| didiDia a întrebat:

TPU,

Va rog frumos sa ma ajutati cu niste sfaturi bune si de aceasta data. Eu am iubit mult timp de mai bine de 7 ani si jumatate un om care nu m-a iubit niciodata. De marti de cand l-am cunoscut pe tipul care mi-a reparat problema la internet (pentru detalii, a se vedea subiectul precedent deschis de mine), simt ca nu mai pot sa-l vad in ochi de urat pe tipul ala de-l iubisem multa vreme. Iar aseara si azi m-am suparat foarte tare pe mine din cauza ca am facut mega greseala de a ma uita eu la el si de a persista in ea. De ce spun asta? Pentru ca el pe langa mine este batran (cu 16 ani mai in varsta, ceea ce e foarte mult, stiu) si nescolit (are doar liceul, eu am facultate de lunga durata si masterat). M-am hotarat sa nu-mi mai doresc sa iau legatura cu el (pe cat posibil) niciodata prin nici un mijloc de comunicare. Insa mi-e teama ca pana in aprilie cand voi merge de Pasti acasa in Romania sa nu cumva recad in mega prostia asta de a tine la el si a-mi dori sa-l vad. Mentionez ca de Craciun si Anul Nou am fost acasa si l-am vazut, dar nu mai vreau sa repet greseala asta si de Pasti. Intrebarea mea este: ce sfaturi sau incurajari mi-ati putea da pentru ca eu sa raman ferma in aceasta decizie si sa nu ajung sa-mi doresc sa-l vad, sa nu-mi mai fie dor de el niciodata, ci sa-l las in trecut, sa ramana un om batran si prost (ma rog, suna cam dur, dar vreau cumva sa-mi autosugerez ca nu e bun pentru nivelul meu) pentru mine? Nu mai vreau sa ma umilesc vazandu-l si vorbindu-i, dar nu sunt intotdeauna tare de caracter. Ma apuca furia numai cand ma gandesc ca in loc ca el sa ma fi indragit, iar eu sa-l fi respins, situatia a fost fix pe dos. Stiu ca din exterior solutia este usor de vazut si m-am gandit si eu deseori cum ar fi trebuit de fapt sa ma port, dar cand esti implicat cu inima, te lasi orbit de sentimente si nu faci ceea ce-ti dicteaza ratiunea. Astept raspunsurile voastre. Va rog raspunsuri serioase si multumesc anticipat celor ce ma vor ajuta.

8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! e greu sa iubesti in tacere fara ca persoana respectiva sa stie, mai ales cand acea persoana e mai mare cu X ani ca tine, daca tii neaparat la prestanta ta de persoana bine educata si scolita, atunci trebuie sa iti impui dreptul de anul il mai vedea, si nici sa te mai gandesti la el.
Gandeste ca un om normal, daca ar fi fost in preajma ta, ar fi intins si el un pic coarda, dar se pare ca nu, ai fost si esti o simpla cunostinta.
Este foarte adevarat ca inimii nu ii poti porunci, dar daca tu nu te incurajezi si nu te autosugestionezi, nu o va face nimini in locul tau.
Ai inplinit decurand o frumoasa varsta,nu crezi ca ar fi cazul sa te gandesti si la persoana ta? pana cand vrei sa suferi? vrei sa suferi o viata pana cand acea persoana isi v a da seama ca de fapt tu il iubesti? nu cred ca e cazul...ce poti face sa il uiti? gandeste-te ca te-a inselat cu cea mai buna prietena a ta, nu stiu, totul depinde si pleaca din mintea ta, impuneti ceva si vei reusi cu siguranta, era mai greu sa renunti la el daca iti dadea un licar de speranta, dar asa...e mult mai simplu, trebuie sa vezi viata cu alti ochi, si mai uite-te si in stanga/dreapta ca sunt barbati slava domnului.iar daca stai cu indoiala asta mare in suflet ca venind in tara vor reaparea sentimentele, o luam de la capat.nu cred ca e cazul, stiu ca esti o fata cu capul pe umeri, ai reusit acolo unde altii nu viseaza, deci se poate draga meahappy
O zi cat mai frumoasa si capu sus! viata e frumoasa, iar varsta care o ai, te face sa iti doresti o familietongue

| didiDia explică (pentru caramela):

Multumesc, caramela.

| caramela a răspuns (pentru didiDia):

Nu ai pentru ce draga Didi, asta am gandit, asta am scris, este un sfat din partea unei mame care are o fata si un baiat si stiu cum gandesc majoritatea tinerilorhappy

| didiDia explică (pentru caramela):

Doar o corectie: persoana respectiva stia acum ceva timp (cu 3 ani si ceva in urma) ca o iubesc si presupun ca in maturitatea lui stie ca eu persist in greseala si in prezent. (sau ma rog, in prezentul de pana saptamana trecuta, ca azi nici eu nu mai stiu ce simt, incercand sa ma concentrez pe serviciu).

| Roxana121 a răspuns:

Daca am inteles corect esti cu el de 7 ani jumate? Pai cum ai stat atit timp cu el? adica ce te-a tinut linga el(in afara ca il iubeai) altceva? Cum ai zis si tu ca nu esti tare de caracter asta e clar deja. Sfatu meu pentru tine este sa te decizi ori ramii cu el pentru totdeauna, ori pleci de la el si niciodata nu il mai vedea. Asta tu ddecizi ce sa faci mai departe, noi doar ne dam cu parerea. As vrea sa-mi raspunzi la intrebarile de mai sus pe care ti le-am addresat.happy

| didiDia explică (pentru Roxana121):

Nu sunt cu el. Nu am fost niciodata impreuna, ci doar eu l-am iubit ca o...().

| MasterYoda a răspuns:

Cu facultate si master, stai 7 ani cu unu care nu te iubeste, e si mai batran ca tine cu 6 ani si ii mai zici si "iubit"? ori esti proasta, ori el are bani si atunci, felicitari!

| didiDia explică (pentru MasterYoda):

Tu esti prost crescut/ prost crescuta si nici nu stii sa citesti. Mai bine te abtineai de la asa comentariu aiurea.