| douanume a întrebat:

am o problemă care se leagă destul de strâns de întrebarea mea anteroară, vă rog copiați link ul și citiți întrebarea:

https://www.tpu.ro/......r-cand-am/

Mulțumesc dacă ați citit-o!

Problema vine acum : fata aceea nu își dorește o relație din câte am reușit eu să îmi dau seama şi nici părinții ei nu prea au o părere bună despre asta. Când ne văzusem acum o săptămână (pentru prima dată live ), am intrebat-o dacă ar vrea să ieșim într-o zi la un suc. Ea mi-a spus atunci un " Da " timid, iar eu i-am spus că vom stabili împreună o zi pentru asta. După câteva zile, m-am gândit să vorbesc mai întâi cu tatăl ei ( pe Facebook pentru că nu aveam altfel cum ) dacă o lasă la un suc cu mine ( ea fiind micuță, 11 ani)( și apropo, când ne-am întâlnit m-a văzut și tatăl ei atunci deci mă cunoaște puțin ) și mi-a spus că ea are un program foarte încărcat, pe urmă i-am zis că eu deja vorbisem cu ea să ieșim, doar să fie şi dânsul de acord. Și mi-a dat SEEN :)

Ce mă face să cred că nici ea nu si-ar dori o relație ( în general, nu neapărat doar cu mine ), ar fi faptul că e super super timidă şi retrasă de oameni ( oarecum din cauza varstei, zic eu ). Ca și exemplu, dacă ar fi să ne intalnim din nou, ar fi greu pentru că ei îi este foarte rușine, și mie mi-e rușine dar încerc să trec peste asta pentru că eu chiar țin mult la ea.

Eu sunt sigur că dacă ne-am vedea mai des, dacă am face niște activități împreună şi ne-am cunoaştemai bine, am putea să clădim și o relație, dar nu prea reusim să facem asta din cauza faptului că tatăl său nu o lasă ( așa am dedus eu din SEEN-ul pe care mi l-a dat pe Facebook ) și din pricina faptului că nici timiditatea ei nu o prea lasă. Sincer când ne-am intalnit, eu chiar am văzut o BUCURIE enormă în ochii ei dar și enorm de multa timiditate.

Nu știu ce pot să spun, chiar am ajuns la stadiul în care nu știu ce să cred, ce să mai fac, ce să înțeleg, cum să mai acționez cu ea dar şi cu tatăl ei.
Sau ce credeți, am procedat bine ca am vorbit mai întâi cu tatăl ei?

Vă rog frumos dati-mi niște răspunsuri la aceste nedumeriri ale mele și un sfat / ajutor din partea cunoscătorilor! M-ar ajuta mult o soluție la aceasta problemă.

Dau FUNDA așa cum v-am obişnuit! Mulțumesc anticipat!

Ps : Eu chiar mi-aş dori să am ocazia să o fac să mă placă ( mai mult ) şi să fim împreună, așa ca nu va bateți joc în comentarii și încercați să gândiți puțin și cu mintea și cu sufletul, înainte să îmi răspundeți! :)

Răspuns Câştigător
| ash87 a răspuns:

Mi se pare ca ai facut o miscare buna cu tatal ei, nu stiu cat ai putea sa te astepti la o permisiune exprimata din partea lui, dar intentia sigur a contat super mult, sigur ai bile albe de la parintii ei. Ai putea chiar sa-i spui ca observi la ea ceva care te caracterizeaza si pe tine. Nu vorbi despre asta ca timiditate sau rusine, ci mai bine gandeste-te la tendinta ta ca la un comunicativism selectiv. Sunt sigur ca pus in fata unui subiect care te intereseaza si fata de care ai o parere, ai putea sa ti-o exprimi intr-un mod in care sa te faci inteles. Mi se pare foarte fain ca nu spui vorbe multe, care in mare parte pot fi inutile. In acelasi timp, mai sunt convins ca in compania cuiva in care ai incredere si cu care te simti confortabil, cuvintele vin de la sine, chiar si cele care au doar rolul de a sarbatori interactiunea in sine, adica cele care acum nu iti vin. Cu fata reia discutia ca si cum n-ar fi avut loc niciun schimb cu tatal ei, dar evident fara neaparat sa ascunzi asta. Incearca sa nu pui presiune pe ea sa scoata prea multe cuvinte, doar bucurati-va de timpul petrecut impreuna, si daca iti vine sa faci gesturi tandre, fa-le bineinteles. Pare ca ce zici tu ca ar fi timiditate (sper ca a ajutat interpretarea mea de mai sus ca o clarificare a felului acesta de a fi) sa fie ceva ce aveti in comun, si pe langa ca e ceva misto in sine, incearca sa faci sa va bucurati impreuna cumva de asta, si de tacere daca nu e nimic de zis. E foarte frumos ce aveti, lasa timul si prezenta ta sa dea verdictul daca va fi vorba de o relatie, nu e nevoie sa faci nimic deosebit in directia asta happy

| douanume explică (pentru ash87):

@ash87, mulțumesc pentru că ți-ai expus părerea și pentru sfat! Tu ce părere ai, ar trebui să mai așteptăm puțin pentru a forma o relație? ( timp în care sa rămânem prieteni și sa ne cunoaștem mai bine )

| ash87 a răspuns (pentru douanume):

Cu placere! Mi se pare putin cam ne- la obiect sa te gandesti ca "vrei o relatie". Cred ca e suficient sa iti propui sa petreci timp cu ea, si probabil e importanta exclusivitatea, sa nu te intereseze alte fete si pe ea alti baieti. Alte considerente decat acestea mi se pare ca la modul strict nu exista, nu sunt reale. Elemente cum ar fi maturitatea, diferenta de varsta etc mi se par foarte subiective si putin masurabile, demne de a fi ignorate. Te incurajez sa mentii doar ce stii deja despre situatie si sa nu inviti concepte straine in evaluare, informatiile pe care le-ai expus sunt remarcabil de nepoluate.

| douanume explică (pentru ash87):

Am inteles! Si mai am o ultima intrebare daca imi poti raspunde happy
Crezi ca ar trebui sa o mai intreb pe fata de iesirea la suc dupa ce mi-a dat tatal sau seen pe Facebook, sau sa o mai las putin deocamdata cu asta?

Ar mai fi ceva de precizat :
1. in perioada asta chiar are un program destul de incarcat ( dupa cum mi-a spus si tatal ei pe Facebook ) fiindca mi-a zis chiar ea asta acum ceva timp
2. nu suntem din acelasi oras, dar nu suntem f departe unul de altul, pentru mine nu ar fi problema deloc sa ma deplasez cu autobuzul, dar faza este ca e destul de dificil sa ne vedem oricand simtim asta, in acest fel.

Astept un raspuns la intrebarea de mai sus si un sfat in legatura cu precizarile pe care ti le-am spus. Multumesc anticipat! happy

| ash87 a răspuns (pentru douanume):

Uite, ma gandesc la intrebarea ta si n-am niciun raspuns din exterior care sa-mi fie atat de clar incat sa merite spus. Cel mai bine cred e sa faci cum crezi tu ca e mai bine, avand in vedere ce simti si considerentul cu timpul.

Privind distanta fizica dintre voi, din nou, n-am niciun sfat anume, si nici nu cred ca e nevoie de un sfat. Nu mi se pare vreun impediment considerabil, ninici macar nu pot spune ca e ceva rau propriu-zis. Si in Bucuresti, desi poti spune ca doi oameni stau in acelasi oras, poate sa dureze peste o ora si jumatate sa ajungi dintr-un loc in altul.

Multa fericire! happy

| Ara997 a răspuns (pentru douanume):

Tatal fetei a apreciat ca ti-ai anuntat intentiile altfel te lua tare. dar, tata de fata fiind si va proteja fiica. este un copil la 11 ani. nu o va lasa cu tine. dar nici dusmani nu veti fi.
nu o mai presa cu sucul. e clar ca nu-i dau voie ai ei.multumeste-te sa -i scrii, ( apropo tu esti chiar indraznet si tenace!- eu stiu elevi deliceu de-a 12-a care de juma de an "isi scriu " se saluta la ore si cam atat chiar daca se plac foarte mult
dar pentru o "relatie" e mult prea mica. poate ar fi bine nici sa nu mai folosesti termenul. oamenii maturi apreciaza mai mult cuvantul prietenie, mai ales la varsta la care sunteti voi doi

| douanume explică (pentru Ara997):

@Ara997, destul de dur răspunsul tău, dar totuși destul de realist... si nu, nu sunt indrăzneț deloc, doar că lupt pentru ceea ce iubesc! Doar că în acest caz, cred că singura dovadă că o iubesc ar fi să termin cu insistențele, și să continuăm să clădim o relație de prietenie, cel puțin deocamdată până când am putea vorbi despre o RELAȚIE

10 răspunsuri:
| LiquorWitNoJuice a răspuns:

E putin cam mica pentru a avea o relatie. Pare a fi si o fata buna deci nu iti face mari sperante pentru o relatie caci la varsta asta nu va functiona. Ramaneti prieteni buni, iar peste cativa ani ati putea incerca. Momentan ea este prea tanara pentru asta. Eu am fost impreuna cu o fata de 14 ani iar eu aveam 16 si diferenta de varsta era simtitoare. Nu insinuez ca nu ai fi suficient de matur insa din punct de vedere emotional mai aveti amandoi de invatat. Ramaneti prieteni si in timp o relatie cu ea va veni de la sine, momentan e prea devreme. Mult noroc happy

| douanume explică (pentru LiquorWitNoJuice):

@LiquorWitNoJuice, crezi ca daca ramanem prieteni si incepem sa ne cunoastem mai bine sub acest statut, peste cativa ani am putea forma o relatie, in ciuda diferentei de varsta?

| LiquorWitNoJuice a răspuns (pentru douanume):

Da, este foarte probabil. Asteapta sa va mai maturizati amandoi iar apoi o relatie va fi mult mai usor si firesc de cladit. Parerea mea, nu pot face promisiuni insa eu asa vad lucrurile

| douanume explică (pentru LiquorWitNoJuice):

@LiquorWitNoJuice, mulțumesc frumos pentru răspuns!