| adrian1923 a întrebat:

Salut prieteni problema mea este urmatoarea si poate ma puteti ajuta,mi-am dat seama k sant indragosti de prietena mea de abia dupa ce am pierdut okazia de ai spune ce simt adica intr-un fel s-a maritat,s-a mutat la un baiat acasa, langa nici o fata nu m-am simtit cum ma simteam in preajma ei, ce sa fac simt ca innebunesc k stiu ca nu pot da timpul inapoi sa imi dau seama ce simt cu adevarat dati-mi un sfat mai pot face ceva?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Inteleg.
Si stii,pe de o parte ma gandesc ca ai avut foarte mult timp la dispozitie sa-i spui si sa-i arati cum simti si nu stiu de ce n-ai facut-o,iar pe de alta parte,daca gestul ei a fost grabit si frustrat(si cred ca a fost,nu te muti in nici trei luni cu un barbat pe care abia l-ai cunoscut),atunci situatia se va rezolva singura,n-o vad sa ramana prea mult timp alaturi de el.
Un lucru pot sa-ti spun cu siguranta,daca povestea dintre voi nu s-a sfarsit,ea se va intoarce singura la tine, oricat de mult disperi tu acum.
Orice ai face, buna sau rea, alegerea este a ei, sa stii.Amestecul tau nu cred ca ar fi benefic, probabil ai forta lucrurile in favoarea ta si peste catva timp cred ca vei regreta ca ai facut-o.
Nu stiu ce ai vrea sa faci, dar raman la parerea mea, cand iubesti un om il lasi liber.Sa aleaga ce crede ca e bine,sa greseasca, sa-si rupa gatul daca e nevoie si sa gaseasca drumul inapoi, daca-l mai stie!
Pentru ca tot ce ni se intampla in viata, sunt de fapt lectii pe care trebuie sa le invatam, ca sa nu repetam aceleasi greseli si sa inaintam.
Ai rabdare si spera. Daca poti.
Κaτaλaβες?

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Intotdeauna apreciem un om abia dupa ce-l pierdem.
Stiu ca suferi,dar nu mai poti face nimic.
Adica,n-ar trebui sa incerci sa faci ceva.
Este evident ca,daca ai pierdut-o,ceva nu mergea bine si a preferat sa te lase pe tine in favoarea altuia.
Macar acum respecta trecutul vostru si da-i libertatea sa traiasca asa cum si-a ales,nu ii strica ceea ce tocmai a inceput.
Pentru ca daca a ajuns sa locuiasca cu un altul,e un nou inceput,o noua viata, in care ea spera si crede, aparitia si interventia ta s-ar putea sa-i faca mai mult rau.
Cand iubesti un om, il lasi liber.
Accepta-ti situatia si nu repeta aceleasi greseli, viata continua oricum si nu stii ce surpriza ai putea avea maine.

| adrian1923 explică (pentru greece12):

Vezi t greece nu e prima oara sa mai intamplat acum un an si a stat cu baiatul respectiv 3 luni si am inteles ca avrut oarecum sa ma faca gelos dar nu am avut nici un sentiment la vremea aia, iar in octombrie 2013 m-am certat cu ia neam adus jigniri reciproce mai mult eu da in fine si am fost plecat in Grecia pana pe 10 ianuarie 2014 iar cand m-am intors am aflat vestea

| greece12 a răspuns (pentru adrian1923):

Si ce anume s-a schimbat, din moment ce in octombrie ai plecat hotarat s-o lasi?
Gandeste-te daca e dragoste sau orgoliu, pentru ca numai tu stii.

| adrian1923 explică (pentru greece12):

Nu pot sta fara ea.

| greece12 a răspuns (pentru adrian1923):

E o idee pe care ti-ai implantat-o singur ca nu poti!
Din octombrie pana in ianuarie,ai putut.
Si,gandeste-te cat de putin te interesa persoana ei,in tot timpul asta.
Mi-e teama ca doar orgoliul tau masculin te tine legat de ea si poate,obisnuinta.
Intotdeauna cand o relatie se termina,cel ramas singur se va teme de orice pas inainte,ii va fi greu sa se desprinda din vechea si sigura relatie terminata si o va dori inapoi.
Probabil,prin asta treci, e psihologic impasul. Daca il amesteci si cu niste orgoliu, te trezesti ca te sufoci...
Cauta sa iti revii si lasa fata in pace.
Ea si-a gasit drumul, gaseste-l si tu.
Pentru ca daca n-o s-o faci, veti ajunge sa va reprosati lucruri foarte grele si sa va despartiti din nou...

| adrian1923 explică (pentru greece12):

Eu va multumesc si va apreciezi sfaturile dar eu o cunosc cel mai bine si nu asta e droagostea ei adevarata si nici drumul ei in viata cat despre siguranta si suport i-am oferit si ii voi oferi intodeauna indiferent de situatie, m-as bucura ca ia sa fie fericita acuma dar simt ca nu este deloc asa ba dimpotriva si pe baiatul respectiv la cunoscut la o saptamana de la plecarea mea in Grecia, si imi pot da seama daca este orgoliu sau sentimente mai speciale fata de ea iar regretul meu este ca nici macar nu stie ce simt cu adevarat poate situatia ar fi alta

| adrian1923 explică (pentru greece12):

Mersi greece stiu foarte bine ca nu trebuie sa intervin si sant oarecum convins ca se va intoarce simteam nevoia de un sfat de la cineva necunoscut sant un baiat de strada iar pe strada sentimentele nu sant inteles mersi mult o sa te anunt daca apar noutati

| greece12 a răspuns (pentru adrian1923):

M-as bucura sa ma tii la curent!
Κaι, νa προσεχεις!
happy

| greece12 a răspuns (pentru adrian1923):

Inteleg.
Si stii,pe de o parte ma gandesc ca ai avut foarte mult timp la dispozitie sa-i spui si sa-i arati cum simti si nu stiu de ce n-ai facut-o,iar pe de alta parte,daca gestul ei a fost grabit si frustrat(si cred ca a fost,nu te muti in nici trei luni cu un barbat pe care abia l-ai cunoscut),atunci situatia se va rezolva singura,n-o vad sa ramana prea mult timp alaturi de el.
Un lucru pot sa-ti spun cu siguranta,daca povestea dintre voi nu s-a sfarsit,ea se va intoarce singura la tine, oricat de mult disperi tu acum.
Orice ai face, buna sau rea, alegerea este a ei, sa stii.Amestecul tau nu cred ca ar fi benefic, probabil ai forta lucrurile in favoarea ta si peste catva timp cred ca vei regreta ca ai facut-o.
Nu stiu ce ai vrea sa faci, dar raman la parerea mea, cand iubesti un om il lasi liber.Sa aleaga ce crede ca e bine,sa greseasca, sa-si rupa gatul daca e nevoie si sa gaseasca drumul inapoi, daca-l mai stie!
Pentru ca tot ce ni se intampla in viata, sunt de fapt lectii pe care trebuie sa le invatam, ca sa nu repetam aceleasi greseli si sa inaintam.
Ai rabdare si spera. Daca poti.
Κaτaλaβες?

| Zenithf a răspuns:

Bucura-te pentru ea, ca a gasit in sfarsit dragostea vietii ei, da-i apoi la mutu' in cap si mergi mai departe. Sa fi scris asta cu expresii mai elevate, poate primeam mai multe aprecieri, dar tot aia e oricum ai lua-o.
Fata vrea un suport, echilibru, siguranta in viata, tu nu i-ai oferit nimic din acestea.

| neutrino a răspuns:

Iata ca si in cazul tau se adeveresc proverbele "greselile se platesc" si " in viata trebuie sa stii sa nu pierzi trenul".
In cazul de fata nu mai ai ce face.