| Elena11 a întrebat:

Dau funda big grin

Acum o saptamana si ceva m-am despartit de prietenul meu si inca sufar din cauza asta. Motivul despartirii a fost, zic eu, lipsa comunicarii si amandoi am ajuns la concluzia sa ne despartim si sa ramanem amici. Acum cateva zile am auzit de la un prieten de-al lui ca atunci cand e in preajma mea se poarta ciudat si ca se vede ca a suferit in urma despartirii.

Acum, eu as vrea sa ne impacam, adica sa fac eu primul pas. Dar nu stiu daca este o idee buna pentru ca mi se pare ca el nu ar mai vrea asta. Pe mess nu intra deloc pe mine sa vorbim. Am intrat eu pe el de cateva ori si imi vorbea frumos, nu era deloc indiferent asa cum ma asteptam. Eu am impresia ca ii este mai bine fara mine, dar prietenul lui imi zice ca el chiar a suferit de cand ne-am despartit. Si totodata, ma gandesc ca daca era sa vrea sa fim impreuna facea si el ceva in privinta asta...

Ce parere aveti? Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Laura46 a răspuns:

Acum am inteles(sau cel putin sper,nu vreau sa iti dau un sfat si sa te iei dupa mine),pana la urma e alegerea ta.Din ce ai scris, se pare ca tu ai fost cea care a facut primul pas de fiecare data(cand ai vrut sa il faci gelos, acolo era greseala ta).dar totusi.parca prea usor se da inapoi,tu te asteptai sa vezi un bait ff indragostit, aveai nevoie de o confirmare, dar se pare ca in schimb ai primit indiferenta.cand ai incercat sa discuti problema te prostea pe fata cu "ti se pare". lucru de care se saturase si el.eu asa vad situatia...nu sunteti pe aceesi lungime de unda.indiferenta lui te deranjeaza dar in acelasi timp nu te lasa sa iti iei gandul de la el.nu te-ai gandit ca astepti prea multe de la baiatul nepotrivit?

9 răspunsuri:
| xKaяikatuяix a răspuns:

Eu zic sa vb cu el despre asta. Sa-l intrebi daca mai vrea sa fiti impreuna si sa discutati problemele daca au adus la despartire, ca sa nu se mai intample happy!

| Laura46 a răspuns:

Lasa-l pe prietenul lui, stii ce ai omis tu sa zici? cine a fost primul care a venit cu ideea despartirii? Pt ca daca tu ai fost aceea, el s-a dat inapoi crezand ca nu il mai vrei langa tine.eu zic ca v-ati cam grabit cu despartirea.Atunci cand placi pe cineva cu adevarat, nu poti sa stai fara el/ea si incerci tot ce e posibil pentru a salva relatia.Nici tu nu il cunosti prea bine.de fapt nu va cunoasteti deloc.

| Elena11 explică (pentru Laura46):

Aici e alta problema. Noi ne-am mai despartit o data din cauza mea pentru ca am vorbit cu un baiat care ma placea pe mine si am vrut sa il fac putin gelos. Ne-am impacat pentru ca eu am facut primul pas dar el era mai indiferent cu mine pe motivul ca nu vroia sa il mai au eu de prost. Si mie nu imi placea deloc indiferenta lui fata de mine in timp ce cu alte fete se purta normal. Si intr-o zi i-am zis ca m-am saturat de comportamentul lui indiferent si ca nu stiu cat o sa mai suport si el mi-a zis ca s-a saturat sa ii zic mereu ca e indiferent si sa imi tot zica, ca mi se pare. Si l-am intrebat ce e de facut si mi-a zis ca e mai bine sa ne despartim si sa ramanem amici. Asta a fost tot.

Răspuns utilizator avertizat
| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Laura46):

Mare dreptate ai.

| Laura46 a răspuns (pentru Elena11):

Acum am inteles(sau cel putin sper,nu vreau sa iti dau un sfat si sa te iei dupa mine),pana la urma e alegerea ta.Din ce ai scris, se pare ca tu ai fost cea care a facut primul pas de fiecare data(cand ai vrut sa il faci gelos, acolo era greseala ta).dar totusi.parca prea usor se da inapoi,tu te asteptai sa vezi un bait ff indragostit, aveai nevoie de o confirmare, dar se pare ca in schimb ai primit indiferenta.cand ai incercat sa discuti problema te prostea pe fata cu "ti se pare". lucru de care se saturase si el.eu asa vad situatia...nu sunteti pe aceesi lungime de unda.indiferenta lui te deranjeaza dar in acelasi timp nu te lasa sa iti iei gandul de la el.nu te-ai gandit ca astepti prea multe de la baiatul nepotrivit?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna Elena, părerea mea este să aștepti, dacă a fost din vina lui despărțirea el trebuie să facă primul pas.Iar dacă realmente el suferă pentru tine o va face, te va căuta și se va împăca.

Răspuns utilizator avertizat
| mikilaina a răspuns:

Buna Elena,

Lasa lucrurile asa cum sunt, nu te calca pe rani si nici pe propriul orgoliu sau demnitate. Dupa cum bine intuiesti, ar trebuie sa faca si el ceva pentru ca relatia sa reporneasca. Nu te lua dupa ce zice lumea, uneori se inseala, uneori chiar el joaca teatru, numai pentru a te prinde in capcana, adica sa va impacati la sugetsia ta si apoi el sa strige in gura mea ca te fatal este, ca nu te-ai lasat pana nu v-ati impacat. Decizia este la tine, dar nu trada regnul feminin. De asemenea, iti las un articol care sper sa iti aline durerea si care te face sa intelegi mai bine aceasta situatie. http://www.topexperti.ro/......-sufar_446 Daca ai intrebari poti vorbi direct cu psiholog. Numai bine

| AlinKun a răspuns:

Vorbeste cu prietenul lui si roagal sa vorbeasca cu el si daca e ii zici sa il intrebe daca ar vrea sa mai fiti impreuna dar sa ii zici la prietenul lui sa nu ii zica ca tu l-ai pus sa vb cu el