| iepurica_7902 a întrebat:

Ce sunt prezervativele?

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

@iepurica ce-ti trebuie prezervativ, cand esti asa de micut?
Iata:
- Prezervativul reprezinta o metoda de bariera. Efectul lui contraceptiv se bazeaza pe faptul ca nu lasa sa intre in vagin sperma. Efectul lui protector impotriva infectiilor cu transmitere sexuala se bazeaza pe faptul ca impiedica atat contactul dintre fluidele corpului (sperma, secretii vaginale, sange) si mucoasele organelor genitale, cat si contactul direct dintre penis si vagin.

Prezervativul este singura metoda, care protejeaza atat impotriva sarcinii nedorite cat si impotriva Infectiilor cu Transmitere Sexuala, in acelasi timp.

Punerea prezervativului poate fi transformata intr-un joc erotic. Nu este nevoie sa spui "Stai asa sa-mi pun prezervativul"... punerea prezervativului este mult mai simpla si mai ales placuta daca este transformata intr-o parte a preludiului. Unele femei pun ele prezervativul pe penis. Dar in acest caz, este bine, sa se aiba grija, sa nu se "accidenteze" prezervativul cu unghiile sau cu bijuteriile de pe mana, adica sa se gaureasca si sa se produca inevitabilul.

16 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sunt o metoda de contraceptie. Cand mai cresti, iti explic si ce inseamna.

| valy a răspuns:

Prezervativele sunt metode de a te proteja impotriva bolilor.sau a unei eventuale sarcini.

| cossmy a răspuns:

Un balon... tu te'ai nascut din cauza unui astfel d balon spart!happy

| nicol20 a răspuns:

Este una dintre cele mai bune contraceptive el te fereste si de boli nu doar de sarcina cum fac pastilele.Bafta

| tarziu a răspuns:

E pentru ce care o fac iepureste, e chestia care te protejeaza de boli si sarcini nedorite. Deocamdata ramai la Hannah Fazannah happy

| Zumbalaarebeca a răspuns:

laughing)jucari_baloanele adultilortongue

| dnxbv a răspuns:

Matze de oaie

| MisterKat a răspuns:

Baloane.

| BoBoLiNo92 a răspuns:

Baloane care le umflii la petreceri

| cristianorudi7 a răspuns:

Niste fluturasi

| traficanta a răspuns:

Niste chestii pe care le foloseste Hannah Montana mai mereubatting eyelashes

| blamefire a răspuns:

Sunt niste contraceptive in forma de p. a care te protejeaza impotriva unei sarcini nedorite sau impotriva unor boli ale partenerului tau de viata care se pot transmite prin sex

| OFM a răspuns:

Mai intai trebuie sa cresty

| God_1675 a răspuns:

Distanta dintre el si ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In completare la bunul răspuns al Elenei : sunt nişte căciuliţe dintr-un material plastic moale, pe care le pun bărbaţii pe cocoşel când se împerechează cu femeile, pentru ca ele să nu rămână gravide şi ca să nu îşi transmită unul altuia boli grave.

| somrik a răspuns:

Prezervativul este un tub confectioanat dintr-un material flexibil, inchis la unul din capete, folosit ca metoda de protectie in activitatea sexuala. Materialul din care este facut prezervativul poate fi latex, poliuretan sau (mai rar) materiale naturale. Prezervativele sunt fabricate in diferite dimensiuni, grosimi, forme, largimi, lungimi, au diferite culori, diferite arome si multe alte insusiri pentru a satisface toate nevoile, gusturile si placerile. Exista prezervative pentru barbati care "imbraca" penisul si prezervative pentru femei care "tapeteaza" vaginul