| vasilemicutz a întrebat:

Am o problema clasica. Am 17 ani, sunt in clasa a 11-a. Sunt foarte indragostit de o colega de clasa si o iubesc mult, chiar tin la ea, cam de un an. Ea este premianta, si eu sunt printre primii si pot spune ca avem foarte multe lucruri in comun, de la pasiuni pana la chestii de familie, principii de viata, mod de viata, etc. Eu nu sunt in grupul ei, deci la scoala nu vorbim cam deloc. Destul de rar, cand mai ies cu ea si 2-3 colegi vorbim foarte mult si ma simpatizeaza foarte mult, incercand sa ma bage in seama foarte mult in aceste situatii.

Sa spun si cateva lucruri despre mine si despre ea:
-Cum am zis mai sus, avem multe in comun, deci amandoi suntem timizi si foarte introvertiti.
-Eu i-am facut de mai multe ori cateva favoruri, si i-am mai dat cate o floare. Nu cred ca suspecteaza ce simt pentru ea, crede doar ca sunt foarte de treaba
-Stiam ca nu este interesata de nicio relatie, acest lucru mi-a fost confirmat chiar de o prietena de a ei de curand
-Din cauza faptului ca este foarte implicata in ceea ce face, nu este fitoasa, este iubitoare si atenta mereu cu cei din jur, cred ca este placuta de multi, dar acest lucru nu il pot confirma

Intrebare este: nu stiu cat timp este inchisa la relatii (probabil pana la sfarsitul liceului), dar cum as putea sa-i arat ce simt pentru ea, mai ales ca a bagat in friendzone un alt coleg? Ce as putea face, fiindca aceasta dragoste pentru ea nu imi trece nicicum, vad in ea femeia perfecta si nu vreau sa ma las, dar sunt destul de trist cand ma gandesc la situatia aceasta (stiu ca o sa ziceti sa o uit si sa nu stau dupa ea...etc., dar nu prea tine la mine acest lucru ). Multumesc mult! happy

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca iti place de ea, spune-i, cere-i prietenie, pana nu ti-o sufla altul.
Presupunerea ta ca, ea este "inchisa la relatii" poate fii perceputa incorect, fata plictisindu-se sa te astepte si sa raspunda pozitiv altui baiat.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Dragoste adolescentina. Asa am fost si eu intr-a 10a. Imi placea nebuneste de o colega pe care nu mi-o puteam scoate din cap, la care ma gandeam cel putin doua ore seara, pana sa adorm si imi tot imaginam scenarii care nu aveau sa se intample. Timp de un an de zile ma asezam in pat sa dorm pe la 11-12, dar adormeam de-a dreptul pe la 1-2. Toate astea pana cand am intalnit-o pe actuala mea prietena.
Si ca sa inchei, mai bine incerci sa gasesti o alta fata cu care sa te imprietenesti. Nu de alta, dar poate se intampla ceea ce mi s-ar fi putut intampla mie: doua luni dupa ce am cunoscut-o pe prietena mea actuala, am aflat ca fata de care mi-a placut atat timp a ajuns intr-o relatie. De aici iti dai seama ca daca afli tu cumva ca fata pe care o visezi non stop e intr-o relatie, vei fi la pamant destul de multa vreme.
Asa ca mai bine incearca sa-ti gasesti alta prietena.

Răspuns utilizator avertizat
| Anto3457899 a răspuns:

Nuuuu renunța! Poate si ea simte la fel... dar de-obicei fetele așteapta ca băieții sa facă primul pas. ai putea sa o inviți la un suc sau sa incerci sa intri in grupul ei
Tine un lucru minte. fetelor le plac lucru mici si semnificative. baftaaa! Nu renunța!