| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Am o problema cu menstruatia, aceasta trebuia sa-mi vina de o zi dar in acea zi nu am avut decat picaturi. De obicei in prima zi imi vine destul cat sa-mi dau seama ca mi-a venit menstruatia si rosu. Mi-au venit cateva picaturi si asa putin rozaliu spre maro. Mi s-a mai intamplat sa-mi intarzie 2 sau 3 zile dar nu asta este problema, problema este ca mi-a venit ciudat, nu este ce era de obicei. Ca mi-a intarziat doar 2 zile aproape ca mi s-a oprit dupa ce au curs putin si nu cum trebuie nu e aceeasi culoare si m-am speriat si am zis sa intreb. Am intretinut si un contact sexual in urma cu o saptamana aproximativ dar a fost cu contact sexual iar la final cand a legat prezervativul nu a curs nimic(mereu verific). Credeti ca e normal sa curga asa putin si alta culoare? Poate sa fie de la stres? Sau poate am racit eu putin? (Am 17 ani)
Si am auzit ca e greu sa ramai insarcinata daca ejacularea nu se intampla in interiorul vaginului, ca presupunem ca prezervativul a avut un reflux, iar sperma s-a scurs desi nici asta nu cred ca ar avea cum, ca daca era intr-o cantitate mai mare cred ca se observa. Deci ce ar putea sa fie? Credeti ca doar imi intarzie mentruatia? Sau am o problema de sanatate?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Uneori in timpul desfasurarii ciclului menstrual, se pot produce anumite dereglari hormonale care afecteaza buna desfasurare a activitatii hormonale.Din aceste motive pot sa apara dereglari mai mici sau mai mari atat ale lungimii ciclului menstrual cat si a modului de desfasurare si manifestare a sangerarii menstruale. In mod cert Nu poate fi vorba de o sarcina instalata din 2 motive intemeiate :
-- actul sexual a fost protejat si protectia a functionat perfect
-- actul sexual a fost intretinut in una din zilele perioadei de infertilitate absoluta a ciclului menstrual, cea in care formarea sarcinii este cu totul IMPOSIBILA chiar si in cazul in care sperma este ejaculata cu buna stiinta/fara nicio retinere in vagin.
Multa sanatate!