| FireSenz212 a întrebat:

Am si eu nevoie de niste sfaturi. Stau cu o fata de 3 luni, e printre singurele fete cu care am stat cu care simt nevoie sa ma intalnesc in fiecare zi. Ea are 2 prietene, cu care se stie de foarte multi ani(isi stiu toate secrele, etc) In astea 3 luni au fost doar vreo 4-5 zile in care nu ne-am intalnit, stiu cand ati vazut doar 4-5 zile ati zis poate ca e deja prea mult, dar sa mentionez faptul ca in astea aproape 3 luni, au fost doar vreo 10-15 zile in care am iesit doar noi 2, fara prietenele ei, momentele mai intime, in rest mereu au fost si prietenele ei. Si faza e ca mereu eu am initiativa sa o chem, cred ca daca nu as chema-o sa ne intalnim, ne-am vedea foarte rar. Ea isi pune prietenele pe primul loc. Eu am renuntat la iesirile cu prietenii in favoare iesirilor cu ea. Tocmai am discutat cu ea chestia asta si mi-a spus putin nervoasa, ceva de genu: Ca nu sunt obligat sa o chem, ca daca nu vreau sa nu o mai chem, ca vrea sa petreaca si ea timp cu fetele(petrece mai mult decat cu mine), ca nu trebuie sa ne vedem asa des, si ca ea pune pe primul loc prietenele si familia, ca daca va fi sa ne despartim ele raman langa ea, si ca tine la mine foarte mult si daca nu ma cheama nu inseamna ca nu ii pasa. Zice ca asa e felu ei de a fi Eu nu stiu ce sa cred, ma rog si mai e si o chestie, una din prietenele ei nu e tocmai cuminte cum sa zic, isi inseala prietenul chestii de genu asta si mie teama sa nu o strice si pe ea, e chiar fata cuminte, cel putin asa o stiu eu. Voi ce spuneti, pune relatia pe locul 2, ce sfat mi-ati da?

Răspuns Câştigător
| simonamaria a răspuns:

Ar trebui sa stii pe unde umbla din moment ce sunteti un cuplu....adica prin cuplu inteleg doua persoane, nu una care sa lupte pentru relatie. cert e ca nu o poti pune sa aleaga.in cazurile astea o pauza e binvenita sa va dati seama cat va lipsiti unul altuia.

7 răspunsuri:
| lorycykcl a răspuns:

Hei, dacă ti-ar spune cineva să renunţi la prietenii tăi te-ai simţi bine? Nu contează ce fac prietenii tăi, tu îi accepţi aşa cum sunt, pentru că ei sunt acolo când ai nevoie de ei şi te susţin în ceea ce faci. Nu ai încredere în ea? dacă ai, atunci nu are cum să o strice (sau poate e stricată deja).
Poate fata are nevoie de mai mult spaţiu sau timp... Poţi să îi propui să vă vedeţi înainte sau după ce se vede cu fetele sau într-o zi să se vadă cu ele, o zi cu tine. Sau nu o mai căuta câteva zile şi vezi ce se întâmplă, poate nu are sentimente suficiente pentru tine şi atunci ar fi mai bine să rămână cu prietenele ei sau mult succes în încercarea de a o cuceri.

| simonamaria a răspuns:

Cred ca imbinarea e perfecta, insa trebuie sa te gandesti ca sunt prietenele si confidentele ei si nu poate renunta la ele cum nici tu nu poti renunta la altele.nu ii poti cere asta insa ii poti zice sa va intalniti separat explicandu-i ca e mai romantic sa fiti doar voi, ca un cuplu fara alti ochi care sa va urmareasca miscarile.

| FireSenz212 explică (pentru simonamaria):

Okey, dar uite, sa iti dau un exemplu care ma deranjeaza, daca are de ales intre sa iasa cu mine, sau sa iasa cu o prietena de a ei(care sta in alta zona a orasului, alte cafenele, etc cam departe de mine ) ea alege sa se duca in zona ei si sa ma cheme si pe mine, deci pe mine ma poate lasa, dar prietena nu, foarte rar

| FireSenz212 explică (pentru simonamaria):

Ea spune ca tine foarte mult la relatia asta, ca ar suferi enorm daca s-ar termina, si la scut timp a spus ca ce ii strig eu ca numai eu o chem mereu, ca nu sunt obligat sa o chem. Eu nu stiu ce sa zic, adica chiar tin la relatia asta si ma dor vorbe de genu asta, adica imi pare asa indiferenta, ca pentru ea daca ne intalnim sau nu e tot una, ciar daca ea zice ca nu e asa. Aseara m-a luat cu alta placa, ca asa e ea, ca ea nu e ca mine sa isi arate dragostea intalnindu-ne in fiecare zi, si ca tine la mine si fiecare iubeste in felul lui. Dar eu am impresia ca s-a schimbat, nu era asa la inceput. Voi ce ma sfatuiti sa fac, sa tin la relatia asta, se merita sa mai pun atta suflet, sa continui?

| simonamaria a răspuns (pentru FireSenz212):

Daca ti se pare ca s-a schimbat inseamna ca asa e.probabil ar trebui sa discuti serios cu ea si sa ii spui ca asta ti se pare.sa o intrebi de ce ...si daca iti raspunde ca ti se pare inseamna ca nu realizeaza nici ea ca s-a schimbat

| FireSenz212 explică (pentru simonamaria):

Exact asa mi-a spus, i-am zis ca am impresia ca s-a schimbat si mi-a spus ca am o impresie foarte proasta. Tu ce m-ai sfatui? Sa ii dau libertate sa iasa cu prietenele ei, sa nu mai stau pe capu ei si sa avd ce se intampla? Merita sa continui, adica eu daca nu stiu ce face, pe unde umbla sunt ca mor

| simonamaria a răspuns (pentru FireSenz212):

Ar trebui sa stii pe unde umbla din moment ce sunteti un cuplu....adica prin cuplu inteleg doua persoane, nu una care sa lupte pentru relatie. cert e ca nu o poti pune sa aleaga.in cazurile astea o pauza e binvenita sa va dati seama cat va lipsiti unul altuia.

| Cristiann25 a răspuns:

Cauta alta. Daca isi pune prietenele pe primul loc nu are rost!