| VentAccount a întrebat:

Salut, pe scurt o cunosc pe o fata timp de 4 ani, am avut ceva relatii, in prima ne-am despartit, in a doua am inselat-o si dupa am avut cateva in care ii cerusem nuduri nepasandu-mi de sentimentele ei, dupa ce ne-am despartit am decis sa ramanem prieteni pentru urmatorii 2 ani, dupa mi-a spus ca ma place si ne-am cuplat din nou. Acum avem o relatie sanatoasa de 5 luni deja si o iubesc foarte mult, dar nu ma pot ierta pentru ca am facut chiar daca ea m-a iertat, am vorbit cu ea despre asta de multe ori si m-a iertat, totusi simt ca nu am meritat atat de mulre sanse cu ea si ma macina dininauntru faptul ca i-am dat probleme de incredere chiar, ma urasc... vreau sa va spuneti opinia

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| dontknowd0ntcare a răspuns:

Pai da, a fost urat ceea ce ai facut, dar totodata greselile tale nu iti mai definesc prezentul. Cel putin din ceea ce spui tu. Important este ca ai recunoscut cat de mult ai gresit fata de iubita ta si ca te-ai schimbat. Este normal sa te simti prost fata de ea din moment ce ai constientizat faptele tale, dar incearca sa traiesti in prezent, lasand la o parte ce a fost in trecut. Bucura-te si fii recunoscator pentru sansa pe care ai mai primit-o si fii doar mai departe alaturi de ea si iubeste-o. Asta este cel mai bun lucru pe care il poti face.
Pana la urma incearca sa intelegi ca suntem oameni si cu totii facem greseli. Fie ele mai mici sau mai mari. Nimeni nu este perfect, dar ceea ce conteaza este cat de mult ne dorim sau nu sa schimbam ceva. Iar tu ai reusit sa schimbi ceva. Ai reusit sa te mai schimbi si sa ai o relatie sanatoasa, ceea ce este un lucru admirabil. Nu multi reusesc sa progreseze in felul in care ai facut-o tu.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Apeleaza la un psiholog ca sa poti sa treci peste acest sentiment de incredere si vinovatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă după vreo 6 ani de când ești cu ea și 5 luni de relație numai cu ea tu te gândești la toate prostiile pe care le fac toți și cu altele mai bine o lași în pace.

| Mariaa005 a răspuns:

Daca te-ai schimbat încearcă sa te revanșezi cat de mult poti pentru ce ai facut pana simti tu ca nu mai e la fel de rau, mergi la un specialist, încearcă sa te ierti, daca ea a făcut asta si a incercat sa dea la o parte ce ai făcut, te iubește si te-a iertat, încearcă sa lucrezi la tine mai mult.

| IreneNemteanu a răspuns:

Dacă eram partenera ta, având în vedere "stilul" tău și vinovăția actuală care, după cum te-ai comportat cu ea în mod repetat, sincer nu știu cât îmi spune că regreți cât te gândești în subconștient că ești pe punctul de a repeta infidelitatea, aș fi avut o soluție poate drastică însă cu siguranță eficientă și pentru relație cât și pentru tine, ca să-ți dai seama exact cât îți dorești să păstrezi curată aceasta relație pe viitor : ți-aș pune o centura de castitate!
Astfel, ai putea să îi arăți ei că într-adevăr îți dorești aceasta relație, cât și ție că ai puterea să fii fidel cu ea și cu tine însuți.
Doar că nu sunt partenera ta, așa că alegerea îți aparține.