| anonim_4396 a întrebat:

am 15 ani si am o problema destul de mare.Sunt o persoana care arata ok,curat,aranjat,vorbeste ok si are simtul umorului si nu,nu sunt ultimul fraier.Dar sunt foarte timid, asta e o problema.Cum pot sa abordez fetele, sa le atrag atentia? Cum sa ma comport? Cum sa le cuceresc? De exemplu; Poimaine este luni, scoala.In clasa am ogramada de fete dragute si noi.Ce sa le spun, ca sa nu par nici disperat.dar nici fraier...Sanatate,cat mai multe sfaturi.

7 răspunsuri:
| HolyPotato a răspuns:

Păi când vorbești cu o fată nu trebuie să vii cu ideea de a o cuceri. Vorbește întâi cu toate (da, cu toate și cele mai puțin atractive) despre lucruri banale, întrebă-le ceva despre școala de la care au venit. Imaginează-ți că vorbești cu orice alt om și așa îți vei da seama și dacă vreuna din ele e potrivită pentru tine, nu aspectul face totul.
Ca să te obișnuiești în a începe discuții încearcă să deschizi subiecte banale cu oameni necunoscuți din tramvaie, locuri publice etc. De timiditate vei scăpa cu timpul. Dacă vrei poți încerca să citești și o carte de psihologie practică despre timiditate.

| HolyPotato a răspuns:

Încă ceva, nu le face complimente așa repede. Abia le-ai cunoscut, mai așteaptă și tu vreo două săptămâni, până atunci discută cu ele, află lucruri noi despre ele, fii sociabil pe cât posibil.
Și încă ceva, nu toate fetelor le place să primească complimente. Și orice ai face, NICIODATĂ să nu faci un compliment fals. Nu trebuie să cucerești o fată prin prefăcătorie! Fă-o să te admire pentru cine ești, pentru umorul, dar și pentru sinceritatea ta.
Sper că vei ține cont de sfaturile mele, sunt fată, știu ce spun.

| shadow72 a răspuns:

Incepi asa: buna fetili...ce mai facim astazi?
ma omule nu poate nimeni sa te invete cum sa vorbesti sau cum sa te comporti pe tpu...au am invatat de la prieteni mai mari si nu a durat putin timp sa fac asta
plus ca nu poti invata o replica generala..fiecare fata e speciala si fiecare trebuie abordata diferit

| anonim_4396 explică (pentru shadow72):

Inteleg.dar niste sfaturi la modul generala.Sa ma orientez, sa nu arat penibil.

| shadow72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chestia e sa ramai calm si sa observi... daca ii palce sa rada, ii faci o gluma, daca se supara repede trebuie sa stii cand sa te oprest..etc.
mai e o chestie...complimentele.spunei "esti draguta cu bluza aia", sau " ai schimbat freza, arata bine tare" sau "esti simpatica cu clamita aia"...intelegi tu.
chestia e sa nu ii spui direct ca e frumoasa pentru ca majoritatea te cred disperat daca faci asta, cu toate ca e un gest frumos, trebuie sa o faci subtil si sa nu exagerezi...un compliment pe zi le ajunge

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ms,alte sfaturi sunt bine-venite.

| mateicoca a răspuns:

Fetelor nu le place timiditatea, fi increzator, fa-i complimente, stai calm si incearca sa depasesti starea de timiditate, gandesetete ca e doar creierul tau care nu e obisnuit sa vorbeasca cu fete.