| anonim_4396 a întrebat:

Am o relatie de 2 ani. si totul a mers super la inceput, ma trateaza ca pe un rege cand vine vorba de hrana,
dar in ultimele 6-7 luni au inceput certuri si alte motive de gelozie din partea ei (fara motiv) si de atunci tot mai des etc.
a inceput sa imi zica in ultima perioada "nu vezi ca nu mai merge" sau "nu stiu cat mai merge relatia" si am tot luptat pentru relatie, sa fie bine sa nu ne mai certam. problema e ca a devenit in ultima vreme rea... sare cu gura repede, se enerveaza repede face chestii ce ei nu i plac....si daca eu le fac vine sfarsitul lumii. vorba aia (ce tie nu iti place altuia nu-i face).
multi timp am continuat pana acum o luna cand am inceput si eu sa ma satur de acelasi subiect ca nu mai merge etc.
o veche "admiratoare" s-a intors in tara definitiv,si intr-o zi ne-am intalnit si am povestit adanc sa o cunosc bine din toate punctele de vedere. si imi e foarte draga,e cuminte, dragalasa, si ..etc
ne-am mai intalnit o data,dar de data asta m-a sarutat,am fost putin socat.
apoi dupa cateva zile a inceput din nou o cearta acasa ca nu mai merge relatia si atunci am zis "gata vreau sa ne despartim" ea la fel a confirmat ca e acord... zic bine. si ma duc in camera cealata si imi vad de ale mele. dupa o ora ma duc dincolo sa vad,daca totul e inregula,plangea,se pare ca i-a trebuit o ora sa isi dea seama "gata vreau sa ne despartim". si plangea, stateam si priveam lacrimile cum curgeau pe obraz in jos. si a venit la mine si mi-a spus ca incearca sa nu se mai enerveze sa fie mai cuminte. adevarul e. ca nu prea e buna in tema asta, ca dupa 2 zile i-am cam atras atentia la comportament si cateodata isi aduce aminte ce a promis sau... comenteaza ce stie ea mai bine. in fine,treaca mearga. simt ca as vrea sa o parasesc complet,dar stau si imi aduc aminte multe momente frumoase, si incep sa ma doara destul de tare, sau ma ia o mila de ea..mila ce nu imi pot explica.
habar nu am ce sa fac. sunt foarte confuz. i-am mai explicat la un amic povestea asta si a zis sa astept sa vad care cedeaza, sa nu ma grabesc sa fac o tampenie. sa o mai cunosc pe "Admiratoare".

sunt momente cand ma opresc din ce fac si imi aduc aminte diferite amintiri dragi si simt ca ma dor. ca as face ceva gresit.
sad
chiar va rog as dori un sfat sincer dar nu la misto.

Răspuns Câştigător
| pufuletziii a răspuns:

Hm. Jur, sunt in aceeasi situatie doar ca sunt fata. Stii ca, odata si odata tot se va termina intre voi dar nu stii cand vine momentul acela, te face sa astepti intr-un fel, sa-ti doresti asta, dar cand ajungi in momentul de a renunta, ti-e greu, nu poti. Sfatul meu este sa fi hoarat. Pui punct sau continui? Doar tu stii...Nu lasa trecutul sa te influenteze, sa-ti influenteze viitorul, nu vei ajunge nicaieri.Sa-ti fie dor face parte dintr-o amintire frumoasa, dar cateodata trebuie sa lasam trecutul in urma si sa privim cu incredere spre viitor. E decizie ta, daca crezi ca va merge in continuare nu te opri, dar daca simti ca nu mai poti a venit timpul sa treci mai departe. Succes!

7 răspunsuri:
| Awesom a răspuns:

Da-ti un timp fara ele, singur(7 zile).Sa te gandesti daca e bine ce faci.Adică daca stai cu actuala sau te duci cu vechea admiratoare cu care iesi de câteva zile.Practic,la momentul actual esti intr-o relatie multipla.La una trebuie sa renunti. Poti sa-mi spui admiratoare stie de actuala si este de acord cu situatia? Bafta, vei avea multe explicatii de dat.

| neutrino a răspuns:

Nu stiu daca sunteti sau nu casatoriti, dar relatia voastra s-a dus si nu se va mai intoarce. Este timpul sa redeveniti liberi.

| sofisis a răspuns:

Avand in vedere ca aveti ceva timp impreuna, e normal sa simti si ca nu mai vrei sa fii cu ea si ca nu o poti lasa. Absolut toata lumea se confrunta cu dileme astea.
Acum, un sfat care mie una mi-a prins foarte bine in viata: NICIODATA SA NU TE DESPARTI DE CINEVA PENTRU ALTCINEVA.
Daca vrei sa te desparti, desparte-te strict pentru ca simti ca vrei, ca nu mai merge si cand nu mai ai absolut nici o retinere.
Daca nu aparea "admiratoarea" asta mai veche, mai aveai impulsul asta atat de acut sa iti lasi iubita? Eu cred ca nu.
Plus ca aceasta admiratoare are si ea defectele ei. Sa nu crezi ca scapi de o nebuna si prinzi pe Dumnezeu de un picior intr-o relatie cu fata asta noua.
Ceea ce incerc sa iti spun e ca orice jucarie noua iti ia ochii la inceput. Ulterior si ea se strica.winking
De aceea ma repet: iesi din actuala relatie doar daca vrei cu adevarat, independent de factori externi sau de terte persoane.
Daca te hotarasti ca nu mai merge, nu lasa acea MILA sa te tina. Absolut toata lumea o simte intr-o situatie asemanatoare. Este frica noastra de nou de fapt. Este urat sa crezi ca tu esti centrul universului cuiva si ca fara tine acel cineva nu mai e capabil sa inspire si sa expire...ca practic de aici vine mila aia: aoleo ce se face fara mine? NU e treaba ta. Tu esti responsabil pentru tine, nu pentru altii.

| RohanAndu a răspuns (pentru sofisis):

Cu admiratoarea mă cunosc de mult timp. Dar de ieșit ieșim doar de câteva zile. Ea nu are legătură cu certurile noastre.

| sofisis a răspuns (pentru RohanAndu):

Irelevant de cand o cunosti. Una e sa stii un om, cu totul alta e sa te aflii intr-o relatie cu acel om. Asta una la mana.
A doua: esti sigur ca nu are legatura ca ai prins aripi apropos de despartire?

| Felys a răspuns:

Naravul din fire nu are lecuire, atunci cand lucrurile degenereaza chiar daca se straduieste pe moment sa se abtina, nu va dura mult pana va rabufnii iar, ma tem ca relatia ta e in declin si probabil ca tot la o despartire va duce intr-un final

| volumexd a răspuns:

Cred ca amandoi ar trebui sa treceti peste, chiar daca e greu; dar dupa ce ati inceput sa va certati, stii cum se zice: dupa ce strici ceva e greu sa il refaci ca inainte. Orice decizie ai lua nu o sa mai fie la fel ca la inceput. Poti doar sa speri, dar asta nu o sa schimbe lucrurile. Ai putea, spre exemplu sa continui sa te vezi cu cealalta fata, sa o iei de la capat. Nu te mai stradui sa refaci o relatie ce e deja terminata de mult. Sper ca te-am ajutat.winking