| Ștefăneișăn a întrebat:

Am 17 ani si sunt intr-o relatie de 1 an cu o fata de 18 ani. Lucrurile intre noi merg ok, dar am o problema uriasa. Ma gandesc incontinuu la fosta. Am fost impreuna cu o fata la varsta de 11-12 ani (a fost si prima relatie), am fost impreuna aproape un an, dar ca un copil ce eram si nerealizand ce voi pierde, am inselat-o. Din acel moment, ma gandesc incontinuu la ea, am incercat sa trec peste asteptand aproape 6 ani, dar nu mi-o pot scoate din cap. Posibil din cauza varstei fragede, fiind si prima iubire, e mai greu de trecut peste. Este o tipa foarte desteapta, are numai de 10, la examenul de capacitate era in top 5 elevi cu cea mai mare nota. Am mai incercat sa ma impac cu ea acum 2 ani, dar mi-a dat peste bot cu fraze de genul: "Ciorba reincalzita nu mai are acelasi gust". Acum cateva luni am mai vorbit cu ea, dar la modul doar prieteni. M-am gandit in felul urmator, si am nevoie de parerile voastre: Vreau sa o sun, sa ii spun direct ca vreau sa ne vedem 5 minute fata in fata cand are timp. Daca va accepta, ii voi spune cat de rau imi pare pentru ce a fost cand eram mici si prostut, ii voi spune tot ce simt pentru ea si cat de greu mi-a fost anii astia fara ea, si dupa o voi invita in oras in alta zi pentru a ne povesti unul altuia ce am facut timpul petrecut separat. Ea a mai avut vreo 3 relatii, si eu la fel, dar chiar simt din tot sufletul meu ca ea este fata pe care o doresc langa mine. Am iubit o enorm de mult si chiar vreau sa putem fi iar un cuplu. Asta daca este de acord sa ne dea inca o sansa. Vreau sa imi spuneti ce parere aveti.

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Daca nu simti nimic pentru actuala (calculeaza bine) nu o mai tine langa tine sa va chinuiti amandoi.
Eu am trecut printr-o problema din asta.Am avut si eu un baiat si l-am cunoscut tot pe la varsta aia si pe care il tin minte si acum si si acum ma mai cauta si au trectu 11 ani de atunci. Faza e sa ai grija sa nu cumva sa ai doar o atractie fizica sau o curiozitate de moment pe care nu ti-ai pututo satisface atunci.Eu chiar daca am avut ocazia sa ma reampac cu acel baiat nu mi-am lasat o alta relatie pentru el de frica sa nu fie cumva doar ceva trecator si sa raman cu buza umflata.

| MihaiNicu23 a răspuns:

E normal sa te gandesti la ea, prima iubire nu se uita niciodata.

| AlexSalling a răspuns:

In prima faza, trebuie sa te gandesti si la iubita ta actuala. Stii, daca ii spui la fosta ca o iubesti si ea nu are nici-o reactie, adica iti va spune din nou faza cu ciorba reincalzita, si afla actuala ta prietena de 18 ani de faza asta, pierzi 2 relatii dintr-un foc. Nu-ti recomand sa ii spui ca o iubesti la fosta pe care ai avut-o la 11-12 ani, decat dupa ce te desparti de actuala. Va trebui sa-ti asumi consecintele daca fosta nu te va vrea inapoi. Stii, daca te duci la fosta acum, si ii spui tot ce ai scris mai sus, dar stai. Eu inca sunt intr-o relatie, te va lua in gluma, sau mai rau. Va crede ca-ti bati joc de ea si se duce (afla ea) si ii spune la actuala de ce i-ai spus. Acum, daca ai considera sa o uiti pe fosta, du-te la un psiholog. Si mi-e mi s-a intamplat ceva de genul. Asta da, cand te duci la psiholog sa nu-i spui la actuala asta, ar dobora-o.

| devilshelp a răspuns:

In primul rand nu o inseli pe actuala iubita. Daca nu mai simti nimic pentru ea despartiti-va. Cat pentru fosta poti sa fii prieten cu ea pentru ceva timp, iar daca spui ca si ea te-a iubit la fel de mult cat ai iubit-o tu pe parcurs ii vor reveni sentimentele. Nu o grabi. Majoritatea baietilor tind sa faca asta