| Cialslofkdnek a întrebat:

Salut.Nu știu cum să procedez. Acum trei ani am întîlnit un băiat la același loc de învățămînt unde am venit și eu. Din ziua aia a început să-mi placă foarte mult de acest băiat. De fiecare dată cînd îl văd mă emoționeze și mă holbez ca proasta la el. Primii doi ani nici nu mi-a atras atenția deloc nu se uită la mine și nici nu vorbea. Acum doar rade împreună cu prietenii lui de mine.Nu vorbește aproape deloc cu mine.Dar uneori îl observ cum se uită la mine și cand vreau să mă uit la el întoarce capul.Se comportă foarte ciudat e distant și rece.Și sunt concomitent geloasă cand văd că vorbește cu alte fete.M-am îndrăgostit de el și nu știu ce să fac și da nu am curajul să-i spun sentimentele mele pentru că știu că o să le zică tuturor și o să mă facă de ras sunt sigură de asta.Am încercat de multe ori să-l uit dar nu pot.Cu fiecare zi ce îl văd îmi place mai mult de el.Și simt că nu mai pot. Macar un sfat vă rog?

5 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Cred ca mai important e ca cineva sa-ti spuna ca exista 2 tipuri de î: î din i si â din a.
î din i se foloseste la inceputul si la sfarsitul cuvintelor, iar â din a se foloseste in mijlocul cuvintelor: râde, înalt, pârî.
De asemenea, „î" se folosește și în interiorul cuvântului, în cazul cuvintelor formate prin prefixare: neîncetat, reînceput

| Emma30555 a răspuns:

Dacă el ar râde de tine sau le ar spune tuturor ca tu îl placi, atunci cum de te ai îndrăgostit de el? Nu te dezamăgește caracterul lui superficial, lăudăros și practic fără coloana vertebrala? Poate ai impresia ca nu e de nasul tău și atunci consideri ca te va lua în ras? In cazul asta lucrează la personalitatea ta și nu permite nimănui sa te ia în ras. Nu e ceva asa jenant sa ți placa de cineva. Ar trebui sa îl lași pe el sa facă primul pas, tu poți sa i dai de înțeles ca îl placi și restul sa facă el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Râde nu "se rîde". Păi eu cred că el și-a dat seama că tu îl placi și a spus asta și prietenilor săi și de aceea râd cu toții de tine.
El nu are nici un interes cu tine, nu te place, de aceea râde de tine și își întoarce privirea de fiecare dată când te uiți la el.
Sfatul meu este să încerci pe cât posibil să-l ignori și eviți atâta timp cât ești în preajma lui. Comportă-te și tu cu răceală cu el așa cum merită, căci cu cât vei arăta mai mult interes pentru el, cu atât el se va purta mai indiferent, deoarece știe că-l placi și vrea să facă pe inabordabilul.

Clasica situaţie în care crezi că eşti în zugzwang când de fapt nu eşti.
Un (deja) clişeu, dar adevărat, din înţelepciunea lui Kierkegaard: O faci sau nu o faci - vei regreta ambele.

Încearcă să te apropii de el şi în realitate nu doar la tine în gânduri. Tu te-ai îndrăgostit de fapt de proiectarea imaginii lui la tine în minte, nu de ce e el de fapt, pentru că nu aţi interacţionat destul.
Aşa că ori încerci să avansezi spre cunoaştere - iei tu iniţiativa pentru că probabil sunteţi la vârsta la care el nu o să o facă pentru că nu are nici experienţa şi nici curajul necesar (deci nu merge cu subtilităţi), ori nu faci nimic şi aştepţi "să treacă".

| Stegman a răspuns:

Eu zic sa fii indiferenta sa vezi ce fel reactioneaza. Indiferenta doare, cum te doare pe time il poate durea si pe el si atunci vine el la tine daca ii pla e de tine. Daca nu ii place inseamna ca nu v a veni si tu nu ai de ce sa ti pierzi timpul cu unu ca el.