| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema si sper ca ma puteti ajuta. Am 19 ani.
M-am despartit de prietena mea de vreo 2 luni.
Am fost impreuna cu ea doar 2 luni, ea mi-a spus ca nu ma mai iubeste si ca nu mai este ca la inceput. Circumstantele nu le pot detalia, nu i-am gresit, pur si simplu a inceput sa tina la mine ca la un amic.
Problema este ca am pus foarte multe sentimente in relatia aceasta, banuiesc ca ea nu a pus prea multe sentimente.
Nu pot sa trec peste, imi este foarte foarte greu, nimic nu s-a schimbat de 2 luni incoace. Este adevarat ca acum pot dormi, prind rar nopti in care nu pot dormi ca ma gandesc la ea...
Spre sfarsit ea a inceput sa vorbeasca cu alt baiat si banuiesc ca si aceasta a fost un motiv. Il place.
Sunt gelos, stiu ca este ceva normal. Acum doresc doar sa nu ma mai gandesc la ea, sa nu o mai iubesc. Pur si simplu nu stiu cum sa fac. Nu sunt facut pentru relatii de 2 luni. Eu am iubit-o si inca o iubesc pentru ceea ce era, pentru caracterul ei rar, ea se pare ca m-a iubit doar pentru ca eram 'dragut' cum spunea ea.
De acum incolo nu voi mai pune atata suflet inca de la inceput, pana nu sunt sigur de stabilitatea relatiei. Dar pana atunci, spuneti-mi cum sa fac sa nu mai simt nimic pentru ea. M-am gandit ca odata cu timpul va fi diferit, dar pur si simplu nu pot sa trec peste si nu sunt prea optimist tinand cont ca dupa 2 luni nu s-a schimbat absolut nimic. Iubirea este frumoasa, dar riscanta.

Ce pot sa fac? Este careva care a trecut prin asta si a reusit? Cum? In cat timp?

Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

N-ai ce face, toti am trecut sau trecem prin asta, este parte din procesul de maturizare. Dar, daca asculti de intelepciunea batraneasca, sa stii ca: "cui pe cui se scoate".

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu, nu esti unic! Cine te opreste sa nu o iubesti mai departe?

| Dariusuu a răspuns:

Bună.

Uitarea necesită mult timp.Tu mai ai sentimente pentru ea de aceea nu o poţi uita. Dacă ai iubit-o las-o să fie liberă să fie fericită cu cine este.

Se vor vindeca rănile doar lasă timpul s-o facă.