| anonim_4396 a întrebat:

Sunt impreuna cu o fata de aproape 10 luni(peste cateva zile facem 10 luni). Problema este ca acum 2 zile(vineri seara) mi-a spus ca trebuie sa luam o pauza ca are nevoie de aer, ca este prea incarcata etc.Azi mi-a spus ca adevaratul motiv pentru care vrut pauza este acela ca ii place de un coleg de-al ei.Acelui coleg ii place de ea de ceva timp,dar nu arata asta,doar ce a mai spus altor colegi si prietena mea a aflat.Ea mi-a spus ca se simte naspa cand e cu mine,cand ma saruta,etc. Dupa ce mi-a spus ca ii place de el, i-am zis ca vreau sa ne vedem imediat.In maxim 30 min ne-am intalnit.mi-a explicat ca ea crede ca ii place de el,dar nu vrea sa fie cu el pentru ca nu crede ca el ar face tot ce am facut eu pentru ea si plus ca ma iubeste foarte mult pe mine.Mi-a mai zis ca vrea neaparat sa scape de chestia asta,sa nu-i mai placa de el,ca ii era foarte dor de mine,ca ma iubeste foarte mult,ne-am imbratisat,a plans mult, pana la urma am sarutat-o...ne-am mai imbratisat,sarutat apoi am condus-o acasa si imi tot sarea in brate,ne jucam, glumeam fericiti etc.Am ramas amandoi de parere ca mai bine este sa mai stam cateva zile asa pana ii trece. Am uitat sa mentionez ca a spus ca ea crede ca ii place de el deoarece nu prea vorbeste..si asta i a placut foarte mult si la mine.
1.Credeti ca va dura mult pana sa treaca de faza asta?
2.Nu este vina ei ca a inceput sa ii placa de el, nu?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Va dura o vreme, probabil pana apare un alt tip care sa-i placa. Nu ii va trece niciodata tentatia de a fi infidela.
2. Nu e vina ei, nu toate persoanele pot iubi cu adevarat. Cand iubesti pe cineva, chiar daca numai putin de tot, nu mai poti placea alta paresoana, pur si simplu nu intalnesti pe nimeni interesant. ea evident nu te iubeste, sta cu tine doar fiindca faci multe pentru ea si este interesata de asta. In contextul asta, e normal sa i se aprinda calcaiele dupa diferiti barbati pe care ii gaseste interesanti. dar fiind o femeie cu picioarele pe pamant, nu te va parasi decat atunci cand va gasi unul despre acre sa fie sigura ca va face mai multe pentru ea, ca ii va oferi mai mult ca tine. E posibil la un moment sat sa se indragosteasca de unul care nu ii ofera nimic special, dar e putin probabil, in general va sta mereu cu acela care ii ofera mai mult. daca tu ai grija sa ii oferi cel mai mult, va sta cu tine mereu (sigur, va ajunge sa te insele cu cei acre i se par interesanti, dar ca si azi se va intoarce mereu la tine pentru ca ii oferi mereu tot mai mult). Mie mi se pare trist, dar daca tie iti place ideea asta si o accepti, atunci e perfect

| RAY a răspuns:

Omul nu e facut sa stea cu cineva o viata,iubim pe cineva o vreme apoi pe altcineva,asta e legea fireasca biologica, tu esti obsedat de ea man, posesiv, gelos, il place desi va incerca sa fie cu el, pe viitor sa stii ca omul nu e facut sa stea cu cineva mult timp, numai crede toate minciunile feminine fata aia poate tea mai inselat dar acuma is da pauze ca s-a plictisit de tine, revenind la teoria mea fetele iubesc 10/20% din barbati cu restul se compromit, adica imagineazati cum te iubeste daca isi da pauza,fetele azi te iubesc maine suntem cu altul in pat,asa nu mai milogi de ea fi naibi barbat fi indiferent, rece si asta e, nu e vina ei ca omul a fost creat sa nu fie monogom da vine pe genetica noastra, cand fata da pauza sunt definitve dar ele nu sunt sincere cu adevarat ascund adevarul mereu, pauza inseamna adio sunt deja cu altul, mai baga si tu paraziti mai inveti ceva, multa bafta

| Violleta2022 a răspuns:

Dimpotriva, este doar vina ei!
Nimic nu se intampla daca noi nu vrem, iar fata asta, este mai nestatornica din fire, de aici si saritul din baiat in baiat.
Crede-ma ca este vorba de un caracter mai libertin al fetei, de faptul ca nu a fost sincera cu tine sa-ti spuna de la inceput ca-l place pe altul si sa o rupa cu tine, asa cum ar fi trebuit si ar fi facut o fata/femeie serioasa. Imi pare rau pentru tine, dar asta nu este o faza, este caracterul ei!
Chiar daca o rupe cu celalalt, intotdeauna va cauta un altul pentru ca nu te iubeste atat de mult incat sa fie cu tine.
O femeie cand se plictiseste, cauta alt barbat. La voi, relatia s-a plafonat si o plictiseste, dar de jena fata de tine, te mai ameteste un pic.
Sincer, daca o relatie nu merge bine nici macar in primul an cand abia va cunaosteti, nu va merge niciodata. Poate fi vorba de nepotrivire de caracter, lipsa sentimente sau pur si simplu nu-i oferi ceea ce vrea si atunci zboara la altul si altul, pana gaseste ceea ce isi doreste!
Nu-ti fa reprosuri, este doar vina si decizia ei, nici macar a celuilalt barbat!

| raluk27 a răspuns:

1. Nimeni nu stie. Poate dura zile, saptamani, luni. Sau pana o sa se convingă singura ca ala n-o sa-i dea atentie in veci.
2. Ba da. Nu te amagi cu asta. Iti place cineva pentru ca vrei, pentru ca in mintea ta gasesti la el lucruri care te atrag.

| SteFannZz a răspuns (pentru raluk27):

Mi-a spus ca nu vrea sa fie cu el si ca nu stie de ce ii se pare ca ii place de el...si ca nu poate dura saptamani-luni pentru ca se cunoaste pe ea si stie 100% ca nu poate dura atat. Si mi-a mai zis ca ea crede ca nu e din vina ei si ca mama ei la fel a spus...ca nu e vina ei ca a inceput sa ii placa de colegul ala.
Ea chiar ma iubeste mult si sufera in perioada asta...

| raluk27 a răspuns (pentru SteFannZz):

Daca nu e vina ei, asta ar însemna ca te duci sa iei pâine si te îndrăgostești de vanzatoare. Sau ne indragostim de orice om de pe strada. Atractia vine din creier. Si crede-ma ca atunci cand esti foarte implicat într-o relație si iti iubesti partenerul nu te va atrage alta persoana.
Nu stiu, dar mi se pare ca privesti problema cu foarte mare toleranta. Daca as fi in locul tau, chestia asta m-ar deranja teribil. Aia imi spune ca e atrasa de altul si eu o iau in brate si o pup. Si mai mult, ma consolez ca nu e vina ei. Pe bune?
Maine poimâine face sex cu altul si la fel, nu va fi vina ei. Ea doar mergea, s-a împiedicat si a căzut in penis. Despre ce vorbim aici?

| SteFannZz a răspuns (pentru raluk27):

Nu stiu ce sa zic...de deranjat normal ca m-a deranjat foarte tare.Nu vreau sa renunt la ea si nici ea nu vrea sa renunte la mine...Plange si sufera foarte mult, la fel si eu.

| raluk27 a răspuns (pentru SteFannZz):

Ok. Sa zicem ca o sa-i treaca. Dupa alte x luni, iar o sa apara unul de care o sa creada ca se simte atrasa si iar nu va fi vina ei si iar o sa sufere. Ce o sa faci atunci?
Daca într-adevar te iubește si vrea sa se "vindece" de ala, nu pauza e solutia.

| sweetangels a răspuns:

Spune-i ca de cand ati luat pauza asta...simti ca iti place si tie de alta fata. Vezi ce zice!

| writtennnns72 a răspuns:

De obicei oamenii sunt atraşi de persoanele care răspund mai greu, care sunt mai misterioase. Probabil a atras-o la acel băiat faptul că vorbeşte puţin şi pare mai dur de felul lui, iar voi cum vorbiţi mereu (probabil) a devenit deja o plictiseală, sau cel puţin mie mi se pare plictisitor să vorbeşti continuu cu aceeaşi persoană. Parcă eşti mai atras de un om cu care nu vorbeşti prea mult, ai o dorinţă mai mare de a îl cunoaşte. Nu ştiu ce să zic în această situaţie, tu trebuie să îţi dai seama!
Baftă.

| iulianaandreeafrumusica a răspuns:

Nu cred ca va durea mult adica fetele sunt ele mai nesigure dar daca ati petrecut atatea momente frumoase sigur o sa ramana cu tine.
Nu chiar nu este vina ei, cred ca se simte prost pentru ca il face pe acel baiat sa se simta prost bafta