| andrei_2495 a întrebat:

Sunt baiat si am 17 ani. Nu stiu cum sa incep, dar as vrea sa vorbesc cu parintii despre sex. Adic am prietene, dar cand ajungem la sex nu avem unde. Si as vrea sa vorbesc cu parintii chestia asta, in speranta ca ma vor ajuta cu ceva. Dar nu stiu cum sa le zic. Puteti sa ma ajutati?

18 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Şi eu am avut o problemă similară când aveam 16 ani.
Cel mai bine e să vorbeşti cu ei. Probabil noaptea nu vei avea şanse însă în timpul zilei, dacă sunt oameni sănătoşi la cap şi deschişi, n-ar trebui să fie o problemă să te lase singur acasă câteva ore.
Pe de altă parte, vorbeşte deschis despre sex în genere cu părinţii tăi căci ei sunt singurii care chiar îţi vor binele şi te vor sfătui de bine.
Ai o vârstă iar ei ar trebui să se aştepte să vină întrebări din partea ta privind acest subiect.
În plus, e mai bine să vorbeşti cu ei de la început decât să te duci să le ceri bani pentru o întrerupere de sarcină nedorită a prietenei talewinking

Succes şi curaj!

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Dar nici nu trebuie sa plece ai tai ca sa poti face tu cevahee hee

E foarte simplu: le ceri permisiunea ca iubita ta sa vina la tine acasa ca nu mai vrei sa iesiti doar pe afara sau ca vreti sa vedeti un filmhappy

Merge cu siguranta!

| catthshshshs a răspuns:

Nu forta nota daca nu ai niste parinti in care poti sa ai incredere si care te-ar condamna ca te gandesti la asa ceva. Nu te astepta sa iti doneze camera lor pentru ca in general parintii nici sa nu auda de asa ceva.

identitate
| identitate a răspuns:

Vorbeste cu al tau tata!happy Chiar daca nu-ti da cheile si pleaca cu mama ta, poate iti da bani de hotel sau altceva (poate are el un loc secret laughing ).
Incat vrei sa vorbesti cu ei, doar ca nu stii ce sa le spui, inseamna ca ai sperante ca te-ar intelege.Nu ii scoti din casa si le spui ca ai treaba happy (sunt cazuri, chiar de fete care fac asa ceva). Gasesti tu un mod. Cel mai bine le spui direct : "Vreau sa fac sex, ma ajutati si vorbiti cu mine sau preferati sa fac nu stiu ce minuni pentru ca nu ma descurc singur?"
Daca ti-e rusine, bati un apropo : "Nu credeti ca aveti nevoie de o vacanta?" sau "Nu ar fi bine sa va mai vizitati parintii?" Zambesti si repeti intrebarile din cand in cand, in caz ca nu se prind sau se fac ca ploua...happy

| marsy a răspuns:

Solutia este sa profiti de moment atunci cind nu este nimeni acasa sau mergi la un hotel. Daca vrei sa atingi aceasta discutie cu parintii le poti spune ca vrei sa vii cu o prietena la tine si sa nu va deranjeze! Cel mai bine este sa vb cu tata. El cu siguranta te va intelege cel mai bine!

regis
| regis a răspuns:

Hm, greu de crezut ca o discutie cu parintii va rezolva cu adevarat problema. Oricat de libertini ar fi parintii, putini ar pleca de acasa pentru a oferi intimitatea necesara copiilor. E una sa inteleaga si alta sa rezolvi problema. Si nu crede tot ce iti spun prietenii, unora le place sa mai si faca pe grozavii.
Farmecul adolescentei consta insa tocmai in gasirea de locuri inedite in care sa va puteti face de cap nestingheriti. Mai iesiti si voi cu cortul, mai gaseste un prieten care sta singur si adora plimbarile... Sau poate ai un coleg care nu e din localitate si sta pe chirie, iar in weekenduri merge acasa.

| Silviu591 a răspuns:

Nu prea cred ca te vor ajuta.adica ce vor spune"? uite fiule cheile de la casa, noi plecam undeva la motel si te lasam pe tine sa-ti faci de cap" asa vrei sa te ajute? nicio sansa amice laughing)cauta si tu o camera la hotel ceva daca ai bani.sau eu stiu. daca sunteti disperati s`o faceti, padurea e numai a voastra. aveti grija sa nu va prinda ursul

| Pupily92 a răspuns:

Adica... vrei sa-ti intrebi parintii unde sa faci sex? sau sa le ceri sa te lase sa faci sex acasa? sa-i scoti afara din casa sau sa-ti pui afis pe usa camerei tale"am musafiri, nu intra" laughing

| zzzuperman a răspuns:

laughing))) As vrea sa asist la o conversatie de genu

| adya77 a răspuns:

Nu ai si tu camera ta? Inchide usa si gata sau mergeti la ea la un hotel la un prieten ai destule obtiuni daca esti mai nebunatic gaseste si u un loc super afara stiu eu.vine 1 mai fa-o in cort... u alegi!

| paul_5950 a răspuns:

Regis are dreptate...ai putea gasi vreun prieten care sta in chirie iar in weekend lasa apartamentul gol...Sau, daca ai tai lucreaza de dimineata, lipsiti amandoi intr-o zi de la scoala, si problema e rezolvata: aveti timp destul de dimineata de pe la 8 si pana cand se intorc parintii de la serviciwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vechea intrebare..."unde?" laughing

daca chiar va doriti sa o faceti gasiti locuri, parerea mea big grin

nu cred ca merge sa le spui ceva de genu` parintilor : parca v-ati duce la un film... sau mai stiu eu ce laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Impusaca`te! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vin cu un feedback. Mi'am luat inima in dinti si am vorbit, cu mama.laughing. M'am gandit cateva zile, cum sa incep. Nu conteaza asta. Oricum ma simt mai bine ca am vorbit, mi-a dat sfaturi, etc.

| andrei_2495 explică:

Stiu persoane care au vorbit cu parintii si au inteles.

| andrei_2495 explică:

Buna idee.

| mihaiitza a răspuns:

Salut. daca eu si prietena mea avem amandoi 17 ani? adica eu fac 18 acusa dar ea are 17, ce vor spune cei de la receptia hotelului? fiind amandoi minori?

| mihaiitza a răspuns:

Mai bine nu 'i intrebalaughing