| vasilemicutz a întrebat:

Tocmai am terminat clasa a 12-a si pot spune ca ma simt destul de neimplinit pe plan sentimental si as vrea sa ma descarc putin, dar sa si cer cateva sfaturi.
De 3 ani sunt indragostit de o colega de clasa. Am avut mai multe ocazii sa imi fac o prietena sau sa cunosc alte fete, dar simt ca nu pot renunta la aceasta colega, mai ales ca impartasim foarte multe pasiuni comune (mecanica auto, masini, etc.) si avem acelasi mod de gandire. Eu sunt foarte atras de sufletul ei si vad in ea mai mult ca o iubita (poate suna aiurea, dar o vad ca pe sotia ideala pentru mine).
Amandoi suntem timizi si facem parte din grupuri diferite din clasa, deci nu prea am interactionat deloc in anii de liceu, dar ea ma simpatizeaza destul de mult din cauza pasiunilor comune si asa am reusit sa petrec putin timp doar eu cu ea (la cateva plimbari cu masina). Am profitat de ocazii si am discutat mereu despre ce simt pentru ea, cum percepe ea iubirea, etc., dar mi-a dat de inteles subtil si politicos ca nu simte la fel pentru mine (friendzone adica).
Incerc sa nu par disperat, nu o "frec la cap" cu problema mea, oarecum sunt neutru cand interactionez cu ea, dar in interior simt mereu o durere sufleteasca care persista si ma face trist mereu.
Eu nu vreau sa o uit sau sa nu mai tin legatura cu ea fiindca este o tipa foarte faina de la care am ce invata, dar simt ca sunt si blocat pe ea. Cum as putea proceda pe viitor? Multumesc daca ai citit! happy

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

Evident ca trebuie sa accepti situatia. Pericolul, daca vei ramane pe langa ea, este sa ramai in blocajul acela, sa pierzi ani buni intr-o bucla ducand nicaieri, sa nu te poti deschide altcuiva din cauza blocajului ala. Asta ar fi periculos si trist. Ramai prieten cu ea exclusiv daca reusesti sa realizezi ca nu e vorba de iubire, efectiv nu exista posibilitatea dezvoltarii relatiei in acel sens. Daca o poti vedea in totalitate prietena si atat, poate sa-ti faca bine relatia. In schimb, daca nu iesi din blocaj, vei pierde ce ti-a rezervat viata de fapt.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sentimentul de atractie sentimentala in mod obligatoriu trebuie sa existe dar mai ales sa fie RECIPROCA. Din nefericire pentru tine, fiindca aceasta a 2-a ''componenta'' strict necesara intr-o relatie de cuplu, NU exista in cazul colegei tale, ea NU simte atractivitate fata de tine. Asa cum tu o vezi si o doresti DOAR pe ea, in mod sigur la fel si ea are ''ochi'' si manifesta sentimente de iubire declarate sau secrete fata de un anumit... alt baiat. Sanatate!

| Crackman a răspuns:

Treci peste

| Antopuff a răspuns:

Ori acționezi si ii spui ce simti si aflii un raspuns clar ori stai toata viata cu regrete de genul "ce ar fi fost daca. "

| Anca32 a răspuns:

Sa ne facem"vise, planuri cu o anumita persoana mai ales dacă exista și pasiuni comune etc e un lucru firesc. Doar ca din ceea ce spui tu ea te a "privit" mereu "cu ochii de prietenie deși tu îți dorești mai mult decât atât. În schimb ea a pus o limita ceea a prieteniei sa rămână și tu nu prea ai ce sa faci deși nu e un lucru plăcut sa știi ca cineva te vede doar ca și pe un prieten. Eu zic sa încerci sa treci peste pentru ca, cu siguranță în timp vei găsi pe cineva sa se bucure de prezenta ta și sa fii fericit. Bafta