| anonim_4396 a întrebat:

Povestea mea e urmatoarea: Am avut o relatie de 9 luni cu prietena mea, dupa care s-a lasat atrasa de un coleg de clasa, in final acceptand sa fie impreuna. Dupa o saptamana in care se comporta cu mine ca si cu ultimul om, a realizat ca era mai bine cu mine, a regretat enorm, dar a continuat relatia cu acel coleg inca o luna, dupa care s-au despartit. A urmat o perioada groaznica pentru ea, in care imi trimitea mesaje ca disperata, plangea, era in depresie. Practic, era o leguma... Am lasat-o sa sufere timp de o luna, pentru ca sincer, nu imi mai pasa de ea si chiar merita. In final mi s-a facut mila si am acceptat sa ne vedem, ne-am impacat iar, mi-a facut tot felul de promisiuni, a incercat sa se schimbe (chiar a reusit... o perioada laughing. I-am interzis orice interactiune cu vreun baiat, dar ea a iesit cu un coleg si o colega la cafea. Evident, a urmat o cearta in care i-am repetat clar ca daca vrea sa continuam relatia, ar fi cazul sa isi schimbe atitudinea. In fine, a acceptat iar prima zi de Craciun a fost ok (nu de alta, dar si-a pertrecut-o doar cu mine si parintii). Azi in schimb, s-a intalnit cu colegii pentru a merge la colindat (chiar daca nu am fost de acord, ea spunandu-mi ca daca ii refuza se vor comporta nasol cu ea si ca nu prea are de ales). M-a sunat acum cateva minute, putin speriata din cauza petardelor. Am intrebat-o cine o supara, iar ea imi raspunde: "Nimeni, ca ma protejeaza X (un coleg de clasa, al carui nume a ajuns sa fie si al meu "din greseala", zice ea. Vroia sa-mi zica "mata" dar a gresit o litera. Sigur ca da! laughing.
Poate o iau prea in personal si nu pot sa decid corect. Totusi, am nevoie de ajutorul vostru! Sunt constient ca sunt un NAIV, dar puneti-va o secunda in locul meu si spuneti-mi ce-ati fi facut in locul meu? happy
As aprecia mult orice raspuns si va multumesc in acelasi timp!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un om nu e proprietatea nimanui, animalul de companie al nimanui. trezeste-te la realitate, copile. daca eram in locul ei, nu reveneam la tine niciodata.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Copilul" e in regula, prea treaz din pacate. M-am expirat gresit... I-am interzis interactiunea cu persoane dintr-un anumit grup

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Poate nu suportă de felul ei să fie părăsită de cineva.
Cu cât îi interzici mai multe cu atât face mai multe prostii.
Mai bine o lași baltă, că fete sunt destule.

| DDoctorita a răspuns:

In primul rand, nu esti deloc un NAIV, ba chiar din contra.
Nu stiu cati ani ai si nici nu vreau sa aflu, dar comportamentul tau e de un copil de 2 anisori.
Probabil esti destul de mic, si accepta ceea ce iti zic daca tot ai cerut sfaturi.
Nu e deloc bine ceeea ce faci! Nu ii poti interzice unei fete sa se intalneasca sau sa vorbeasca cu persoane de sex masculin(baieti). Suntem in secolul 21, te rog frumos! Comporta-te ca a tare!

Pe de alta parte, ceea ce a facut ea, sa fie cu tine apoi cu colegul apoi sa se tarasca iar dupa tine, pai nu prea o sa ajunga departe aceasta fetita. Cam rau sa schibi baietii ca sosetelehappy.

In al3a rand, eu sunt genul de persoana care nu da niciodata inapoi, dar fiecare e cum e, eu personal nu mas fii intors cu ea pentru nimic in lume. happy

SFATUL MEU? Nu o meriti nici tu pe ea, nu te merita nici ea pe tine.happy Acum, tu fa ce simtihappy.
Repet, nu e bine ca iai ''interzis'' orice interactiune cu vreun baiat, asta doar arata lipsa de incredere in relatie voastra.

Multa bafta! happy Sper ca nu tea deranjat sinceritatea mea!

| anonim_4396 explică (pentru DDoctorita):

E in regula. Accept orice critica si probabil m-am exprimat gresit... I-am interzis orice interactiune cu un baiat dintr-un anumit grup. Evident, nu puteam sa-i interzic sa vorbeasca cu toti laughing Ar fi fost chiar ciudat... Poate nu o merit, poate nu ma merita, dar cu siguranta tin la ea, chiar daca increderea mea fata de ea e egala cu 0 de cele mai multe ori.

| ThePerfictionIsADream a răspuns:

Cu actualul meu prieten am patit la fel la inceput. El nu a fost NAIV ci a fost CALM si INTELEGATOR. Mi-a acordat o ultima sansa. Acea ultima sansa a fost acordata acum 3 ani.Pentru ca eu l-am iubit si il iubesc foarte mult nu am mai gresit in fata lui.De atunci nu ne-am mai certat si suntem si acum impreuna. Asa ca trebuie sa ii spui ca ii acorzi o ultima sansa. Daca te iubeste te va respecta si va avea grija sa nu te mai supere. Daca a dat dovada de infidelitate inseamna ca atunci ea ori nu mai simtea ceva pentru tine ori a vrut sa te testeze!

| anonim_4396 explică (pentru ThePerfictionIsADream):

Cuvintele ei: "Nu mai tin la tine cum o faceam inainte". Intr-adevar, ne-am certat cam des in aceas perioada happy