| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU. Acum o săptămâna m-am împăcat cu fosta iubita după ce ea s-a despărțit de mine fără un motiv bine întemeiat, ci pur și simplu "nu se mai simțea bine in relație", probabil intervenise monotonia și se plictisise iar eu cred ca a vrut sa "pasca iarba mai verde". La momentul despartiri am fost puțin confuz in legătura cu decizia pe care a luat-o, aveam 100 de întrebări și nelămuriri la care nu am avut răspuns dar am trecut peste, primele 2 săptămâni mi-a fost greu, am încercat sa o mai caut sa mai cer o împăcare dar după ce am văzut ca răspunsul ei este tot NU, am lăsat totul in urma, după 2 luni(când deja trecusem peste și eram stabil emoțional) ma caută, n-am vrut sa ii răspuns dar la puțin timp o face prin intermediul altcuiva și-n familie își cere iertare și vrea o împăcare. Nu i-am putut da răspunsul pe loc dar acum ma simt puțin confuz in legătura cu împăcarea, știți cum e"ciorba reîncălzită nu mai are același gust", nici eu nu mai am tragerea aia de inima, adică eu ii ofer atentie si ii cer sa petrecem mai mult timp impreuna(ea la mine sau eu la ea), dar le evita intr-un fel sau altul ori ma gândesc ca nu vrea sa grăbească lucrurile, ideea e ca știe ce intenții am de viitor. Ma gândesc ca a făcut asta doar de dragul sărbătorilor, ca mai are sentimente pentru mine dar nu cred ca sunt de iubire. Eu am 27 și ea 24 ani.Nu știu ce sa mai fac, voi ce părere aveți? Ce credeți ca ar trebui sa fac in continuare?

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Eu cred ca, deocamdata, e „libera de contract". Posibil ca sa isi gaseasca iar un „angajament" si se va desparti din nou de tine „fara un motiv bine intemeiat."

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Comoara sufletului ca și a minții,
E să iubești, pentru a putea ierta.
(Mihai Codreanu)

| Drimmero a răspuns:

Cand cineva iti cere o pauza sau zice ca "lucrurile nu mai merg asa cum trebuie" ori isi gaseste pe altul/alta si a incercat cu ala ceva, nu i-au mers lucrurile si s-a intors la ''fraier'' de frica sa nu ramana singura (e o varianta), ori nu a mai simtit nimic pentru tine fara sa gaseasca pe cineva, iar acum s-a intors pentru ca vin sarbatorile, vrea si ea un mic cadou acolo, tot ce e posibil, nicio varianta nu te-ar avantaja. Cel mai bine ar fi sa comunicati, sa dati cartile pe fata, oricum nu mai ai nimic de pierdut, doar de castigat daca v-ati desparti iar.

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru Drimmero):

Da ai dreptate și eu am gândit la fel, una din cele doua, dar indiferent cât încerc sa dau cărțile pe fata cu ea, ea nu prea o face….

| Drimmero a răspuns (pentru SENTIMENT77):

Pune piciorul in prag, ia initiativa, daca nu coopereaza si continua sa se comporte asa, papucii frumos la usa de la intrare si iti cauti alta sau iti vezi de viata ta, eu in locul tau nici nu as fi primit-o inapoi, cine te lasa asa brusc fara vreun motiv nu da 2 bani pe tine, tu de ce ai da 2 bani pe ea?

| 1997onur a răspuns (pentru SENTIMENT77):

Sa pui piciorul in prag este atâta de simplu și ușor asta ca nu-ti trebuie inițiativă sau curaj sau tupeu trebuie sa fi porst da asta este adevarul trebuie sa fi prost rău de tot sa faci așa ceva sa crezi ca dacă iei inițiativa pui piciorul in prag in fata la tot ce iubești cu adevărată rezolvi ceva este o prostie enorm de mare ca nu mai știu ce sa zic cu asta nu rezolvi nimic cu prostia asta numit inițiativa și picior in prag lasă gura lumi și ascultați inima cu adevărat nu gura lumi care mânâncă rahat. Nu demonstrezi nimic cu rahatul asta de inițiativa nu rezolvi nimic cu prostia asta de orgoliu nu rezolv absolut nimic cu prostia asta care ma enervează numit ciorba reîncălzită lăsat toate prostile astea lasă orgoliul ăla de rahat nu rezolvi nimic absolut nimic

Dacă renunți la tot ce iubești cu adevărat dacă renunți la tot ce ai cu adevărat in inima ta din cauza la orgoliul ăla prostesc de rahata și bun de nimic ești fraier rău mai ales dacă te iei după gura lumi care mânâncă rahat la greu atâta am avut de zi.

| Lioana a răspuns:

Fa ceea ce simti. Daca o iubesti mergi inainte! Daca nu, renunta tu.

| Lukasssz a răspuns:

Mai bine nu te impacai cu ea! Niciodata sa nu lingi de unde ai scuipathee hee

Răspuns utilizator avertizat
| Vântulalb a răspuns:

Spune-i ca este aceeasi monotonie de care a fugit si sa nu mai incerce. Trebuie sa fii ferm. Jumatatile de iubire (tu, da; ea, nu) nu duc nicaieri.

| 1997onur a răspuns:

Incetați cu prostia asta ciorba reîncălzită asta cuvântul asta e cel mai prost cuvânt care l-am auzit in viața mea sau citit vreodată încetați cu prostia asta.

Iar tu lasă prostia asta cu nu știu ce sa faci adevarul este ca sti ce sa faci este clar o iubește cu adevărat lasă gura lumi și impacativa nu mai nega ce simți cu adevărat pentru ia impacativa Lăsați dramele Turcești lăsați prostile și ura și cărturile astea nu-și au rostul niciodată

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru 1997onur):

Da, dar eu nu cred ca ma iubește cu adevărat, dacă ma iubea nu ma parasea așa fără motiv, nu renunța la mine dintr-o data și ma făcea sa sufăr…nu? Nu sunt sigur dacă are sentimente fata de mine ci doar s-a împăcat cu mine pentru ca era obișnuita sa fie mereu cineva acolo

| 1997onur a răspuns (pentru SENTIMENT77):

Eram la munca de asta nu tiam răspuns pana acum.

Poate avea ceva le suflet și nu știai tu ai vorbit cu ia? Ai întrebato de ce tea părăsit? de ce a făcut una ca asta?

Cel mai bine este sa va impacati nu-și are rost sa faci orgoliu o iubește cu adevărat se vede lasă orgoliu nu-și are rostul nu duce nica ieri impacativa și ai sa vezi ca o sa va înțelegeți de data asta și-a dat seama de greselă făcută si tu ce faci? O judeci? nu faci bine lasă prostia cu Ciorba încălzită și nici fraier nu ești nu mai pune la inima ce apune gura lumi ti-am zis asta din prima ca mulți se vor bagă aiurea lasă gura lumi și ce spun ei voi doi fiți vo doi nu permiteți la alți sa se bage in relația voastră doar voi doi știți cât de mult dineti la voi doi doar voi doi ar trebui sa va Rezolvați problemele pe care la aveți voi doi nu gura lumi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă te-a părăsit o data, te va părăsi și a doua oră. Eu în locul tău nu as accepta asa ceva. Am pățit cu o tipă, zicea că "așteaptă-mă până mă MATURIZEZ ". Era prea infantilă în gândire și eu fiind prea deștept ca ea, dorea sa ne despărțim. I-am zis că nu o aștept, pentru că nu este tren. Și o data ce nu s-a maturizat până la acea vârstă ( 25 ani), nu o va face niciodată. Iar un om plecat din viata mea, pai plecat să fie.
Eu nu vreau nici relații din alea cum era Prigoană cu fosta lui nevastă : iar se ceartă, iar se împacă, divorțează, se împacă și tot asa. Țigănie, nu alta.

| Hypefox a răspuns:

Dacă nu ești sigur, dă-i o șansă dar fi mai rece, dacă o iubești și știi ca ești tu cel mai călduros și iubibil de fel, nu aveți degeaba gura, întreabă tot ceea ce nu te-a lămurit atunci, ia-o la o discuție frumoasa undeva și ii spui, asculta, eu nu sunt sigur pe anumite chestii și as dori sa ieșim sa discutam și spune-mi dacă ești pregătită sa aveti o discuție foarte deschisa și sa dam cărțile pe fata.
Intreab-o ce a făcut-o sa plece, sa se întoarcă, etc etc, ce nu ți-a plăcut ție, ce nu ia plăcut ei. Adica la asa ceva consider ca trebuie lăsate orgoliile la o parte și personal, nu înțeleg câteodată oamenii închiși în ei, am impresia ca ești genul. Și dacă nu ai avut ocazia sa ii pui acele 100 de întrebări și ai lăsat-o moale, acum ai șansă să întrebi ce nu duce bine la tine în cap. În funcție de aceasta discuție poți sa iti dai seama ce vrea pentru tine, nu dacă accepți sa vina înapoi în viata ta cum a fost pana acum 2 luni și toate bune și frumoase ne-am împăcat. NU.
Fi constient ca undeva și la ea în cap ceva nu a mers bine și de asta trebuie sa fi-ți deschiși amândoi sa aveți cea mai deschisa discuție. Nu ezita sa ii spui ca în aceasta conversație sa se spună orice și nici unul din 2 sa nu se supere. Ca dacă nu știi și adâncurile dureroase, n-ai de unde știi de ce nu a mers. Acum depinde de tine ce vrei sa vezi din situația asta. După mintea mea asa as proceda într-o situație, chit ca iubesc persoana de mor și as spune da din prima, dar știi și tu, te arzi o data, sufli și-n iaurt și în cazul acesta trebuie avuta o discuție serioasa și avuta și precauție ca pana la urma, pana la o persoana, trebuie sa te știi pe tine bine pe primul loc.

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru Hypefox):

Eu sunt cel mai călduros și iubibilă, însă ea e cea mai închisă și nu vorbește deloc deschis, deja devine obositor sa o tot întreb despre ce a fost și sa-mi răspundă "ti-am zis ca nu știu, am avut niște probleme de sănătate și s-au adunat toate și asta am simțit sa fac" chestii din astea banale, i-am dat deja șansa dar încă nu am ordine in gânduri și oricât încerc sa o fac sa fie deschisă cu mine nu reușesc. Diseară ma văd cu ea poate mai am O ȘANSA dacă nu, nu știu…

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru Hypefox):

Am vorbit despre ce a făcut-o sa se întoarcă " s-a obisnuit cu mine și nu ar da cu piciorul la 2 ani de relație" cică, dar nu ma văd bine pe viitor cu o persoana așa închisă și sa tot trag de ea "hai sa ne vedem, hai sa nu știu ce"

| Hypefox a răspuns (pentru SENTIMENT77):

In iubire, atunci când e adevarata, nu exista sa tragi de persoana respectiva sa fie mai calda cu tine, să-ți arate iubirea, etc... Fiindca atunci când iubești și ești iubit îți vine de la sine să-i faci ceva drag persoanei acelea, sa ii oferi căldură, iubire și tot asa.
Iubitul meu este foarte închis de fel, și îl știu, este o stana de piatra, dar eu l-am adus într-un mod, fiindcă ma iubește extrem de mult și a văzut ce elare lângă el și eu ce am lângă mine încat îmi arata toot ceea ce n-am crezut ca poate sa facă. Suntem și mai tineri noi, dar chiar și în cazul vostru, nu cred ca exista sa nu fie la fel, iubirea tot iubire e și atunci când o simți într-adevăr înflorește în fiecare zi și nu te poți satura de persoana aia.
Poate exista obișnuință, și la noi e și facem acusic 2 ani, dar nu ne lipsește atenția, prin gesturi, chestii fizice, și tot asa. Asa ca trebuie sa vezi tu, dacă știi ca mereu tragi, nu mai încerca dacă nu încearcă. Dacă ți a fost bine 2 luni fără ea, poate sa îți fie și de acum înainte ca deja ai invatat cum e viata ta și fără ea. Și gândește te ca dacă oferi, meriți mai mult și dacă ea nu te vede pe tine, nu e ceea ce trebuie pentru stilul tău.

| diabetzaharat a răspuns:

Impaca-te cu ea stati 3 ani impreuna si dupa desparte-te si tu de ea fara motiv