| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Imi place de o fata ( cu un an mai mare ca mine) pe care o cunosc de mult timp. In fiecare weekend, eu, ea, prietenul meu si inca cateva fete iesim prin oras. Dar, acum vine problema. Si ea, dar si eu, suntem emotivi sau sensibili ( nu stiu cum sa va zic ). In fiecare an, la scoala noastra se tine ca un fel de Elevii au Talent. Eu am participat atunci cu chitara, si, prin surprinderea mea, ea a venit la mine, razand, si am vorbit un pic ( Fara sa zic nimic, mi-a luat citara si s-a uitat la mine in ochi, razand. O fi vrut sa fuga cu chitara big grin ). Si din acel moment, colegii mei de clasa se baga cumva intre mine si ea. Acum recent, au vrut sa faca un cont de facebook cu numele meu si sa vorbeasca cu prietena mea (sa ii spuna daca ii place de mine si alte chestii). Si din cauza lor, nu am mai vorbit chiar asa. De multe ori, cand vad ca trece prin fata clasei noastre, nu stiu cum sa fac sa inchid usa sa nu o vada colegii mei. Si asta este problema: pana acum nu i-am zis ca o plac deoarece imi era teama de ce faceau colegii mei.

Ajutati-ma va rog! Ce credeti ca se gandeste ea cand ii vede pe colegii mei ce fac? Cum credeti ca as putea sa vorbesc iar cu ea? Ce credeti ca pot sa fac in privinta colegilor mei? Va rog, ajutati-ma.

[Nu vreau raspunsuri gen "Lasa fetele si du-te la scoala". Va rog, ma cunosc cu ea de vreo 5 ani]

12 răspunsuri:
| Andreeaa19 a răspuns:

De ce trebuie neapărat sa vorbiti sau sa va vedeti la scoală? Întâlniți-vă intr-un loc unde nu e nimeni, spune-i ca o placi si asta e tot, ai rezolvat problemahappy

| neutrino a răspuns:

Daca tie iti pasa atat de mult de ceea ce fac si spun colegii tai, atunci stai cuminte in banca ta, musca-ti buzele si priveste la alti baieti cum iti fura fata ta draga.

| DieterBortscher a răspuns (pentru neutrino):

Man, ma cunosc cu ea de 5 ani. Am mai pierdut multe prietenii din cauza colegilor. Tu ce vrei, vrei sa pierd si aceasta prietenie?
Am fost serios cand am pus intrebarea. Asa ca nu ai de ce sa iti bati joc de mine. Nici nu sti cum e sa pierzi pe cineva din cauza unor prosti. "stai cuminte in banca ta, musca-ti buzele si priveste la alti baieti cum iti fura fata ta draga" Ce ai vrut sa zici prin asta? Puteai sa iei exemplul lui Andreeaa19 si sa imi raspunzi frumos. Nu e chestia ca eu cu ea nu mai suntem prieteni. Inca mai suntem. Tu, pe acea fata n-o cunosti... Asa ca mai bine ai sta tu in banca ta si taci!
PS: Daca taceai, filozof ramaneai! Nu imi pasa ce spun colegii. Doar ma inerveaza!

| neutrino a răspuns (pentru DieterBortscher):

Stefane draga, mai citeste inca o data raspunsul meu, daca este nevoie chiar printre randuri, si poate ca ai sa intelegi sensul exact al cuvintelor mele, care nu este cel pe care tu mi-l atibui. Ce usor este sa-ti sara mustarul si sa treci la jigniri! Este mult mai usor asa decat sa incerci sa intelegi sensul corect al unui raspuns. Eu iti doresc o relatie frumoasa cu aceasta fata, dar ai mare grija cum ii rastalmacesti si cuvintele ei. O zi buna si nu te mai "inerva" asa usor!

| MidnightR a răspuns (pentru DieterBortscher):

Adica neutrino ar cam vrea sa iei atitudine daca te deranjeaza atat de mult ceea ce fac colegii tai.Si nimeni nu isi bate joc de tine.Eu speram doar sa fie odata in viata ceva diferit, caci "colegi" de-ai tai exista peste tot la ora actuala si nu e nimic nou.
Daca nu iti convine situatia actuala, fa ceva ca sa o schimbi.Probabil stiu de latura ta emotiva si sensibila si abuzeaza de ea.

Sunt curious de un lucru totusi. Spui ca ti-au mai fost distruse prietenii tot de colegii tai.Au facut-o prin fapte sau pur si simplu prin uz de cuvinte(barfe)?

| DieterBortscher a răspuns (pentru MidnightR):

Mai mult barfe decat fapte. Scuze ca m-am cam inervat, chiar am pierdut si un meci de LoL si na... intelegi tu gamerii laughing

| DieterBortscher a răspuns (pentru neutrino):

Nu am vrut sa ma inervez. Tocmai pierdusem un meci de LoL si na...

| DieterBortscher a răspuns (pentru MidnightR):

PS: Am reusit cumva sa fac sa mearga.

| MidnightR a răspuns (pentru DieterBortscher):

Oho big grin
Deci pana la urma le-ai inchis gura "hereticilor"?

| Doub a răspuns:

Te intalnesti undeva doar tu cu ea.

| MidnightR a răspuns:

Hm,poate au vazut si si-au dat seama ca ar mai trece inca 10 ani pana sa fiti in stare sa aveti o relatie deci au decis sa ia masuri laughing
Deci daca asta e cazul ai niste colegi foarte de treaba big grinD

| DieterBortscher a răspuns (pentru MidnightR):

Man, ce sa zic ca trece inca 10 ani... Am colegi ce nici 5 nu iau in teste, ce sa invat de la ei? Si inca ceva: ti-ai cam batut joc de mine... Am spus ca ma cunosc cu ea de vreo 5 ani, eram ca fratii. Nu-i chestia ca o iubesc, dar imi pierd o prietenie din cauza unor copii prosti? PS: Ce te dai figurant ca trebuie sa mai treaca 10 ani? De unde sti tu ca eu poate nu am 17 ani?