| Hfhaffj a întrebat:

Sunt la începutul vieții mele sexuale si am putina nevoie de ajutor. Ce mărime la prezervative mi se potrivește având în vedere că penisul meu măsoară 17 cm in lungime și 14 în circumferinta?
Și ce marcă de prezervative credeti ca e cea mai calitativă?
Mulțumesc mult!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu in continuare sunt curios cum media e de 12-13 cm in Romania si de vreo 13.5 in Europa dar toti de pe TPU aveti minim 17 cm happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Media Romaniei e 12, 75, In lume 5 din 100 de barbati au penis de +16cm
Marimea MAXIMA in conditii normale a unui penis este de 19, 1 dar pe chaturi toti au 20 laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Masura cea mai mica, fiind un cuc foarte subtire.
Lungimea nu are importanta, ca toate vin standard de 20 cm.

| corbulalbrosu a răspuns:

Prezervativul se alege numai in functie de grosime, fiindca toate prezervativele indiferemt de marca, sunt fabricate in 3 lungimii si anume de 18 cm, 19, 5 cm si 20, 5 cm, toate avand lungimea mai mare decat iti este penisul tau.
Circumferinta de 14 cm reprezinta perimetrul unui cerc de 140 mm, insa pentru ca pezervativul sa stea perfect fixat/nemiscat pe penis, perimetrul INELULUI de cauciuc din capatul extrem al prezervativului trebuie sa fie mai mic cu circa 15-20 mm, adica sa aiba lungimea in jur de 120-125 mm, incat sa stranga penisul pentru a sta fix si nemiscat dupa ce a fost montat. Marimea care este trecuta pe ambalajul in care este impachetat prezervativul, reprezinata de fapt lungimea APLATIZATA a inelului de cauciuc adica este JUMATATE din intreaga lungime. Astfel ca : 140 mm - 15/20mm = 120/125 : 2 = 60/62, marime care cel mai probabil se va potrivi ''manusa'' pe penisul tau. In cazul in care marimea este notata prin litere, ce potrivita ar putea fi ''XL'', fiindca probabil marimea ''L'' ar strange prea tare penisul ceea ce provoaca senzatia de disconfort. Daca marimea prezervativului este corect aleasa fiind cea potrivita pe grosimea penisului, oricare ar fi firma producatoare d.p.d.v. calitativ toate vor fi la fel de bune. Presupunerea ca produsele firmei Durex calitativ ar fi cele mai bune, nu se adevereste si in cazul in care prezervativul folosit este prea larg si NU sta perfect fixat pe penis. Multa sanatate!

| Hfhaffj explică:

Păi și în cazul meu știi ce mărime se potrivește?