| skillet3340 a întrebat:

am o relatie de 2 ani si 3 luni si nu folosim prezervativ de la inceput iar acum cand am incercat sa folosim eu nu simt mai nimic in timpul actului sexual si nici ea cine stie ce. Prietena mea nu a luat niciodata anticonceptionale sau pilula de a doua zi. Sa incepem sa o facem cu prezervativ si sa ne obisnuim cu, sau sa continuam tot fara?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cea mai sigura metoda inventata pana in prezent si care se gaseste si pe piata romaneasca de circa 1 - 2 ani si este la dispozitia romancelor fara prescriere medicala, se numeste INELUL contraceptiv NUVARING care poate fi achizitionat contra sumei de 48-50 lei de la unele farmacii. Functioneaza exact pe principiul pastilelor anticonceptionale insa fata de pastilele AC, prezinta un grad mult mai mare de siguranta deoarece hormonii eliberati trec din vagin, prin mucoasa vaginala direct in sange in mod continuu si nu in mod pulsatoriu cum se petrece in cazul pastilelor administrate din 24 in 24 de ore. Deci iti recomand folosirea inelului contraceptiv deoarece prezenta acestuia in vagin nu deranjeaza deloc femeia si nici barbatul in timpul actului sexual. http://www.contraboli.ro/inele-contraceptive-intravaginale-video/

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă nu ai alte partenere (și nici ea), dacă e o relație stabilă etc. - eu cred că ar fi foarte bine să mergeți la un medic pentru a-i prescrie pilule anticoncepționale - ar fi cea mai bună metodă pentru voi.

| neutrino a răspuns:

Sexul se face intotdeauna cu prezervativ.

| skillet3340 explică (pentru neutrino):

Este ceva stabil, si cu prezervativ ambi nu simtim

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Trebuia sa va obisnuit sa o faceti cu prezervativ de la inceput. Acum sunt cele mai mari sanse sa fi ramas insarcinata. Stiu ca nu e tocmai placut prezervativul, dar, ce sa facem, ne ajuta sa ne protejam impotriva sarcinilor nedorite si a bolilor cu transmitere sexuala.Cel mai bine ar fi samearga la un medic si sa inceapa sa ia anticonceptionale. happyBafta!

| Negoiu a răspuns:

Tu ce gânduri ai cu ea, te gândeşti la căsătorie? Poţi folosi „coitul întrerupt" şi „metoda calendarului", cinci zile înainte de ciclu şi cinci după, fără probleme. Dar nu sunt sigure 100 %! Nici mie nu-mi place să f. un cauciuc, mai bine mă lipsesc dar prezervativul e cel mai indicat împotriva sarcinilor nedorite şi BTS!