| otherwise a întrebat:

Am o problema mare... Sunt prea inchis in mine, va cer sfaturi de comunicare si cum as putea fi mai deschis cand vine vb de problemele de acasa. Cer raspunsuri serioase la o intrebare serioasa! si sper sa nu am parte de raspunsuri de genul : "Fii mai deschis." si atat. Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Ramooon a răspuns:

Cand vine borba de comunicare este vorba de doua sau mai multe persoane, nu poti incerca sa iti schimbi personalitatea cand te lovesti de alte ziduri, daca iti este greu sa vorbesti acasa life, incearca sa vorbesti aici, pe mess, incearca sa vorbesti cu oameni despre problemele lor, sa ii intrebi sa arati ca iti pasa, ei la randul lor vor deveni curiosi si iti vor pune intrebari. Nimic nu se invata usor, trebuie sa ai rabdare. In primul rand nu stiu la ce te referi prin problemele de acasa, vrei sa vorbesti cu cineva despre probleme care le ai acasa si nu ai cui sa spui? sau vrei sa le spui celor din casa despre problemele care le creaza ei in ceea ce te priveste. daca este vorba de a vorbi cu ai tai, ai putea incerca sa le scrii un bilet, explica-le ca te simti timorat sa vorbesti cu ei pentru ca asa esti tu, explica-le ce te deranjeaza, ce ai vrea de la ei si ce ai fii dispus sa oferi in schimbul libertatilor sau lucrurilor pe care le ceri. Daca vei fii sincer cu ei macar in scris sunt sigura ca de acolo vei avea ce vorbi si va fi mai usor. cand esti intrebat ceva evita raspunsurile monosilabice, gen da nu, nu stiu ok, dezvolta raspunsul, oameni tind sa continue conversatia daca ai un raspuns mai complex si mai ales atitudinea, vii vesel si zambaret, oameni discuta si interactioneaza mai usor cu oameni veseli.

| bilexa a răspuns:

Sunt de acord cu Ramooon. Insa as mai adauga sa incepi sa-ti spui si tu parerile la tot ce se intampla in casa. Nu e bine si nici sanatos sa fi inchis in tine, trebuie sa-ti aduni curajul si sa vb cu mama sau cu tatal tau, depinde cu cine te simti tu mai in largul tau, Trebuie sa discuti deschis si sa-ti faci curaj, pentru ca o sa ajungi in viata asta sa dai de multe greutati care or sa te copleseasca daca nu iti sustii si tu punctul de vedere.