| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor, am niște probleme legate de relația mea. In cateva zile fac 18 ani, nu sunt matur, nu sunt niciun minor fără habar. Am o relație de un an și 3 luni, însă de o perioadă ne certăm cel puțin la 2 zile, timp în care nu ne vorbim, chiar ne blocăm pe Facebook etc. Astăzi ne-am certat de la o chestie extrem de banală, suntem 2 tipuri de persoane asemănătoare, geloase și înainte ne plăcea să ne vedem zilnic ore întregi, dar la mine a intervenit o monotonie să zic așa și de multe ori nu îmi doresc neapărat să ne vedem, ci aș vrea să ies și eu cu prietenii, să îmi petrec timpul liber. Ce să fac să scap de acea monotonie și ce credeți că ar fi mai bine să fac in numele relației, să rămânem prieteni sau să încercăm cumva să trecem peste perioada asta? Eu chiar sunt indecis, mai ales că a intervenit acea monotonie, iar atunci când ne "despărțim" îmi pare rău enorm după ea și aș vrea să vorbesc cu ea, dar atunci când nu suntem certați parcă nu simt nici să ne vedem etc, Vă rog ajutați-mă!

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te însori cu ea. Atunci plictiseala va fi un fapt banal, cotidian.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este normal sa simti asa, legat de perioada de inceput si oarecum de cea de sfarsit.

La inceput totul era frumos, simteati amandoi dragostea, voiati amandoi sa descoperiti lucruri unul la celalalt, lucruri noi de care nu va plictiseati. Daca cineva gandea cumva, poate te gandeai ca nu este bine asa, sa nu se supere celalalt. Mai in gluma sau mai in serios, acum poate chiar si daca se supara celalalt... ce conteaza?

Ei bine, ar trebui sa cautati iar aceste lucruri. Daca voi vreti sa va impacati, puteti sa o faceti, este simplu. Daca vorbesti cu ea (o discutie serioasa) si va spuneti amandoi aceste lucruri, cautati sa va descoperiti iar, sa va faceti ca nu va cunoasteti si sa uiti efectiv de aceasta perioada de cearta... atunci totul se poate transforma in bine.
Incearca sa o convingi de aceste lucruri si de faptul ca... se poate intampla asta oricui, este normal, sunteti inca la inceput de relatie si la inceput de dezvoltare personala, pentru fiecare dintre voi. Intervine orgoliul si alte lucruri.

Acum, trecand peste asta si la modul cel mai serios, care este problema? Este motiv de despartire? Daca va iubiti si va respectati, indiferent de perioada in care nu vorbiti, perioada de liniste... voi ar trebui sa stiti ca nu va despartiti sub nicio forma. Altfel este doar o joaca sau o relatie in care va dati seama ca nu sunteti facuti pentru celalalt, caz in care va despartiti si gata.

Deci o discutie poate sa rezolve aceste lucruri, o discutie serioada de unde sa scoateti feedback-ul necesar, unul de la celalalt si sa va asigurati ca va iubiti in continuare. Altfel... nu se prea poate.

Iti doresc multa bafta si intelegere! ^_^

| Freya1 a răspuns:

Voi deja v-ati obisnuit unul cu altul de aceia nu va puteti despărți.
Ca si o ultimă încercare puteri sa iesiti in grupuri de prieteni (Ai ei, ai tai, a ambilor). După ce iesiti asa o sa începeți să prindeti incredere uni in alti (daca vi se pare ok ce se intampla cand iesiti) si atunci nu o sa mai fie asa mare problemă pe viitor.
Trebuie să discutați, sa comunicări pentru a va intelege.

| Sofer a răspuns:

Vorbiți despre asta împreună și ajungeți la o înțelegere.

| Crackman a răspuns:

Nu merge, pleacă

| MValentin a răspuns:

Cel mai bun răspuns din propria experienta este sa te sfătuiesc sa-i trimiti aceasta întrebare ei. Deoarece doar între voi prin multa comunicare veti rezolva ceva, voi va cunoașteți.
Încercați sa nu fiti scurt si la obiect,, prosti,,.
Pune-ti întrebarea daca ea merita, daca situatia merita si daca merita sa faci compromisuri in plus pentru ea. Eu unul am avut o situație ca a ta, am ales sa trecem peste si sa fac compromisuri si acum suntem chiar foarte ok...