| HotDark a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru! Trec printr-o depresie din cauza ca m-am despartit de prietena mea acum 3 saptamani ( am fost impreuna 5 ani ), totul a inceput asa : de 2 ani si ceva ma comportam urat cu ea si nu prea ii raspundeam la mesaje din cauza ca ea ma provoca cu anumite chestii la care eu ma enervam foarte tare, apoi totul a inceput intr-o zi cand Venea mai rar pe la mine si evita sa ne mai vedem... si a spus ca vrea o pauza i-am dat timp 5 zile ( in care am mers la ea acasa, i-am dus flori am incercat orice sa ne impacam ) dupa aia i-am dat eu liber, pentru ca nu s-a hotarat, am zis ca renunt de tot la ea, nu am rezistat fara ea clar, apoi dintr-o data a zis ca e mai bine sa isi vada fiecare de drumul lui, motivul ei este ca e mai ok asa si nu mai vrea relatii si sa ramanem doar prieteni, eu nu sunt de acord cu asta, am fost duminica la film, iar dupa film m-a sarutat dar tot mi-a zis ca sarutul nu va schimba situatia dintre noi, de ieri seara am inceput sa nu ii mai scriu sau sa ii mai raspund deloc, ce parere aveti? sau ce sa fac sa fiu iar impreuna cu ea? problema este ca o iubesc cu adevarat si sufar mult dupa ea, rog seriozitate.

Răspuns Câştigător
| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! big grin
Sfatul meu psihologic: big grin
-invinge orice forma de emotie negativa,de teama! big grin
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. big grin
-viata ta,este in aceste moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. big grin
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. big grin
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! big grin
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! big grin
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! big grin
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. big grin
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. happy
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. happy
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. happy
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. happy
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca: sad
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei: big grin
-fac ceea ce imi consoleaza binele. big grin
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. big grin
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. big grin
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. big grin
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. big grin
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. big grin
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. big grin
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. big grin
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. big grin
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin
Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! Sanatate! big grin

10 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,
Comportamentul tau a dus a aceasta despartire, sper ca nu incerci sa o invinuiesti de ceva, e normal cand tu te comporti rece sa se intrebe daca nu cumva merita pe cineva care o apreciaza mai mult, de unde si decizia luata de ea. Bineinteles ca si-o asuma si incearca sa si-o impuna, poate chiar merita mai mult. Eu cred ca tu daca chiar o iubesti ar trebui sa te chinui mai mult, nu sa-i dai impresia ca ti-a pasat cateva zile acum gata, o ignori iar. Poate nici tu nu stii ce vrei. Ia mai gandeste-te un pic, esti si ranit in orgoliu(pe care clar il ai).
Succes!

| WaterDrop a răspuns:

Deci, um, nu te`ai despartit de ea, ci ea a luat aceasta hotarare.Sa nu ne mintim singuri totusi.

Dupa cum ai spus si tu, comportamentul tau a dus in acest punct si nu faptul ca te insela, desi acum probabil a pus ochii pe altcineva.Te poti intoarce in genunchi la ea, incercand sa-i dovedesti ca te poti schimba si situatia va fi diferita pe viitor, SAU poti invata din greseli si sa mergi mai departe. Daca vrei strict o parere, atunci eu zic sa mergi mai departe si sa mai lucrezi la tine ca sa nu mai repeti aceste lucruri intr-o viitoare relatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai stins vreodata o tigare si ai reaprins-o dupa cateva ore? Va avea un gust de hoit si te va ustura foarte tare gura. Asa sunt si relatiile, odata stinse, e mai bine pentru toata lumea sa ramana stinse.

| Goddess23 a răspuns:

Daca ea numai vrea nimic cu tine atunci de ce te saruta? Asta e un joc murdar si probabil vrea sa te faca sa suferi cum ai facut-o si tu cand au inceput divergentele intre voi. E foarte greu sa te impaci din nou atat timp cat ea nu isi mai doreste pentru ca nu se poate dragoste cu sila. Si tu esti cumva pe dos, ba o cauti ba o ignori ba ii dai mesaje ba nu ii raspunzi la ele. Incearca sa iti pui gandurile in oridine si sa iei o decizie care sa nu iti afecteze integritatea psihica. Poate ce simti e doar obisnuinta si nu iubire dar tu esti singurul care poate lua o decizie, dupa mine ti-as zice sa renunti la ea si sa incepi o alta relatie dupa ce te-ai vindecat de actuala.

| 17Ioana a răspuns:

Cred ca trebuie sa-i spui si s-i arati ceea ce simti.
Daca te-a sarutat, a facut asta ori ca te iubeste si ii era dor de tine, ori sa vada daca mai simte ceva pentru tine.
Cunosc o situatie de genul acesta, cand baiatul a lasat fata 2-3 zile, dupa s-a dus la ea cu un motiv banal, imbracat frumos, aranjat, si in discutie i-a spus si ca se grabeste, ca trebuie sa se intalneasca cu cineva (o amica, o prietena, sa rezolve ceva). Astfel fata s-a suparat, era geloasa si si-a dat seama ca de fapt il iubeste pe respectivul.
La tine situatia e putin mai grava, ar trebui sa iesi cu ea in parc, sa va plimbati, sa-i spui ceea ce simti si ce ganduri ai cu ea. Daca este si ea de acord, continuati relatia, daca nu, la 2-3 zile mai sun-o sa vezi ce face, ii mai dai un sms, ca poate poate isi da seama ca si ea are aceleasi sentimente pentru tine.
Succes

| Issabelle6789 a răspuns:

Nu mai ai ce sa mai faci.Sunt in situatia fetei(3 aninde relatie). Cand femeia se satura sa mai astepte ca barbatul de langa ea sa fie din nou atent cu ea pai ea atunci pleaca definitiv :-|

| Robi673547 a răspuns:

Salut.
Mergi undeva singur, nu departe, in padure, ori cand faci un dus singur si gandeste te la tine in special, doar la tine, cum te simti, cum iti e viata, unde vrei sa lucrezi si daca o poti include si pe ea, daca te vezi bine cu ea langa tine si daca vezi un viitor cu ea. Trebuie sa fii sincer cu tine.

Daca vrei sa te impaci cu ea, renunta la orgliu, accepta lucrurile ei care nu iti convin, cand te ai pus cu ea te ai pus si cu defectele si cu calitatile ei. Vorbeste si spune ce vrea ea sa auda dar si ce poti tu sa oferi. Poate te ai plictisit si tu de ea. cine stie. Nu mai fi panicat. fii doar sincer cu tine si cu ea, decat sa va certati atat mai bine va reveniti amandoi si iti vezi de viata ta..chiar daca suna urat
Cati ani ai?

| HotDark explică (pentru Robi673547):

Salut am 21 de ani, cineva mi-a spus sa nu o mai caut 2-3 zile deloc si sa nu ii mai raspund, pentru ca cica asa mi-as putea da seama daca se va intoarce la mine sau nu, chiar nu stiu ce sa mai fac sunt foarte distrus si disperat dupa ea...

| HotDark explică (pentru Robi673547):

Salut am 21 de ani! cineva mi-a spus sa nu ii mai raspund la mesaje si sa nu o mai caut 2-3 zile ca cica asa imi dau seama daca ma cauta sau daca ma iubeste sau nu. nu stiu ce sa mai fac sunt distrus...

| Mada1920 a răspuns (pentru HotDark):

Tu nu trebuie sa te iei dupa nimeni, trebuie sa faci exact ce simti. Daca o iubesti si nu poti sta fara ea caut-o, discutati, spuneti-va nemultumirile si luati o decizie finala amandoi. Jocurile astea cu te caut nu te caut cateva zile o sa iti faca mai mult rau eventual o sa destramati toata relatia definitiv.