur stiu ca este altceva, dar nu stiu ce. O mai intreb "TE PLICTISESC"?,"vrei sa inceteze relatia?" etc. Ea "NU". I-am si zis "Te schimbi?" sau punem capat. Ea mi-a tot zis ca o sa se schimbe. Iar eu recunosc ca sunt un prost. pun suflet mult.si ma aleg cu nimicsad. Uneori, seara stau si plang asa...fiindca m-am atasat asa mult de ea, cu toate ca este distanta asta asa mare.Eu chiar o iubesc.
Nici baiat nu ma pot numi, am ajuns sa plang.Baietii din ziua de azi cauta decat un singur lucru...Sincer mie imi pare rau ca am aflat ce este aceea iubirea.Recunosc,am mai tinut inainte. dar nu asa de mult cum tin in momentul de fata la aceasta fata.
Problema este ca nu stiu ce sa fac.
Va rog, ajutati-ma(o opinie ceva). si va rog.nu radeti de mine...
Va multumesc anticipat
PS:sunt mult mai multe de zis, dar nu vreau sa fac romane de dragoste.

Răspuns Câştigător
| stefanev a răspuns:

Varsta adolescentei e una foarte... "controversata" sa ii spunem asa. Tu nu are nicio vina in aceasta relatare, ci a fost doar "victima" varstei. E mai complicat sa intemeiezi o relatie stabila de la 16 ani, atunci cand baietii si fetele exporeaza necunoscutul si vor sa afle mai multe. Ceea ce s-a intamplat de fapt este ca ea nu te-a iubit cu adevarat. A fost o iubire "flash" si nicidecum adevarata, spre deosebire de tine care ai pus suflet si pasiune. Singurul lucru pe care ti-l pot reprosa este modul prin care ti-ai aratat afectiunea: ai jucat cu cartile pe fata, ai aratat tot ceea ce simti si probabil ea a vazut, i-a placut insa s-a plictisit. Nu este niciun capat de lume, exista fete frumoase, inteligente si care merita toata aprecierea unui barbat, insa daca ar fi atat de usor de gasit, nu ai sti sa apreciezi la adevarata valoare. E o problema cunoscuta la relatiile de distanta ca exista un risc mai ridicat de esuare, insa cele care se mentin... atunci te poti considera iubit. Pana atunci eu iti spun capul sus, acum suferi, dar toate in timp vor trece. Nimic de pe aceasta lume nu este vesnic, asadar eu recomand sa-ti redobandesti starea de spirit. Fiecare incercare esuata este o experienta in plus in viata de zi cu zi! Succes!

16 răspunsuri:
| LiveYourLife a răspuns:

Este de apreciat ca sti sa ti cu adevarat la o fata...si sti sa iubesti desi probabil esti la inceput
probabil are vreo problema in familie si de asta este asa distanta...sau poate a aparut un baiat care sta in zona ei...e putin ciudat si totodata aiurea sa stai cu cineva asa de la distanta si doar sa vorbiti fiindca apare monotonia cum de astfel a aprut la voi se pare.
De ce nu te duci la ea ca esti in vacanta. daca si mama ei te-a acceptat eu asta as face
Lipta pentru iubirea ta si nu mai sta si te plangetongue

| FoarteLetargic a răspuns:

Ai grija sa nu aiba pe altcineva. Te sfatuiesc sa mergi la ea. Fa tot posibilul.
Numai bine!

| SunnyFlame a răspuns:

Ce tristsadimi pare rau de voi eu nujt ce sa-ti zic straight face dar astea ar cam fi niste semne ca nu te mai iubeste si ca sa nu te raneasca nu`ti spune SAU duce ''o viata dubla''adica pe mess te are pe tine si in realitate pe altu straight facepoate pentru ea nu mai insemni ce erai la inceput.majoritatea fetelor se plictisesc repede de pers iubita...mai ales ca nici nu sunteti aproape...acum e trebuie ta ce aleg.dar eu zic sa o lasi balta chiar daca doare

| βʋϰβʋииʏ a răspuns:

Ar trebui sa continui povestea
Asta imi place si mie sa fac romane de dragoste si poezii
Dar infine
Si eu m-am indragostit odata pe internet de un tip din bucuresti
El avea 17 eu 15 dar nu conta varsta pentru noi
Am pus suflet foarte mult in acea presupusa relatie dar el a tinut un timp la mine pana a facut 18 ani si atunci s-a schimbat groaznic de mult
Statea prin cluburi cu baieti si fetele seara de seara cu mine nu mai vorbea
Am venit odata in bucuresti cu firma lui tata si el statea in sectorul 3 am fost acolo l-am sunat si etc.
TAtei i-am spus ca merg la o fosta colega
El nu mi-a raspuns la telefon l-am prins in parc cu 2 tipe se lingea cu fufelehee hee
Am fost o proasta pe atunci
Acum daca se mai intampla incerc sa trec cu vederea
Oricum nu mai am increde in relatiile de la distanta e o prostie :-J
Ar fi bine sa incerci sa afli mai multe
Stii cum se spune
"Te indragostesti de mai multe ori dar numai odata e serios"
Iar daca tu ai facut asta acum inseamna ca nu trebuie sa te lasi
Cel mai bine ar fi sa mergi la ea
Dar sa ai sprijinul ei
Fara surprize sau ceva ca daca nu te primeste acasa la ea sa dormi unde ai sa stai? =]
Spun si euhee hee
Asaca mult succes!

| xXx_6498 a răspuns:

Salut,stiu cum e crede-ma,si eu traiesc o poveste extrem de asemanatoare,pe mess neam cunoscut,si cred ca din prima seara am inceput sa ma indragostesc de ea,m-am vazut de cateva ori cu ea si ne intelegeam foarte bine,doar ca ea sta destul de departe de locul unde stau eu si cu greu ne-am intalnit in datile alea,oricum acu de curand mi-a zis ca vrea sa se desparta de mine din cauza distantei,apoi mi-a zis ca imi mai da o sansa si am acceptat,acu nu stiu ce sa mai cred,ca mai vb cu ea pe mess da nu ca intainte,si stau si plang aproape in fiecare seara si zi si plang dupa ea, nu mai suport, eu a mai fost inainte cu inca 2 fete,dar pentru acele fete nu simteam nimica(erau foarte vulgare si nesimtite),si m-am despartit de ele,acu chiar simt niste sentimente pe care nu le-am simtit in viata mea,aproape in fiecare noapte o visez, dimineata cand ma trezesc imi imaginez ca e langa mine si o tin in brate, doar ca din pacate nu e langa mine...si de atunci tot stau si sufar,eu o iubesc enorm de mult pe ea si i-am si zis lucrul asta si a zis ca si ea ma iubeste,acu nu stiu ce sa mai cred,ea zice ca inca suntem impreuna,doar ca da semne ca m-ar lua la misto sau ceva asemanator,nici nu va inchipuiti cat de mult pot sa tin la aceasta fata,chiar si acu cand scriu messu mai am putin si plang,eu as face orice pentru ea,nu stiu daca ea credea asta da chiar as face orice sa o fac fericita,si din pacate m-am indragostit asa de tare incat daca mar parasi nu as mai putea trai,doar acu ca stau cu gandul ca m-ar putea parasi ma face sa ma simt extraordinar de prost,nici sa dorm nu mai pot,iti urez mult noroc si sper din inima ca la amandoi se va term totul cu bine, daca vrei da-mi id tau pe privat sa mai vb prin mess sa-mi mai spui ce ai mai facut tu si eu sati mai spun ce am mai facut, multa bafta.

| Radu_2790 a răspuns:

De unde din valcea e... ca si eu tot din valcea suntbig grin

| Sleep a răspuns:

Uite parerea mea, este posibil sa o fi sufocat, o sunai prea des si nu o lasa-i sa respire, trebuia sa o lasi sa i se faca si ei dor de tine si sa nu fi u ala care tot timpul o suna si o alinta. al doilea lucru cred ca ai fost prea sensibil cu ea parerea mea e ca fetelor le plac baieti sensibil dar nu prea exagerat si sa fie duri la suprafata. acum incearca oleaca sa nu ii mai acorzi atata atentie si sa discuti cu ea mult mai serios fara bere si alea alea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O solutie ar fi sa ii faci o vizita neanuntata. Asa ai ocazia sa vorbesti cu ea fata in fata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si : Viata ta, in niciun caz nu e distrusa si ai sa mai iubesti, poate ai sa fi din nou ranit dar trebuie sa iti revi, singur. Esti un baiat care pune suflet si astfel vei fi usor de ranit. Ma gandeam ca nu cumva parintii ei sa fi aflat toata povestea si sa o oblige a nu mai tine legatura cu tine. Sau, pentru ea totul a fost o joaca...
O sa se schimbe dar nu ti-a spus si ce are... ar trebui sa insisti, pentru ca nu e bine sa iti ascunda lucruri. Daca continua sa fie asa ar fi perfect un mesaj de despartire din partea ta. Daca ea a tinut la tine si te-a iubit atunci iti vei da seama. Pentru ca ea va fi cea care te va ruga sa renunti la decizie si sa fiti impreuna. Daca ii este indiferent ori a luat totul in joaca ori avea iubit. Tu decizi ce vei face. Eu iti spun doar sa nu te milogesti prea mult in fata ei, daca ii pasa iti spunea de la bun inceput ce are.

| dudiii a răspuns:

Buna.Am citit tot ceea ce ai scris.Si eu am fost 5 luni cu un baiat din Satu Mare eu fiind din Cta si pot spune ca am avut aproape aceleasi gesturi ca ale tale.Ne'am cunoscut in felul urm : ii cerusem un id vechi unei prietene. intrasem online apoi el m-a bagat in seama.nu stia cine sunt.i'am dat id meu.am vorbit multe.el atunci trecea printr'o faza proasta cu o fata din Moldova.aflase ca avea prieten si se certase cu el. apoi s'au desp.eu am vrut doar sa'i dau sfaturi si asa incepusem s a vorbim in fiecare zi.pana cand el a trebuit sa plece la tara la Comarnic si in ziua aceea imi ceruse nr. de tel.am continuat sa vorbim si tot asa.De aproape 1 luna ne'am desp. din cauza mea. Urma sa ne vedem vara aceasta insa nu stiu ce a fost in capul meu si am zis sa incheiem.La un moment dat o fata de la el din liceu il placea si a fost pus in postura ca sa aleaga intre mine si ea, si ma ales pe mine.Am incheiat relatia cu el deoarece am zis ca oricum ma va uita si daca nu eram atunci poate era acum cu acea faata de la el.Nu stiam cum e pana atunci sa iubesti insa nu'mi pare rau c'am facut'o.Dar acum imi dau seama ca dupa tot acest timp si vorbele spuse noptiile tarzii, stateam pana la 2, 3 dim si vorbeam la telefon, il iubesc din ce in ce mai mult.Intr'o seara am stat aman2 pana la 4, afara fiind -19 C, el incapatanat nu vroia sa intre in casa si pan' la urma il convinsesem.Ma rog.Sunt multe lucruri.Prea multe.si nu le voi uita.In legatura cu fata din Valcea.ori are o prb. in fam si nu stie cum sa 'ti zica.sau e fire inchisa.nust tu o cunosti.ori a gasit pe altcnva.si asta mi'e frica cel mai mult din cate ai zis tu :-s.Nu stiu, sper sa rezolvati.Incearca sa o intrebi, spune'i ca esti ingrijorat.sa-ti spuna ce are. Daca vrei sa te mai descarci sau eu stiu ale chestii vb pe prv. si ast. sa'mi spui ce'ai facut;*

| dudiii a răspuns:

Stii asa sunt unele fete, ehhoh go on.nici baietii nu sunt mai prejos da in fine.Stii nu trebuie sa faci o promisiune pe care mai incolo poate iti va parea rau.Nu ai gasit fata perfecta.Asta e.Caut'o pana o sa gasesti.Nu se sfarseste viata aici sa stii.E frumoasa si fara fete si merita traita din plin.Ti'am zis viata continua mai departe si lumea nu se va opri pentru ca tu te simti nasol. Oriunde, acolo undeva, fiecare are steaua lui.

| dudiii a răspuns:

Nust ce sa-ti mai zic.Timpu le va rezolva pe toate. Poate iti va spune ce se intampla cu ea. Oricum timpul este cel mai bun remediu.

| GaByTZu_8509 explică:

Cum sa zic eu, cu timpul am ajuns sa ne spunem chestii frumoase.DE exemplu cand o sun, o intreb "CN TE IUBESTE PE TINE?" ea:"Bebe meu","dar pe tine?" eu:"Mami meu"
Apoi o pup asa prin telefon de mai multe ori, ne intreceam care da mai multe pwpicuri.
Sau cand este sa terminam de vorbit T.E.I.U.B.E.S.C. zicem amandoi cate o litera.Intotdeauna ii zic ca nu am sa o uit.I-am promis chestia asta, dar i-am promis ca daca ma despart cu ea, n-am sa mai iubesc vreodata.Si chiar asa am de gand sa fac.Cateodata,tac din gura si nu spun nimic la telefon, iar ea ma intreaba "Mai esti?","Gabii?".iar eu de acolo dupa un timp ii zic "TE IUBESC TE IUBESC TE IUBESC TE IUBESC TE IUBESC", de multe ori.Vam zis sunt multe chestii, am facut multe pentru ea.Si recunosc,sunt prost,fiindca daca eram baiat destept,acum nu sufeream, ci eram fericit. Daca vreti mai multe detalii, spuneti-mi.

| GaByTZu_8509 explică:

Imi pare rau ca sunt asa.Imi pare rau ca am aflat ce este iubirea.Imi pare rau ca m-am nascut.Se pare ca asta este soarta mea.Am mai patit-o odata,cu o fata, era aproape de mine, cativa km.Intr-o zi de 1 martie, vroiam sai ofer niste flori.Ea nu era acasa, era plecata.si am sunat-o si i-am zis ca vreau sa-i dau niste flori.Ea mi-a promis ca vine unde o asteptam. Dupa un timp, am sunat-o...si nu raspundea,apoi si-a inchis telefonul.Of,ce sufereamsad. Erau niste prieteni in locul ala si imi ziceau "Ooo gabi cu flori, amorezule pe cine astepti tu cu florile alea?".Si ea tot nu venise.O ora intreaga am astepta, dar nu venise.Am aruncat florile la gunoi si am plecat acasa, imi venea sa plang.
Deci asta e soarta mea: sa pun suflet mult si sa isi bata toata lumea joc de minesad. Poate canva o sa fiu iubit, dar eu n-am sa mai iubesc.E o promisiune.

| GaByTZu_8509 explică:

Deocamdata pentru mine, cerul este innourat...si nas vrea sa mai sufar.

| GaByTZu_8509 explică:

Se merita sa pun atata suflet...ca apoi la urma sa pierd tot? Oricum viata mea e distrusa.