| Sofer a întrebat:

Salut, oameni buni. Ce parere aveti despre gay, bisexuali si lesbiene? E ceva gresit ca au ales astfel de orientari?

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| corbulalbrosu a răspuns:

Orientarea sexuala a fiecarui individ de pe aceasta planeta este urmarea unei anumite combinatii de aranjare in lantul ADN, al celor 23 de perechi de cromozomi mosteniti de la cei 2 parinti.,, Majoritatea oamenilor de știință susțin că orientarea sexuală nu reprezintă opțiunea unei persoane, astfel încât ea nu poate fi schimbată. Persoanele homosexuale sau bisexuale își pot ascunde orientarea și să opteze pentru heterosexualism, pentru a evita propriile dileme morale provocate de faptul că orientarea lor este incompatibilă cu cea a membrilor grupului din care fac parte.'' Este o problematica considerata ca fiind mai ''delicata'' in conceptia anumitor categorii de oameni, insa in ultima perioada de timp. a inceput sa fie tot mai mult si tot mai larg dezbatuta de catre medici specialisti geneticieni.

| Vikaa a răspuns:

Intrebarea asta e fumata rau de tot.
Parerea mea este ca sunt pro LGBT, sunt oameni, ca si noi de altfel, au 2 maini, 2 picioare, respira acelasi aer cu noi, nu vad nimic gresit in asta.Cu astfel de orientari te nasti,nu iti alegi tu,Dumnezeu te-a lasat cu un scop asa pe pamant, nu hop-top ai decis tu.
Tine si de genetic, but hey, marea majoritate a persoanelor straight sunt impotriva lor, pentru ca nu au pic de ratiune si se grabesc sa judece.Religia asta, i-a spalat rau de tot pe creier, mai ales profii de religie si preotii spala populatia pe cap cu prostii, nimeni nu zice sa nu crezi in D-zeu, dar nici sa mananci atata rahat incat sa crezi ca o persoana daca e LGBT inseamna ca incalca firea omeneasca.Asta e punctul meu de vedere, astept reprosurile; D

| RAY a răspuns:

Nu au ales ei asa ceva, e genetic Denys

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am nimic cu ei, dar iti dai seama ca sunt putin trasniti la cap.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru RAY):

Destul de greu sa fie genetic, din moment ce s-au născut din părinți heterosexuali, care s-au născut la rândul lor din părinți heterosexuali. Știu ca e foarte la moda sa nu fim împotriva lor și chiar sa ii susținem, dar eu cred ca totuși este vorba de un dezechilibru psihic și hormonal. Bineînțeles, oamenii ăștia nu au nici o vina ca sunt asa și nu ar trebui demonizați, dar nici încurajați. A fost un doctor în America, care a reușit sa trateze peste 60 % din persoanele gay care au apelat la el, prin tratament hormonal și consiliere psihologica, dar a fost în scurt timp redus la tăcere, pentru ca era împotriva curentului.
Multă vreme bolnavii de epilepsie au fost considerați posedați și anihilati într-un fel sau altul de biserica. Acum știm ca este o boala, parțial tratabila. Peste alte zeci sau sute de ani, poate ca se va descoperii cu adevărat cauza homosexualității și se va putea face ceva pentru asta. Pana atunci, mergeți pe burta, dacă nu vreți ca societatea sa va acuze de discriminare.

| doctorandus a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Te inseli. Cei mai multi care au urmat terapia de conversie la hetero fie au revenit la homosexualitate, fie s-au sinucis.

| Miuletz a răspuns:

Nu au "ales" astfel de orientari, cum nici tu nu ai ales sa te nasti roman sau heterosexual.

| Miuletz a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Stii ca exista o fetita alba care s-a nascut din doi negrii? Sau negrii care, dupa zeci de generatii cu par si ochi negrii, s-au nascut cu ochii albastrii? Daca era un dezechilibru psihic si hormonal existau tratamente care CHIAR reuseau, e usor sa TORTUREZI un om pana zice "nu mai sunt gay" (sunt multe documentare pe tema asta) si sa zici ca ai reusit, si din moment ce lumea a fost foarte impotriva la inceput si s-au incercat tot felul de terapii ar fi scapat de aceasta "boala" insa nu au facut-o pentru ca nu este nicio boala. Stiai ca si animalele sunt cateodata atrase de acelasi sex? Aici vorbind de exemplu de lebede, care se imperecheaza pe viata, este o diferenta cand vorbim de epilepsie si alte boli mentale si ceva ce nu este o boala mentala- daca este o boala mentala, cum se face ca sute, mii de specii de animale sufera de ea? Sunt de acord ca a fi transexual este ceva mental, a si fost dovedit, si ei pot fi tratati- prin a-si schimba sexul, iar, dupa cum poti observa, este o boala mentala pe care n-o gasesti asa de des in regnul animal, pentru ca noi si animalele suntem diferiti mental, asa ca, cum ar putea sa avem toti aceeasi boala mentala?
E usor sa gasesti scuze sa urasti, e greu sa vezi logic lucrurile, nu?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Miuletz):

In primul rand nu urăsc deloc persoanele gay, după cum am scris mai sus, consider ca sunt oameni care au nevoie de ajutor.
In al doilea rand faptul ca exista și animale gay nu înseamnă că această nu este o boala, sunt atâtea boli umane care pot apărea și la animale, inclusiv HIV, cancer, etc.
In al treilea rand am scris ca acel doctor oferea tratament hormonal și consiliere psihologica homosexualilor care doreau sa devina heterosexuali, adică se duceau la el de buna voie. Asta nu înseamnă tortura.
Si în al patrulea rand, ma așteptăm la răspunsuri de genul asta, cu 200 de ani în urma dacă cineva ar fi susținut ca epilepsia este o boala, ar fi fost și mai aspru criticat, pentru ca pe atunci marea majoritate erau ferm convinși că este vorba de persoane posedate de diavol.
Viitorul va decide cine are dreptate și cine nu.
O seara faina!

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Completare : Un copil alb născut din 2 părinți negri, este un caz la un milion, în cel mai bun caz. Copii homosexuali născuți din părinți hetero sunt toți homosexualii de astăzi, adică foarte mulți. Nu cred ca este aceiași cauza, nu?