| Anonimat2005 a întrebat:

Salut, operația pentru fimoză doare?
Cât durează?
După operație o să mă am o durere suportabilă și o să pot urina fara să mă usture prea tare?
După operația de fimoză cât timp trebuie să treacă până îmi pot începe viața sexuală sau cel puțin o masturbare?
Pentru operația de fimoză o să fiu adormit ca să nu simt? Când eram mai mic am avut parte de o operatie și am fost adormit (nu știu cum se spune în termeni medicali).
Ultima și probabil cea mai penibila întrebare:
Pentru aceasta operatie trebuie să am "jungla Amazioneana" tăiat?
Menționez că am 15 ani și îmi este frică și oarecum rușine

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, operatia de fimoza nu doare, deoarece se face sub anestezie locala si dureaza aproximativ 5 minute, iar dupa 1 ora pleci acasa pe picioarele tale. Este cea mai usoara operatie, mai usoara decat extractia maselei.
Operatia se vindeca in cateva saptamani, timp in care nu-i recomandat sa te masturbezi, fiindca rupi firele.
https://www.cosmedica.ro/fimoza/

"Cel mai important aspect postoperator este ca pacientul sa evite aparitia erectiilor provocate intentionat ( cele fiziologice nu sunt o problema ) si a contactului sexual pentru minim 4 saptamani",

Cat despre taierea parului pubian nu-i nevoie, fiindca operatia are loc pe varful penisului, nu pe burta.
Dar se impune o curatare amanuntita a penisului, cu multa apa calda si sapun, sa nu ai smegma sau resturi de urina in faldurile penisului. de altfel asta face parte de igiena zilnic, dusul zilnic si spalarea organelor genitale.

| babyarmando a răspuns (pentru Violleta2022):

Fara sex pot sa rezist dar sa nu fac nici laba... e moarte curata. Primele zile vor trece rapid dar 4 saptamani mancatias fara laba e nenorocire. O sa stea puIa ridicata 24/7. Asta ar fi challengeul vietii

| Violleta2022 a răspuns (pentru babyarmando):

Din 2 rele il alegi pe cel mai mic, suferind acum 1 luna ca sa ai cu ce face sex toata viata.
Ori faci laba pe viata, ori suferi 4 saptamani de abstinenta, dar ai un cuc nou cu care poti avea si sex.

| TLF92 a răspuns:

Wow ireal te-ai gandit sa mergi pana la urma la doctor pentru operatie

| TLF92 a răspuns:

O sa ti se faca anestezie ca nu o sa iti opereze scula pe viu, o sa te doara putin, acum depinde te poti reface complet si in mai bine de o saptamana, trebuie sa te duci sa iti indeparteze firele! tin minte si acum prima data cand am fost sa ma pis dupa operatie, a fost o durere vreau sa o uit