| FelixVizitiu15 a întrebat:

Am 15 ani și o problema grava.
Nu stiu de ce, dar eu ma simt atras fizic mai mult de băieți decat de fete... Nu ma simt bine când ma gândesc la asta, vreau sa fiu un om normal, sa îmi placă fetele, nu băieții. Nu vreau să ma mut in alta tara pentru a trăi intr o comunitate LGBT... cum pot scăpa de orientarea asta sexuala greșită?

Răspuns Câştigător
| Emazio a răspuns:

O problema grava este daca nu o sa iti accepti natura, nu plange nu fii suparat pentru ca e posibil ca asta sa iti fie natura.

Insa acum corpul tau este in dezvoltare si nu ai inca reglat testosteronul, si estrogenul. E posibil sa fie o etapă trecatoare odata cu pubertatea ori e posibil ca asta sa fie natura ta, nu trebuie sa iti fie rusine de ceea ce esti. Nu inseamna ca nu esti normal daca ai înclinații homosexuale.

| FelixVizitiu15 explică (pentru Emazio):

Îți mulțumesc mult pentru răspuns! Chiar m-ai încurajat si m-ai făcut să mă simt mai bine!?

| Emazio a răspuns (pentru FelixVizitiu15):

Am avut de exemplu pana acum cateva iubite bisexuale si de ceva timp si eu sunt curios in legatura cu bisexualitatea mea, si sa zicem ca imi dau seama ca sunt bisexual/homosexual, si ce? Asta sunt eu.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiecare om se naste cu o anumita orientare sexuala dominanta, fiindca intreaga structura a omului este conceputa GENETIC chiar din clipa in care se produce fecundarea ovulului de catre spermatozoid si cele 23 perechi de cromozomi existenti in cele 2 nuclee se combina intr-un anumit mod si formeaza lantul ADN. Orientarea ta sexuala este exact la fel de NORMALA ca oricare alta din cele 5 orientari sexuale majore existente. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Vrei să fii normal?!? Păi bine măi copile, tu chiar EȘTI normal. Totul e să te accepți așa cum ești. Orientarea sexuală este așa cum este - ești fix cum ai fost „programat" genetic să fii. Nu te poți reprograma. Și chiar dacă te-ai forța să fii altfel, singurul rezultat sigur ar fi că vei fi nefericit și frustrat toată viața.
Până una alta vezi că nu ești chiar așa „dereglat" cum te temi tu - ești doar bisexual, ca mai toată lumea (vezi raportul Kinsey de acum un secol).

| Plato a răspuns:

Nu prea cred ca poti scapa.
Nu trebuie sa te muti in nicio alta tara neaparat, ca nu e ilegal aici sa fii gay. Atata doar ca aici nu se pot casatori si nu au drepturile unei familii. Nu vei fi lapidat.
Ca nu vei fi acceptat e altceva, ca asa e situatia la noi. Situatie cu care sunt pe deplin de acord, si eu sunt impotriva lgbt. Adica sa faca ce vor la ei acasa, dar nu in public, sa-mi oripileze mie copiii si pe mine.

Cam asta e, nu ai ce face, asa ai fost conceput. Daca vrei sa fii acceptat va trebui totusi sa mergi altundeva, cred, ca romanii stiu una si buna: femeie+barbat (si au dreptate).

| Mordecai91 a răspuns:

Degenerates like you belong on a cross!