| FlorinIonut098 a întrebat:

Salut TPU! Am o intrebare, am 15 ani, sunt baiat si cand ma masturbez nu ejaculez este normal sau am vreo problema de sanatate? Rog seriozitate

5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Poti fi ramas putin in urma cu dezvoltarea aparatului genital, sau doar cu ejacularea.
Trebuie sa mergi la medic!
Daca amani se poate agrava.

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca dezvoltarea aparatului tau reproducator nu este inca completa, daca nu ai sperma.
Fiecare copil se dezvolta diferit, depinzand de mostenirea genetica de la parinti, dar si de activitatea propriilor hormoni.

| corbulalbrosu a răspuns:

Glandele sexuale reproducatoare masculine care produc lichidul spermatic ai anume : vezicula seminala, prostata si cele 2 testicule (gonadele) care formeaza aparatul reproducator masculin ajung la maturitate in jurul varstei de 14 ani, dar acest proces poate se aiba loc mai devreme sau mai tarziu cu circa 1 an de zile. Procesul de maturizare a glandelor reproducatoare este influentat in foarte mare masura de momentul intrarii in stadiul de pubertate a baietilor care poate fi :
-- pubertate precoce care are loc in jurul varstei de 11- 12 ani,
-- pubertate normala care are loc in jurul varstei de 12 -13 ani,
-- pubertate tardiva care are loc in jurul varstei de 13-14 ani,
fata de care maturizarea completa a glandelor reproducatoare in cazul baietilor se produce dupa circa 2-3 ani.
Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Depinde. Ai orgasm?

| doctorandus a răspuns:

Treci pe la medicul de familie si discuta despre asta cu el/ea.