| Craftygirl27 a întrebat:

Salut,TPU! Am o poveste destul de lunga pe care vreau sa o spun aici, in comunitatea asta, in speranta ca o sa primesc un sfat bun. Asa ca daca nu vrei sa citesti povestea de"dragoste" a unei fete, poti plecawinking Bun. Povestea mea incepe acum 1 an(10 luni mai exact). Am aflat de la colegul de banca, faptul ca un baiat din clasa ma plcae. Eu ca orice fata la varsta aia...m-am entuziasmat si nu am mai gandit foarte "profund". Am inceput sa vorbim pe skype,si asa am ajuns "impreuna"(nici nu pot sa zic impreuna, pentru ca vorbeam doar pe skype si atat, altceva nu)Pentru ca mi-au venit mie nu stiu ce bâzdaci, i-am spus ca ne despartim, ca eu nu stiu ce se intampla si bla bla bla.(ma apuca si rasul cand ma gandesc, deci noi nici nu eram la propriu impreuna si ne-am despartit =]]]]] ) Dupa despartirea asta a urmat vacanta de Craciun asa ca am avut mai mult timp sa vorbim.Doar ca eu, eu nu stiam ce e aia sa te indragostesti, nu stiam cum te simti. Habar nu aveam. In martie am revenit inapoi "impreuna" si baiatul asta s-a cam atasat de mine. Dupa paste am jucat adevar si provocare pe langa un parc din oras. Deoarece colegii cu care ieseam stiau situatia dintre noi, evident ca ne-au pus sa ne sarutam. Eu poker face, el saracul era atat de emotionat, dar a facut fiecare provocare. Ma rog, ne-am sarutat cica. Dupa ziua asta, a inceput sa simta sentimente puternice fata de mine, (sentimente de care nu mi-am dat seama dupa ce s-a terminat toata povestea)si eu nu simteam iubire fata de el. Era putin mai mult ca un amic, nimic altceva. Nu puteam sa ii zic prieten, nici crush sau altceva. Era ceva intre. O saptamana mai tarziu, mi-a facut un filmulet in care mi-a spus ca ma iubeste si chestii de-astea cu o melodie care ma bantuie si acum.Eu nici nu m-am uitat la filmulet, eu nu mai intelegeam nimic, i-am spus verde in fata ca eu nu simt ca el si s-a suparat. Rau. A plans vreo doua zile si toata vara(in care nu a scos nimeni nici un cuvant) a avut timp sa treaca peste mine. Dar, povestea nu se incheie. In 14 septembrie exact, mi-am dat seama cat de dobitoaca, proasta am fost. Si eu m-am indragostit de el. Pentru prima oara simteam fluturi in stomac si a fost vaai. Vai de capul meu cat de frumos a fost, in acelasi timp chinuitor. Pentru ca eu=fata ciudata, l-am intrebat asa subtil, daca e cu cineva. Raspunsul-negativ. Bun.Am aflat intre timp de la colege, colegi, faptul ca toata vara a ascultat melodii de genul"uita-ma" si alte de astea, nu ca ar conta foarte mult. Ieri, la petrecerea colegei mele, am jucat sticluta, si pentru 5 minute, a venit si el sa se joace. Ghiciti cu cine a picat. Exact. Ne-am "sarutat" rapid de doua ori, dupa a zis:"stati ca ma duc pana la baieti" si a plecat. De tot. A plecat acasa. Eu eram: ceeeeee? Ce? Si eu nu stiu ce sa mai cred ca eu dupa privirea lui, eu cred ca el.Eu cred ca nu a trecut de tot peste mine. Si e ciudat. Eu il plac si (am plans si eu, am trecut prin toate fazele)iar acum eu sunt foarte confuza. Intrebarea este: ce credeti ca trebuie sa fac? Sa trec peste sau sa continui sa incerc, cumva. Ps:serios!"

Răspuns Câştigător
| arianaisflawless a răspuns:

Doamne, trecem prin ceva perfect similar. Și eu am fost asa. Știam ca ma iubește mult și nu ii dădeam importanta. Îl lasam sa plângă chiar dacă îl iubeam cu toată inima mea. Am mers pe ideea ca se va întoarce mereu la mine. L-am lăsat în lumea lui, iar eu m-am distrat toată vara în lumea mea și m-am mințit ca l-am uitat. Fără motiv. Totul s-a întâmplat fără motiv. Dar eu am uitat că-l cunosc. Este un băiat puternic și, mușcându-si buzele cu ochii în lacrimi, a învățat sa treacă peste, regăsindu-se în alți prieteni. Acum, aducându-mi aminte de câte ori a fost alaturi de mine, văzând ca nu mai contez atât de mult ca înainte pentru el, ma doare foarte tare. Fie roata și pătrată, tot se-ntoarce ea odată. Am plâns după el, nu aveam curajul sa îmi cer scuze. Îl vedeam fericit și inima mi se frângea. Ma întrebam cum de nu-i mai pasa. Eh, pana la urma, aici e vorba despre tine. Cu timpul, l-am văzut de mână cu alta fata. Făceam comparații, ma gândeam la felul lui de a vorbi cu ea. "La fel cum vorbea cu mine?" și aveam inima frântă. Știam cat suflet pune, și ma durea. Știam, știam ca o va iubi mai mult ca pe el, asa cum a făcut cu mine. De-abia acum am aflat ca el încă ma iubea. El încă ma așteaptă, doar ca nu se mai oferea pe tava. Doar ma aștepta și era pregătit sa ma primească cu bratele deschise. Acum, ușor, am trecut peste. Dar nu ai idee cât ma doare sa îl vad fericit lângă alta. Nu mai astepta. Întreabă-l. Vorbiți. O dragoste nu poate dispărea asa ușor. Lasă orgoliul sau frica de respingere. Lasă rușinea. Când o sa îl vezi zâmbind lângă alta fata frumoasa, o sa trăiești cu sufletul neîmpăcat, știind ca nu ai făcut nicio mișcare. Exact ca mine.

| Craftygirl27 explică (pentru arianaisflawless):

Ideea e ca el a aflat cumva ca eu il plac si am aflat si reactia lui. El este suparat pe mine ca mie mi-a dat mai multe sanse in trecut, cand nu il placeam. Si eu nu faceam nimic. Dar noi facem oarecum parte din acelasi grup de prieteni, vorbim in clasa, glumim, ne comportam ca doi colegi normali. Doar ca eu il plac si el stie. Ce sa fac? Nu stiu cum sa aflu ce simte el. La prietenii lui nu pot sa apelez ca afla toata clasa...si nu vreau asta. Chiar daca sunt evidenta uneori cand ii arunc o privire pe ascuns. Dar totusi simt ca lui nu i-a trecut, pentru ca se poarta cateodata stangaci cu mine, ca si acum cateva luni. Si mereu cand intra in clasa imi arunca mai intai mie o privire foarte foarte rapida. Poti sa ma ajuti?

7 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Spune-i că-l placi. Sigur mai simte şi el ceva pe acolo pe undeva.

| Oana92 a răspuns:

Comunicarea e cea mai buna. Scrie-i un mesaj si spune-i ca vrei sa vorbesti cu el. Intalneste-te cu el undeva si spune-i cam tot ce ne-ai spus noua. Spune-i ca il placi si ca iti pare rau ca l-ai facut sa sufere si ca vrei sa va cunoasteti mai bine happy Baftawinking

| PisicaMalefica a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te asiguri intai de toate ca ceea ce simti tu pentru el nu este ceva trecator sau doar simti lipsa unei persoane care te place, nu neaparat el. Iar dupa, vorbeste cu el. Spune-i cum te simti si poate veti avea un final fericit.

| Raluu25 a răspuns:

Nu renunta, indiferent de sansele pe care le ai, nu te da batuta

| Anonim0182 a răspuns:

Daca chiar simti ceva pentru el, ar trebui sa ii spui ce simti....sa ii spui ca poate atunci nu simteai nimic si acum ti-ai dat seama cat de fraiera ai fost...si cand ii spui, asigura-te ca nu e suparat sau ca se simte prost.

| Malina_Maria_1999 a răspuns:

Eu cred ca daca tii intr-adevar la el sa continui sa incerci...