| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani, baiat. Am sa va rog sa raspundeti serios, deoarece ma macina de mult timp chestia asta. Cum imi pot da seama daca sunt bisexual si mai ales cum pot scapa de asta? Imi plac femeile foarte mult, dar in acelasi timp as dori sa incerc sa regulez un baiat. Ma simt atras de unii baieti, cei frumosi, evident. Uneori am fantezii cu baieti, sa fiu eu cel care ii "domina". Nu mi-ar placea sa fiu regulat de un baiat, mi-ar placea sa il regulez eu pentru ca ma gandesc ca l-as "proteja". Din acest motiv intreb
daca sunt bisexual, mai mult sau mai putin. Stiu ca nu este ceva rau sa fii bisexual/gay, etc, nu am nimic cu ei, doar ca nu as vrea sa fiu asa. Daca sunt, cum as putea sa scap de chestia asta? De mic mi-au placut fetele, nu stiu ce s-a intamplat cu mine. Probabil si lipsa afectiunii tatalui, injuraturile sale adresate mie m-au facut sa fiu asa. Rog seriozitate.

Răspuns Câştigător
| Parmalat a răspuns:

Cred ca mai mult te streseaza eticheta de "bisexual" si eventual ce s-ar intampla daca ar afla cei din jurul tau.

Atractia pentru unii baieti nu te solicita in niciun fel: nu trebuie sa faci tratamente hormonale, nu trebuie sa te ascunzi fiindca nimeni nu stie ca ea exista, nu e singurul mod in care obtii placere sexuala etc...

Si atata timp cat nu te solicita si nu iti consuma resursele sau energia, e chiar un hobby foarte placut :-)

My advice: gaseste-ti o prietena inteligenta si open-minded cu care sa poti discuta lucrurile astea. Si daca si ea se simte ok, sigur veti incepe sa experimentati impreuna.

Si atunci o sa vezi ce misto e sa-ti gasesti echilibrul interior intr-o relatie deschisa: fara crize de gelozie, fara scene, fara lacrimi etc...

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E posibil doar o curiozitate, asa cum esti curios sa...nu stiu, sari cu parasuta sa zic. E pur si simplu o fantezie de a ta, poate dupa ce ai incerca ai realiza ca nu esti atras de baieti.
Si chiar daca ai fi bisexual, e bine ca esti bisexual si nu gay ca pur si simplu te orientezi spre fete si gata. laughing cum iti reprimi dragostea pentru o fata care nu te place, asa ti-o reprimi daca va fi cazul si pentru un baiat.

| mihai69 a răspuns:

Ești bisexual; nu e nicio nenorocire. Doar că nu poți „scăpa" de asta, la fel cum nu poți scăpa de foame. E un instinct, până la urmă...
Și cât timp e doar o fantezie, nu va ști nimeni că ești astfel, puțin diferit de majoritate.
Relaxează-te! vei fi OK.

| minrest a răspuns:

Este o simpla fantezie. Tot ce ai de facut este sa nu te complaci prea mult in ea, caci exista riscul sa devii gay. Eu nu am nimic contra gay-lor, dar constat ca au o viata mult mai grea. Relatii scurte si furtunoase. insistente penibile pe langa straight, lipsa unei familii cu copii.

| SG1995 a răspuns:

Nu, s-ar putea să nu fii. Uite o chestie funny, eu acu câtiva ani am fost la o petrecere, și dude fără să-mi dau seama aveam o fantezie că mă sărutam cu un tip. Evident când am devenit conștient m-am speriat ca dracu, dar n-a fost nimic, se pare că mediul și-a făcut treaba ( nu mă prea simt bine la petreceri mari, sunt un tip introvertit), plus hormoni, care în adolescență nu sunt setați chiar okay. Deci congrats, poate fi și asta. Dacă nu ești atras emoțional de un tip până acum, nu confirmă că ești bi.

| gazza01 a răspuns:

La varsta ta inca esti in formare, acesta poate fi un lucru care sa te faca sa nu te ingrijorezi... Incearca sa intelegi ca asta e doar in capul tau si sa nu te mai gandesti la chestii cu baieti, sa nu mai dai importanta lucrurilor astea! Bafta!

| madalinfindrihan a răspuns:

Chill fra' nu esti singurul happy