| Ionela78 a întrebat:

Poate pare stupid,dar sunt ingrijorata: zilele trecute,am petrecut ceva timp cu prietenul meu. Nu am facut sex,ci doar ne-am "jucat". Petting,atat. La un moment dat,el si-a scos penisul,atat a pus mana pe el. Si era putin umed la capusor(avea lichid pre-ejeculator),dar nu l-a prins de acolo. Peste cateva minute, m-a mangaiat in zona intima. E vreo sansa ca sa fii fost spermatozoizi? Nu a atins zona umeda de la el, insa na... si sa fi ramas la mine? Funda/

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu precizezi de unde a scos penisul? Probabil ca din pantaloni sau chiloti/boxeri in cazul in care a fost doar petting. Daca nu si-a atins penisul in zona umeda prin rationament logic nu exista posibilitatea ca vreun spermatozoid sa se fi "lipit" de degete si astfel sa fie transferat in vaginul tau. Probabilitatea ca sa ramai insarcinata in aceasta situatie (descrisa de tine) NU EXISTA nici teoretic dar se pare ca nici practic. Alta data fiti si mai atenti cand veti mai avea chef sa va jucati.Chiar si pettingul trebuie executat cu multa responsabilitate. Multa sanatate.

| Ionela78 explică (pentru corbulalbrosu):

Totusi,daca ar fi atins zona umeda de la el, apoi a atins la mine ( nu a penetrat zona mea intima) exista sanse, sau nu?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ionela78):

Pentru a raspunde intrebarii tale ma vad nevoit sa iti raspund indirect. Acea umezeala care apare la nivelul glandului de obicei este reprezentata de lichidul preejeculator care nu contine spermatozoizi decat in cazul in care s-ar fi amestecat cu ramasite/resturi de sperma ramase in uretra (canalul din penis) de la o ejaculare anterioara produsa in urma cu ceva vreme (cateva ore) si daca intre timp el nu s-ar fi urinat pentru ca urina sa spele si elimine urmele de sperma. Deci probabilitatea ca acea umezela de pe glandul prietenului tau sa contina spermatozoizi nu se poate exclude in totalitate, insa daca prietenul tau nu a ejaculat inainte de joaca voastra se poate afirma aproape cu certitudine ca nu putea contine spermatozoizi. Insa ceea ce este cu adevarat important de avut in vedere in viitor si ar fi bine sa retii ca adevaratul pericol nu-l reprezinta spermatozoizii ci existenta unui OVUL VIABIL care poate exista doar pentru o foarte scurta vreme de 6-24 ore. Ovulul daca nu a fost fecundat in aceste cateva ore avute la dispozitie de catre un spermatozoid, isi va pierde capacitatea de a fi fecundat si femeia in acel ciclu menstrual nu mai poate ramane insarcinata.Deci intrebarea ce trebuie sa ti-o pui tu cu "PRIVIND SANSA SAU NU" este aceea daca ai fost in PERIOADA FERTILA SAU NU, deoarece spermatozoidul singur si repet FARA OVULUL VIABIL existent nu poate produce o sarcina oricata sperma ar patrunde in vaginul tau.

| Ionela78 explică (pentru corbulalbrosu):

Eram in perioada fertila.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ionela78):

Intreaba-l pe el daca mai tine minte daca a ejaculat inainte de joaca voastra si daca a urinat sau nu intre timp. Insa parca ziceai ca nu si-a atins zona umeda cu degetele lui. Deci este suspecta insistenta ta,happy s-a atins sau nu de umezeala?

| Ionela78 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu a ejaculat. Nu. Eu nu l-am vazut, iar el a spus ca nu, stie sa aiba grija. Vreau sa ma asigur. De obicei cand imi fac griji, intru intr-o stare asa de ingrijorare tare laughing

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ionela78):

Ti-am lasat mesaj.

15 răspunsuri:
| Kenya a răspuns:

Nu,don' t worry big grin

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Spermatozoizii nu res=zista in contact cu aerul. Din cate stiu eu, lichidul pre-ejacator nu sre spermatozoizi. Deci, nu cred ca ai de ce sa iti faci griji. laughing

| Ionela78 explică (pentru Codreanu_Anduta_1991):

Are,insa intr-un numar foarte mic big grin

| Ionela78 explică (pentru Codreanu_Anduta_1991):

Multumesc mult de ajutor! :*

| Sfatosul2012 a răspuns:

Nu cred ca ii nimic. Nu te teme. daca vrei dupa un timp ca sa scapi de paranoia sa ti faci un test de sarcina.

| RebeleGirl a răspuns:

Nu are cum daca zici ca nu la atins in zona aceea. poti sta linistita, dar aveti grija pe viitor! happy

| anonim228 a răspuns:

Nu.

| IonutMaran1993 a răspuns:

Nu, stai liniștita.