| Dani250209bggfxx a întrebat:

Penisul meu cand este in stare flasca se poate decalota, dar cand este in erectie nu se decaloteaza complet!
P.S: am 14 ani

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa ai fimoza. Mergi la un consult medical si vei afla cu siguranta, daca este fimoza.

| corbulalbrosu a răspuns:

Din ceea ce ai descris in intrebarea ta se poate trage concluzia ca penisul tau este afectat de fimoza de grad minim spre mediu adica de gradul I sau II. Doar in urma unei consultatii efectuate de un medic urolog, acesta va putea stabili gradul de afectare conform : CLASIFICAREA FIMOZEI
◾Gradul I: preputul este complet retractabil si prezinta un inel stenonic in teaca
◾Gradul II: preputul este partial retractabil dezvaluind partial glandul
◾Gradul III: preputul este partial retractabil expunand doar meatul urinar
◾Gradul IV: retractarea este imposibila
Ar fi indicat sa fii consultat/examinat de medicul de familie fiindca el poate aprecia daca suferi de afectiunea numita fimoza sau de o alta afectiune. Medicul de familie poate aprecia si gravitatea/gradul de afectare (de la 1 la 4) precum si eventualul mod de a te trata fiindca cu o fimoza netratata la maturitate nu vei reusi sa ai/duci o viata sexuala normala. Se pare ca in cazul tau este vorba de un preputiu cu o deschidere insuficient de larga, deoarece in stare flasca reusesti sa-ti decalotezi penisul dar retragerea preputiului devine dureroasa sau chiar imposibila in momentul in care penisul intra in erectie si glandul isi mareste volumul/dimensiunea. Deoarece in cazul tau se pare ca afectiunea nu este prea grava/severa, se poate actiona in vederea largirii acestei deschideri prin metoda rapida (metoda chirurgicale se foloseste in cazurile grave) o metoda simpla ce poate fi efectuata acasa, prin decalotarea repetata a penisului in stare flasca (prin asa numitul – procedeul Beauge), adica o manopera uneori sinonima cu masturbarea. In vederea intinderii celulelor rigide, neelastice existente in "inelul fibros" al preputiului care limiteaza deschiderea/largirea acestuia, se recomanda sa fie folosit ca unguent unul din urmatoarele produsele : BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie. Se unge cat mai bine/abundent pielea din zona glandului (capului) si dupa ce unguentul este absorbit in intregime de pielea preputiului (pielea ce acopera glandul) se va masa si intinde preputiul in toate directiile, cu forta, pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii.Se aplica tratamentul de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Daca metoda nu da rezultate atunci se poate rezolva doar chirurgical (chiar daca nu optezi pentru asa ceva), printr-o incizie care se rezolva in cateva minute fara nici un efort de catre un medic chirurg urolog.Totusi, inainte de a incepe metoda prezentata, ar fi recomandat sa fii consultat cel putin de medicul de familie. In caz contrar, spor la lucru si multa rabdare in cazul in care optezi pentru acest mod de rezolvare. Multa sanatate! Acceseaza si citeste urmatorul articol : http://www.i-medic.ro/......parafimoza

| Emilian65 a răspuns:

Nu este o problema de speriat dar, totusi consulta un medic urolog.

| alexandru0sorin a răspuns:

Man decaloteazal inainte sa faci erectia si fa erectia cu el gata decalotat

| corbulalbrosu a răspuns (pentru alexandru0sorin):

Se pare ca habar nu ai pe ce lume traiesti. In mod sigur nu ai auzit de afectiunea denumita PARAFIMOZA. Inainte de a-i transmite ideea ta cretina, ar fi fost cazul sa-i transmiti numarul de telefon de la URGENTA sau cea de la AMBULANTA. laughing

| alexandru0sorin a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Man ma gandeam si eu ca daca nu-i iese il doare si pe el si stie sa se opreasca csz nu se apuca sasi stranguleze literalmente penisuca.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Vorbește cu tatăl tău și mergi la medicul specialist. Fimoza poate afecta dezvoltarea penisului.

| Tomicox99 a răspuns:

Acest lucru este normal daca esti virgin... nu te panica si eu eram la fel