| anonim_4396 a întrebat:

am 16 jumatate am o prietena de 2 ani e are 17 si vrea sa facem sex
Ea este inca virgina la fel si eu si nu prea stiu ce trebuie facut
Dau funda pentru ajutor

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bănuiesc că întrebarea ta este : ce ar trebui să faceţi la primul act sexual!

Având în vedere că sunteţi la „început de drum", îmi permit să vă dau nişte RECOMANDĂRI pentru începerea vieţii sexuale :

Este FRUMOS că sunteţi virgini - dar, după cum vezi, acest aspect, poate fi un dezavantaj! În primul rând, e vorba despre lipsa ( voastră ) de experienţă privind viaţa sexuală ( începerea ei )!

Apoi, mai ales dacă veţi faceţi dragoste pentru PRIMA dată, TREBUIE să aveţi la dispoziţie MULT timp ( 3-6 ore, deci să NU o faceţi pe "fugă" ) - pentru o reuşită de peste 80 % trebuie multă RĂBDARE!

De asemenea, este foarte important PRELUDIUL - adică perioada "dinaintea" actului sexual ( în sine ) - care TREBUIE să fie cât mai ÎNDELUNGAT, în care vă "pregătiţi" ( unul pe celălalt ) pentru actul sexual propriu-zis.

Acest PRELUDIU constă în mângâieri îndelungate în zonele erogene ( acolo unde vă excitaţi/vă place ), săruturi pasionale ( eventual sărut "francez" ), treptat vă dezbrăcaţi ( până rămâneţi goi ); după care treceţi la un alt stadiu şi vă "ocupaţi" fiecare de organul sexual al partenerului, puteţi încerca o combinaţie de sex oral + cunilingulus ( se linge cu limba organul sexual ) + anilingulus ( se linge cu limba zona anală ), se ling uşor ( sau se pot suge uşor ) sânii/svârcurile/gâtul partenerului ( partenerei ), EL poate suge uşor clitorisul partenerei, etc.

TOATE acestea trebuie făcute în SPECIAL de către el, pentru plăcerea şi excitaţia EI - deoarece dacă nu este destul de excitată, atunci vaginul ei nu va fi suficient de lubrefiat ( deci nu va fi destul de "udă" la "piersicuţă" ) şi atunci penetrarea va fi MULT mai grea!

Apoi, EL trebuie să fie cât mai delicat cu ea şi să continue preludiul până când VEDE efectiv că s-a "udat" foarte tare şi ABIA după aceea să o pătrundă cu "fineţe" ( dar în acelaşi timp FERM, dintr-o singură încercare şi NU prea adânc, acum la început, ca să nu lovească "fundul" vaginului )!

De asemenea, dacă observi că nu se "udă" suficient de mult pentru a o penetra cu uşurinţă ( după URMAREA paşilor enumeraţi mai sus ), se poate folosi o cremă/ulei lubrifiant/ă!

Mai mult, după penetrare, la primele 10-15 mişcări TREBUIE să fi foarte delicat şi să NU o pătrunzi adânc ( deoarece mai durează "puţin" până când vaginul se lubrefiază COMPLET )!

Iar durerea de care e posibil să-i fie frică - DEPINDE foarte mult de "nivelul" ei de excitaţie ( şi de lubrefiere ), precum şi de "modul" în care o penetrezi!

DACĂ urmaţi "paşii" descrişi mai sus, NU va avea NICI o problemă şi NU va simţi durere - poţi fi LINIŞTIT!

Oricum, durerea şi/sau acea mică sângerare ( la deflorare ) VARIAZĂ de la fată la fată, sunt fete care nici NU au aceste simptome...

De asemenea, RECOMAND o igienă IMPECABILĂ ( atât înainte, cât şi după ) - şi, NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, evitaţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Şi chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor )!

În cazul în care nu folosiţi prezervativul, CHIAR dacă nu ai ejaculat în ea, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care POATE conţine spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi POATE conţine spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă se află în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de partener, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 10-15 % - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Pentru alte detalii, poţi vedea articolul de la linkul : http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când are ciclu regulat ), etc.

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Bine-nţeles, dacă are menstruaţie NEREGULATĂ, atunci RISCUL de sarcină există permanent ( deoarece nu ştie când are ovulaţia )! Iar dacă are ciclu REGULAT, atunci RISCUL este mai crescut în perioada cu fertilitate mai mare ( DAR asta NU înseamnă că în rest ar fi inexistent, ci doar că ar fi mai scăzut )!

În primul rând, e foarte IMPORTANT ca din momentul ÎNCEPERII vieţii sexuale, să ţină un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu noteze altceva ) : în acel calendar să-şi noteze, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care aţi făcut dragoste!

Nu se ştie când are nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca are un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului ei este diferita se considera ca are un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul ei menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp

Sursa: http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

Apoi, dacă faceţi sex NEPROTEJAT folosind metoda "coitului înrerupt" ( Coitus interruptus ) - mai ales în perioada cu fertilitate RIDICATĂ - atunci RISCUL de sarcină ESTE FOARTE MARE, mai ales dacă are ciclu neregulat ( şi NU ştie exact când are ovulaţia )!

Metoda aceasta, "coitul înrerupt" ( adică scoaterea penisului din vagin, în momentul ejaculării ), se utilizează COMBINATĂ cu "metoda calendarului" şi, OBLIGATORIU cu folosirea prezervativului în perioada cu fertilitate ridicată!

Apoi NU EXISTĂ perioadă fertilă şi perioadă nefertilă - EXISTĂ DOAR perioade cu fertilitate RIDICATĂ ( crescută/sporită ) şi perioade cu fertilitate SCĂZUTĂ!

Nefertilitate/infertilitate ( perioade nefertile ) EXISTĂ doar atunci când este „sterilă" ( ca urmare a unor afecţiuni MEDICALE )!

Dacă are menstruaţie REGULATĂ ( doar ATUNCI cunoşte când are loc ovulaţia ), atunci putem discuta despre perioadă cu fertilitate ridicată/scăzută, ASTFEL :
„Perioada fertila" este strans legata de momentul ovulatiei, si se stie ca ovulatia are loc cu aproximativ 14 zile inainte de menstruatie ( dacă vorbim de un ciclu REGULAT de 28 zile ), si NU la 14 zile dupa menstruatie cum se scrie in mod gresit in unele articole de pe internet.
„Perioada fertila" ( adică cu fertilitate RIDICATĂ ) incepe cu 4-5 zile inainte de ovulatie ( atat poate supravietui spermatozoidul in uter ) si se termina la 1-2 zile dupa ovulatie ( perioada in care ovulul este viabil ).

TOATE celelalte zile se CONSIDERĂ perioade cu fertilitate SCĂZUTĂ - dar, NU INEXISTENTĂ!

Poziţiile pe care le puteţi folosi trebuie să le stabiliţi „împreună", de obicei o anumită poziţie vine de la „sine"... Aprecierea „necesităţii" unei poziţii ( sau a alteia ) depinde de experienţa partenerului/partenerei ( aici e o chestie subiectivă ), de „atitudinea" partenerei, etc.

Cam asta ar fi … Sper că aceste explicaţii să te ajute!

6 răspunsuri:
| denymar a răspuns:

Poi,cred ca daca sunteti inca virgini nu ar trebui inca sa faceti sex...Incearca doar saruturi si mangaieri.

| MaddieXwi a răspuns:

In primul rand..trebuie sa vrei si tu. Amandoi parteneri trebuie sa isi doreasca chestia asta..decat sa o afci doar asa sa fie facuta, nu isi are rostul..acuma, nu stiu cat de mare importanta dai tu - sexului -... Dar, vorbeste cu ea. Iarasi legat de ce trebuie sa faci. lasa totul sa vina de la sine. e aiurea sa-ti planifici cum sa-ti pierzi virginitatea rolling eyes

| FreshFresh a răspuns (pentru MaddieXwi):

Si tu crezi ca baiatul nu vrea?rolling on the floor)) Nu sta deasupra ei cum vezi prin filme (cele amoroase zic). Pune-o sa stea la perete in pat, dintr o parte si tu in spatele ei. Nu-mi bat joc de tine, la mine asa a fost cu o fosta prietena virgina si nu a durut o aproape deloc. Tot din experienta ti-am spus si ca daca stai deasupra o sa o doara rau dar mai mult ca sigur, difera de la caz la caz. Da-mi si mie o funda ca sa am si eu unarolling on the floor

| MaddieXwi a răspuns (pentru FreshFresh):

Bine laughing l-am luat cu frumosul si i-am spus parerea mea big grin fiecare are dreptul la ea happy

| FreshFresh a răspuns (pentru MaddieXwi):

Normal, doar de asta traim in democratie, nu m-am luat de tine kiss

| annemarye a răspuns:

Mersi ca ai pus tu intrebarea ca si eu ma aflu in aceeasi situatie si nu a mai fost nevoie sa o postez eubig grinbatting eyelashes