| nicoleee30 a întrebat:

Buna,tuturor! Am 16 ani si o mica intrebare, care ma cam framanta, desi sunt sigura ca nu sunt as vrea totusi sa fiu 100% intrebandu-va pe voi care sunt sansele sa fiu insarcinata. Mi-am inceput viata sexuala acum 6 luni, in care doar de vreo 3-4 ori am facut-o fara prezervativ, in rest DOAR cu prezervativ! In ultimile 2 luni nici nu s-a pus problema sa nu o facem fara prezervativ Durex Extra Safe ( e preferatul meu si ma simt cel mai in siguranta cu el tocmai de aia numa acest tip folosesc!). Vreau sa mentionez ca de fiecare data dupa actul sexual verificam prezervativul daca e spart sau rupt umplandu-l cu apa si NICIODATA nu a fost spart.Mie imi cam vine ciclul in aceeasi perioada cu al mamei mele si totusi luna asta ei i-a venit acum 2 zile si mie inca nu mi-a venit si nici nu ma dor sani cum ma dor de obicei inainte sa imi vina sad. Sunt cam speritata desi sansele le consider spre 0 % deoarece folosesc cea mai buna marca de prezervative si Extra Safe(!) si mereu verific dupa act sa vad daca sunt sparte si nu au fost in nici un caz. De la ce credeti ca imi poate intarzia menstruatia? Vreau sa mentionez si faptul ca mi-a venit de 2 ani si mi s-a mai intamplat de multe ori sa nu-mi vina regulat in special din cauza ca eram stresata sau ca stateam cu fundul sau picioarele pe ceva rece. Sfaturi, va rog! Multumesc mult :*

Răspuns Câştigător
| LittleLuciane a răspuns:

Daca zici ca ai folosit prezervativ atunci nu cred ca va fi vreo sansa.si menstruatia poate intarzia pentru ca in primii 3-4 ani ea nu va veni regulat.de acum sa te protejezi canu se stie niciodata ce se va intamplawinking

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Motive ar fi...si nu neaparat trebuie sa fie sarcina, iti poateintarzia si din cauza stresului, receala, dereglare hormonala, etc

| Aeri a răspuns:

In primul rand, nici un prezervativ nu este Extra Safe!
In al doilea, nu trebuia sa faci fara protectie, poti ramane oricand insarcinata!
In al treilea... poate ai niste dereglari hormonale si de aceea iti intarzie!

suntserios
| suntserios a răspuns:

2 zile nu e motiv de panica inca.

| nicoleee30 explică (pentru suntserios):

Motiv de panica e atunci cand nu-mi vine deloc asa-i?

| suntserios a răspuns (pentru nicoleee30):

Motiv de panica e cand trec 10 zile, 2 saptamani si poti face un test de sarcina care iese pozitiv.

nu vreau sa te sperii dar sa stii ca prezervativul nu e 100% sigur, mai ales daca nu il folosesti corect.