| Lie1 a întrebat:

Salut.
Prezervativele sunt pe numere?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca DA fiindca si penisul are marimi foarte diferite care pot fi de doar 10-11 cm lungime si subtiri, la penisuri gigantice de peste 25 cm lungime si foarte groase. Din acest motiv marimea prezervativului care urmeaza sa se potriveasca perfect pe penis se alege NUMAI/DOAR in functie de grosimea penisului care se determina prin masurarea circumferintei in mm, valoare care se imparte la 2 si din rezultatul obtinut se scad intre 8 si 15 unitati. Valoarea astfel determinata/obtinuta tebuie sa fie/sa corespunda cu numarul sau indicativul sub forma unei litere, sa fie inscris pe ambalajul prezervativului potrivit. Rezulta ca prezervativul potrivit pe fiecare penis in parte, se alege doar in functie de grosimea penisului si nu de lungimea acestuia, deoarece toate prezervativele fabricate au marimi standardizate in urmatoare 3 lungimi si anume 178m; 195mm si 205mm lungime, insa exista si prezervative cu dimensiuni EXTRA pana la un maxim de 251mm lungime. In schimb ca si largime sunt fabricate in 4-5 tipodimensiuni/marimi/largimi si anume; care pot fi notate uneori si prin literele "S", "M", "L", "XL" si "Extra large" (small, medium, large) sau cu numere care reprezinta latimea aplatizata a prezervativului masurat in mm, care incepe de la 43-45 mm si creste cam din 3 in 3 mm si ajunge la latimea maxima de 66 mm. In cazul prezervativelor fabricate sub brandul Durex, lista completa cu modelele si dimensiunile este urmatoarea :
Brand;; Style;; Length (mm);; Width (max/min in mm)
-Durex Close Fit 178 49
-Sensation 178 52
-Ribbed 178 53
-Pleasuremax 195 66/54
-Elite, Extra Safe, Featherlite, Performa, Select Flavors, Tingle 205 63/52
- Avanti Ultima 205 63/52
-Comfort XL 251 63/54
Sper sa fii multumit de informatiile oferite. Multa sanatate!

| raMLesS a răspuns (pentru corbulalbrosu):

"Din acest motiv marimea prezervativului care urmeaza sa se potriveasca perfect pe penis se alege NUMAI/DOAR in functie de grosimea penisului care se determina prin masurarea circumferintei in mm, valoare care se imparte la 2 si din rezultatul obtinut se scad intre 8 si 15 unitati. "

De ce-ai mai imparti la 2? Care e faza cu unitatile, nu inteleg raspunsul.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru raMLesS):

La prezervative lungimea/perimetrul cercului reprezentat de inelul de cauciuc de la capatul prezervativului pentrua putea fi masurat cu o rigla de ex. acel cerc se APLATIZEAZA si astfel se obtin 2 segmente de ''drepte'' suprapuse. fiecare reprezentand de fapt cate o jumatate de cerc. Pe ambalajul prezervativului este trecuta acea dimensiune, marime, adica lungime a acelei 1/2 de cerc in mm.
Daca se foloseste un prezervativ care are circumferinta aplatizata identica ca si lungime cu cea a penisului masurata in mm, in acel caz prezervativul se va potrivi perfect pe penis insa dupa montare NU va sta bine fixat fiindca chiar si la cea mai mica scadere a intensitatii erectiei penisul devine mai subtire si aluneca, se roteste, se boteste/mototoleste si in mod sigur cade de pe penis sau....se rupe.
Pentru a evita aceasta, prezervativul folosit trebuie sa fie mai stramt pentru a strange intr-o oarecare masura penisul ceea ce asigura o fixare perfecta pe intreaga durata a actului sexual, chiar si atunci cand penisul isi pierde din erectie dupa ejacularea spermei in prezervativ. Din acest motiv, pentru ca prezervativul dupa montare sa stranga penisul, trebuie sa fie mai stramt cu cativa mm/unitati de masura fata de circumferinta masurata a penisului si aceasta diferenta creste proportional cu grosimea penisului. Se scad 5-8 mm/unitati in cazul in care penisul este suplu/subtirel. dar valoarea creste si poate ajunge la 15 sau 20 mm/unitati in cazul in care penisul este gros sau foarte gros. Sper sa fi reusit sa-ti ofer explicatia care sa te lamureasca si multumeasca.

| raMLesS a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Am inteles, mersi happy

15 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Da.

| Hammurabi a răspuns:

Dacă vrei neapărat, găsești și pe note muzicale. laughing

| alina2k18 a răspuns:

Sunt pe diametruwinking
NUmerele le dai tu daca ai cuiwinking

| Andrei258 a răspuns (pentru alina2k18):

La dimensiuni se referea

| corbulalbrosu a răspuns (pentru alina2k18):

Depinde daca are cu ce;)) Presupun ca NU este la fel de dotat cu acestia :
https://www.youtube.com/watch?v=7cu4T81EnTA
Probabil ca si parerea ta conteaza. :))

| alina2k18 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Prea mari sad
20 better laughing

| Andrei258 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Fiecare dupa cum este inzestrat

| anonim_4396 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Doamne dumnezeule, cam atâta o are şi calu' laughing

| Tpufan123 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Tribu el pene grande laughing)) Wtf?
Si sigur ca sunt pe marimi doar nu avem toti aceeasi socoteala.
Doamne, ce documentar. si fata aia avea o față. laughing)

| Nichitaaa a răspuns:

Au marime universala

| Andrei258 a răspuns (pentru Nichitaaa):

Nu au marime universala