| binaryk a întrebat:

Intrebarea e simpla, dar poate schimba o viata,

Sunt impreauna cu o fata de doi ani. Acum au inceput sa apara niste certuri si suntem pe cale sa ne despartim (din cauza parintilor sa fiu mai explicit). Faza este ca atunci cand vine vorba sa ne despartim eu sufar foarte mult, si mi-e frica sa o pierd pentru ca ea e foarte ca lumea, frumoasa, cuminte, ma intelege si ma iubeste enorm, e

Intrebarea e simpla, dar poate schimba o viata,

Sunt impreauna cu o fata de doi ani(dar am avut o relatie la distanta de 500 km, si ne vedeam cam rar, poate o data pe luna). Acum au inceput sa apara niste certuri si suntem pe cale sa ne despartim (din cauza parintilor sa fiu mai explicit, alor mei nu le place de ea). Faza este ca atunci cand vine vorba sa ne despartim eu sufar foarte mult, si mi-e frica sa o pierd pentru ca ea e foarte ca lumea, frumoasa, cuminte, ma intelege si ma iubeste enorm, are grija de mine si e buna la suflet, e un pic cam plinuta, dar nu-i problema. Ideea este ca daca suntem impreuna mie imi piere cheful repede, am tendinta de a flirta cu alte fete, chiar am senzatia ca vreau sa ma despart, dar cand vine vorba sa ne despartim nu pot sa explic ce greu mii.

Ce ar trebui sa fac in situatia respectiva? E dragoste asta sau deprindere si frica de singuratate?

11 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Dacă te uiţi şi după alte fete,e destul de clar că încă nu eşti suficient de matur şi pregătit pentru o relaţie serioasă. Deşi singura soluţie ar fi să te muţi cu ea undeva,să locuiţi doar voi amândoi. Apoi,poţi să faci şi pasul cel mare, să o ceri în căsătorie.Dar eşti prea copil pentru asta.Tu vrei să experimentezi acum, nu eşti pregătit pentru lucruri atât de seioase.Şi cel mai bun lucru ar fi să o laşi să plece, deşi vei regreta, când o să ai capul pe umeri.

| madyddd a răspuns:

Nu e dragoste,pur si simplu esti foarte atasat de fata asta si fara ea nu te-ai putea descurca,de aici si faptul ca suferi foarte mult cand vine vorba de o despartire. E simplu ca buna ziua, subconstientul tau crede ca alta mai buna n-o sa gasesti. Si aici, gresesti
Ai zis, "e foarte ca lumea, frumoasa, cuminte, ma intelege si ma iubeste enorm, are grija de mine si e buna la suflet"
ok, da' totusi vezi tu... n-are acel ceva care sa te faca sa nu-ti mai piara cheful cand sunteti impreuna. Si de asta flirtezi cu altele ca, poate ti se pare tie, alea nu te plictisesc. Oricum ar fi, daca continui asa de fata asta n-o sa scapi prea curand, efectiv esti legat de ea. Gandeste-te ce e bine pentru tine si ar fi cazul sa faci o alegere. Ori cu ea, ori fara ea, ca asta e si ideea

Eu n-am cum sa aleg in locul tau, ti-e frica sa ramai singur, pai si atunci...sa te chinui asa!

| Emilian65 a răspuns:

Mai copile, hotaraste-te, ori cu ea ori fara ea. Tu vrei si cu ea si cu ochii dupa alte fete.

| lpavel a răspuns:

Binenteles ca e dragoste numai ca esti cam confuz, nu sti ce vrei. Ai vrea sa ramai si cu ea, dar ai mai vrea sa incerci si altceva, adica cu alte fete.
Acum depinde de tine ce vei alege! Eu insa iti spun ca dragostea adevarata n-o gasesti oricand, oriunde. E foarte posibil sa nu mai fi iubit asa de nici o fata. Multe spun ca te iubesc si ar face orice sa nu te piarda dar cand apare unul mai cu bani te uita ca si cum nici n-ai existat vreodata...
Faci cum vrei, Bafta!

| ywar a răspuns:

Intrebarea ta are teezer? Intai faci rezumatul si pe urma treci la "profunzime"! Pe tine te intereseaza sa fie frumoasa si "stop", atat! E ea frumoasa dar tie iti vine sa flirtezi si cu altele... Sunt eu defect si nu inteleg?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Renunta la tendinta asta sa flirtezi cu altele daca o iubesti dar parerea mea e sa renunti relatiile la distanta provoaca doar durere! Atat iti zic multa bafta

| frostxtq a răspuns:

Nu prea o iubesti. Daca ai avea ochi doar pentru ea nu ai mai avea tendinta de a flirta cu altele. Oricum nu esti la varsta la care sa ai o relatie serioasa. Mai ales daca se baga si mama ei in relatia voastra, curand o sa va despartiti, ai sa vezi.

Răspuns utilizator avertizat
| Phini a răspuns:

Ai dubla personalitate? laughing
Esti cam nehotarat, acolo zici una, si in partea cealalta te contrazici singur.
Si eu sunt mai matur ca tine si am 18, dar sunt intr-o relatie cu o fata de 19 aproape 20... Si parintii ei ma cunosc. as vrea sa am chestii serioase de acum, dar sunt prins cu scoala, facultatea si alte probleme. dar la gandire tot o duc mai bine ca tine.
Ce sa zic, invata sa respecti ce ai langa tine, si o sa ai parte si tu la randul tau de respect.
Trist, succes!

| RevolutionX a răspuns:

Alo,nu vezi ca deja ai inceput sa te atasezi prosteste de ea? De ce "suferi" asa mult dupa ea? Altele mai aproape de tine nu sunt?

| Cepreaga_Paul_Andrei_1991 a răspuns:

Ca te uiti la alte fete nu este o problema, acest aspect se numeste "animal instinct", toti o fac fie ca recunosc sau nu, dar daca intre voi nu exista intelegere si pasiune mergi mai departe! Referitor la parinti nu iti mai consuma energie gandindu-te la ei, ca doar nu stai cu ei, stai cu fata lor! Ei vor pleca in curand si vei ramane doar cu ea, deci pe ea trebuie sa te concentrezi!