| matsa06 a întrebat:

Am si eu o problema, intretin relatii sexuale cu prietenul meu de un an de zile si nu ma simt deloc bine ( sunt excitata, dar nu am orgasm ). La inceput am avut dureri in timpul actul sexual si am fost la ginecolog si mi s-a zis ca am o infectie. Am trat infectia am fost dupa 2 luni iar la ginecolog si numai aveam nimic. Am sperat ca dupa sa ma simt bine dar nici un rezultat doar faptul ca nu ma mai doare in timpul actului. Am fost iar la ginecolog saptamna trecuta si a zis ca nu exista tratament pentru asa ceva eu inca mai sper ca poate este vreo solutie. Eu am luat anticonceptionale deoarece de la 14 ani de cand am menstruatie imi venea odata la o luna sau la 3 luni si am fost la 15 ani la ginecolog si mi-o recomandat anticonceptionale dar nu le-am luat de la 16 ani pana la 18 ani am luat anticonceptionale pentru ca am vazut ca nu mi se regleaza menstruatia dar de multe ori uitam sa le iau. Luam o luna doua faceam pauza iar luam. Am aproape 20 ani. Am vorbit cu prietenul meu despre asta ca nu ma simt bine si nu stie nici el care este motivul am incercat toate modurile. (mai tare, mai incet, am consumat o singura data alcool inainte) atunci parca a fost un pic de placere cand am consumat alcool. Preludiul este destul de mult ma excit foarte repede mai ales cand incepe sa ma sarute deja ma ud. Il iubesc enorm de mult, imi doresc mereu sa o fac cu el chiar daca nu ma simt bine. Este posibil sa fie de la anticonceptionale? Sau de la tratamentul pe care la-am luat acu 11 luni? Va rog sa ma ajutati, multumesc si o zi placuta va doresc pup.

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Mergi si la alt medic,cere si o a doua parere,ceva se intampla cu tine.
Din moment ce exista dorinta si nici pomeneala de frigiditate, undeva ceva nu e in regula si trebuie sa afli ce.
Anticonceptionalele au faima ca reduc libidoul, dar nu ca provoaca si dureri, nu cred ca au vreun amestec.
Mergi la alt medic, din nou.

| darrio2007 a răspuns:

Probabil ca baiatul te ia cam tare.Desi spui ca te uzi deja de la preludiu.

| BGI a răspuns:

Ii poti spune prietenului tau sa procedeze precum Bordea http://youtu.be/hPKETfjS1yU?t=12m46s. Nu vreau sa ma intelegi gresit ( hei, trebuie sa ne mai amuzam si noi ), dar asta este sfatul meu pentru voi.

| neutrino a răspuns:

Daca medicul a spus ca esti ok din punct de vedere al sanatatii, atunci fa un scurt experiment, inlocuind partenerul. Poti avea mari surprise placute!

| matsa06 explică (pentru neutrino):

Nu vreau sa schimb partenerul il iubesc foarte mult si as vrea sa ma simt bine cu el nu cu altul.

| Alcyon a răspuns:

Da, se poate sa fie si de la anticonceptionale. Unul din efectele secundare este scaderea libidoului (adica a poftei de sex) si a excitatiei. In afara de asta, cred ca nici el nu stie sa se miste foarte bine, in asa fel incat sa-ti stimuleze clitorisul. Spune-i sa se frece mai mult de tine. E imposibil sa nu te exciti in felul asta. De asemenea, e importanta si durata actului. Daca prietenul tau isi da drumul repede, e normal sa nu reusesti s-ajungi la orgasm, fiindca femeile pornesc mai greu motorul. Preludiul lung nu reprezinta o garantie a faptului ca vei avea orgasm. Totul e ce se-ntampla in timpul actului propriu-zis, care-i alta mancare de peste. Ar mai fi si posibilitatea ca voi doi sa nu fiti compatibili (adica el s-o aiba prea mare iar vaginul tau sa fie micut) iar atunci, in loc de placere, ai parte mai mult de durere. Experimentati, perseverati. Placerea vine cu experienta.

| matsa06 explică (pentru Alcyon):

Se misca bine are 26 de ani are experienta, sunt excitata simt nevoia sa o fac cu el doar ca nu ma simt bine in timpul actului sexual cu toate ca sunt excitata inainte sa incepem actul. Problema nu este la el este la mine. El nu isi da drumul repede il tine destul de mult. Am avut durere cand am avut infectie acum 11 luni acuma nu ma doare doar ca nu simt nimic. O facem destul de des. Deci problema e de la anticonceptionale?

| lex79 a răspuns (pentru matsa06):

Nu, problema e in capul tau.
mai exerseaza si nu te mai gandi atata la finalitate.

ps: nu mai zi ca nu te simti bine, ca se interpreteaza prost(ca e un chin pentru tine sa faci sex...). zi ori ca nu simti nimic ori ca nu ai orgasm.

| Alcyon a răspuns (pentru matsa06):

Ia spune-i sa se frece de tine cand te penetreaza. Nu se poate sa nu te exciti. Organul placerii la femei e clitorisul (care e ca un penis in miniatura). Vaginul are putine terminatii nervoase, prin urmare, simpla lui stimulare n-o sa-ti provoace mare placere. Trebuie sa te stimuleze si clitoridian, ca altfel n-o s-ajungi in veci la orgasm. De asemenea, n-ar strica sa te misti si tu; o sa vezi ca-i mai placut asa, decat sa stai nemiscata. Freaca-te si tu de el, preia intiativa.

| DulceLup a răspuns:

Daca in timpul actului nu te freaca pe clitoris, atunci nu prea ai ce face. 25 % din femei au clitorisul situat prea sus de intrarea in vagin. Poti sa incerci cu o 'jucarie' mai groasa de la sexshop sa vezi cum sta treaba; apoi, daca o vrei mai groasa, pune-ti prietenul sa faca exercitii de ingrosare + un mic tratament cu pastile(sunt fel si fel).
DAR!
Daca nici mai groasa sau mai lunga nu te satisface... trebuie sa te multumesti cu oral.