| Claudiufast a întrebat:

Sunt împreună cu o tipa de 7 luni. Aseară mi-a spus că vrea sa ne despărțim pentru ca o fac sa sufere mai mereu(este foarte geloasă). A spus că mă iubește enorm, dar simte ca nu mai poate. Cică ii fac mult rau, astăzi cand m-a văzut a venit la mine și m-a luat in brațe și m-a pupat. Insă tot sub pretextul "te iubesc enorm, dar vreau sa rămânem doar prieteni" ce pot face sa o readuc înapoi? Simt ca înnebunesc, ea este totul pentru mine, nici mâncarea parcă nu mai are gust, de dormit nici atat. Nu pot accepta sa nu mai fiu cu ea. Recunosc la începutul relației am gresit mult. Dar nu mai vrea sa continuam, însă vrea sa rămânem prieteni, imi spune ca ma iubeste, ma pupa. Parca nici ea nu stie ce vrea. Va rog să îmi dați un sfat. Tin sa mentionez ca in ultimul timp ne-am certat foarte mult, însă o sun mai mereu sa vad daca este ok si chestii de astea.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| ThyDoom a răspuns:

O relație trebuie să se bazeze pe corectitudine în primul rând.
Dacă tu spui că ai greșit mult la început (deși nu știu despre ce greșeală ori greșeli este vorba) atunci din punctul meu de vedere ea are tot dreptul să procedeze astfel.
Dacă o vrei inapoi, încearcă să îndrepți greșelile făcute. Dacă se poate, dacă nu, cred că rămâne doar la latitudinea ei dacă poate trece peste și dacă te poate ierta.
Ar mai fi ceva. Îmi pare că ești destul de obsesiv în ceea ce-o privește. Nu-i sănătos așa. Poate și ăsta să fie un motiv pentru care nu te mai vrea alături. Încearcă să-ți ocupi timpul cu activități ce te duc cu gândul departe de ea. Citește, ieși la o plimbare în aer liber, scrie ceva (ajută extrem de mult), ia-ți telefonul și apucă-te de fotografie (și asta e o activitate ce poate să te ajute cu gândurile obsesive).
Nici gelozia nu e sănătoasă. Din partea niciunuia. Dacă nu poți avea încredere în ea, ori viceversa, nu ar trebui să existe nicio relație. Dar încredere este ceva ce poți clădi și pe parcurs. Comunicarea este cheia.
Sper că e de ajutor ce-am scris.

| Claudiufast explică (pentru ThyDoom):

Mai pe scurt la început nu am luat relația in serios. Însă după ceva schimb m-am schimbat total pentru ea. in ultimul timp se comporta foarte ciudat. Nu stiu ce este cu ea. spune ca nu mai vrea sa continuam, si totodata ma ia in brate si imi spune ca ma iubeste?‍♂️ in ultimul timp nu mai statea cu mine. Imi spunea ca vrea sa plece acasă, diferite motive si la ceva timp o vedeam cu ale ei prin oras, cu fumatul la tel, i-am spus sa nu mai fumezi, mi-a promis ca nu o mai face, si la prima cearta, s-a dus cu ale ei sa fumeze. i-am spus că de ce mă minte? La care ea face. Iartă-mă, dar nu vreau sa te superi. Si chestii de astea, greșește si dupa isi cere iertare. mentionez ca si eu o cam tin din scurt uneori. pentru ca nu vreau sa intre in anturaje. spre exemplu cu fumatul, chiulitul(este si in ultimul an) i-am explicat de multe ori ca nu este bine ce face. Probabil de asta de comporta asa. a devenit brusc indiferentă.

| ThyDoom a răspuns (pentru Claudiufast):

1. Nu trebuie să te schimbi pentru nimeni. Pur și simplu trebuie să discuți cu ea cât de decent poți și să vezi dacă există o cale prin care se mai pot drege ceva.
2. Dacă te-ar iubi, așa cum ai spus, nu te-ar minți și nu ar ieși pe ascuns cu prietenele ei. Ori poate o face din cauză că ești mult prea strict. Nici asta nu e bine. Fiecare are nevoie de puțină libertate și de puțin timp petrecut în afara relației (nu mă înțelege greșit, nu mă refer la înșelat).
3. Poate a intervenit și plictiseala. Unii pur și simplu nu sunt făcuți pentru relații serioase. Oricât și-ar da cu capul de gresie și-ar spune că te iubesc pâne ce lumea se va sfârși.
4. Fiecare om are nevoie de un anturaj. De la bibliotecar până la dealer.
5. Mergi mai departe fără ea, dacă nu se mai poate repara relația. Da, probabil o să te doară. Și probabil o să simți că nu mai are niciun rost viața fără ea, și nicio altă femeie din lumea asta nu va fi ca ea. Așa e, nu mai e nimeni cum e ea. Dimpotrivă, poți găsi ceva mai bun. Și poate peste un anumit timp o să te uiți înapoi și o să te întrebi ce ai văzut în primul rând la ea.

| smiley92 a răspuns (pentru ThyDoom):

Cand ai activitati si o lasi deoparte, si iti gasesti eventual alta persoana pe urma se supara ca nu i-ai zis, ca nu esti serios si te-ai jucat cu ea.Deci are doua taisuri sa zic asa atunci cand apare nehotararea.

| Jonas94 a răspuns (pentru Claudiufast):

Ok, relația voastră a implicat și sex? Dacă răspunsul este nu, atunci mai bine las-o să se ducă.
Mie mi se pare genul de femeie care manipulează.

18 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Probabil i-ai tradat increderea cu ceva si multor persoane nu le poate iesi asta din cap.Probabil ultima încercare pe care poti sa o mai faci este sa încerci sa ii lasi spatiu, iar daca se reapropie de tine sa ii demonstrezi ca poate avea incredere in tine si ca o iubesti.

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu are încredere în tine și e geloasă îți pierzi timpul.
Mai ales că ea ți-a propus să vă despărțiți.
Las-o în pace dacă ea așa vrea. Lumea nu se sfârșește din cauza ei.

| Plato a răspuns:

In ce sens i-ai gresit mult?

| Claudiufast explică (pentru Plato):

Păi sincer. la începutul relației nu am luat-o in serios. însă pe parcurs a fost totul ok, acum recent ne certam mai mereu, nu vorbeam câteva zile până ieri cand am incercat sa vorbesc cu ea și mi-a spus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Simt ca înnebunesc, ea este totul pentru mine, nici mâncarea parcă nu mai are gust, de dormit nici atat. Nu pot accepta sa nu mai fiu cu ea. "
Exact din cauza asta nu mai vrea sa fie cu tine.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce vrei sa spui?
Adica stiu ce vrei sa spui, dar dezvolta sa vad cata mizerie intra intr-un text scurt.

| Claudiufast explică (pentru anonim_4396):

Dezvoltă.

| Claudiufast explică (pentru Plato):

Ea este mult influențată de prietenele ei. ca cică mă dau la altele etc. a spus că daca vreau rămânem prieteni, ca nu mai are nevoie de iubiți, ca suferă mult. Aseară mi-a dat un mesaj gen " Auzi eu te iubesc. Dar pur si simplu nu vreau sa mai sufar atat din cauza ta. Asta e, Oricum daca ne certam iar nu-ti era bine"

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Mizerie?
Pot sa fiu si mizerabil sa spun ca ar trebui sa fie complet indiferent de situatie si sa combine deja pe alta.

Dar totusi, nu ar trebui sa aibã un impact negativ vorbele ei asupra lui pe motivul despartirii. Ci Neutru. Iubire cu sila, nu merge.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca incepi si tu ca Ordan ca femeile vor sa nu le bagi in seama, sa fii indisponibil si rece, esti deja mai mult decat mizerabil.
Daca i-ai fi zis sa fie complet indiferent nu era asa de rau precum asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Ce spune Ordan functioneaza la relatiile cu beneficii sau rotatii, nu serioase.
Adevarul e intotdeauna la mijloc, dar dependent e mult mai rau decât rece.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Permite-mi sa nu fiu de acord.
Daca tie ti-ar placea o relatie cu o statuie, foarte bine, eu n-as putea.

| RAY a răspuns (pentru Claudiufast):

Esti tamponul ei emotional man, ce sa faci, cetalusul ei, iubire laughing

| 90210 a răspuns:

S-a saturat si ea saraca