| Jusa a întrebat:

Salut TPU! Am o întrebare care mă macină de o vreme și nu i-am găsit rapsunsul nicăieri pe internet. Poate un băiat virgin( care nu a avut parte nici măcar de contact sexual oral deci virgin din toate punctele de vedere), sa transmită HPV partenerei care este virgina la rândul ei?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu ai avut nici un fel de contact sexual niciodata, este imposibil sa ai tu HPV (Human papiloma virus) sau sa-l transmiti, fiindca HPV-ul se ia numai prin contact sexual!

Poate te referi la HIV_SIDA care il poti avea de la mama, de cand te-ai nascut, asa-i?

| Jusa explică (pentru Violleta2022):

Nu, ma refeream la HPV. Părinții nu au vrut sa ma vaccineze la 14 ani împotriva acestui virus. Eram curioasa dacă exista vreo șansă să am eu sau un băiat virgin HPV dacă îmi încep viata sexuala.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Jusa):

Folositi PREZERVATIV la toate partidele sexuale si nu vei lua niciodata boli cu transmitere sexuala!

Vaccinul HPV acopera numai 10 radacini ale virusului HPV, dar HPV-ul are peste 200 de tulpini, din care 6 tulpini sunt cancerigene (putand produce cancerulde col uterin, cancerul ovarian, cancerul mamar, cancerul bucal si cancerul de prostata la barbati).
Alte tulpini HPV produc bube pe organle genitale (negi, verugi) si altele, afectarea sistemului imunitar.

| mihai69 a răspuns:

Da.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Virginitatea nu e masura de protectie. Primul act sexual nu e o slujba de boboteaza, e un act sexual.
Faptul ca poate implica leziuni este un motiv in plus sa te ingrijorezi cu privire la virusii care se pot transmite.

| Robert2526 a răspuns:

Sansele ca cineva sa aiba HIV virgin fiind sunt mai mici, dar daaa re HIV il si transmite mai departe.
Cel mai simplu este sa folosesti prezervativ