| iAngel a întrebat:

Imi vine sa mor! Am o relatie de 4 luni cu o fata, O IUBESC ENORM DIN TOT SUFLETUL MEU si astazi nu am vorbit deloc la telefon cu ea, asteptam sa ma sune ea(dar la ea au venit musafiri si nu a putut vorbi cu mine) dar nu m-a anuntat ca are musafiri si nu mi-a spus ca nu poate vorbi, asa ca eu m-am suparat si am pus pe facebook ca sufar ca nu simt iubire din partea persoanei care o iubesc, si imediat "prietenele" iubitei au sunat-o si i-au spus chestia asta, iar iubita mea mi-a spus ca dc trebuie lumea sa afle cand noi suntem suparati si suferim? I-am explicat ca ma simteam super aiurea si nu stiam ce sa fac, iar ea pe urma mi-a spus ca toate dovezile care i-am aratat ca o iubesc si toate cuvintele astea au fost doar asa.ca e doar o obsesie pentru mine, SI NU ESTE ADEVARAT, pe urma a inchis telefonul si este nervoasa acum.Am vorbit cu fratele ei(este mai mare si ca mine) si a purtat el o discutie cu ea si i-a spus sa nu mai se ia dupa prietenele ei, ca ne vor doar raul si vor sa ne desparata, ca asa se simt ele bine, ca eu intradever o iubesc pe ea, dar ea este nervoasa si am intrebat-o vrei sa ne despartim? iar ea a spus ca da, si pe urma am inceput sa plang, si am vorbit cu fratele ei si a spus ca sora lui doar este nervoasa, ca ii trece pana maine suntem impacati, ca dc ne-am certat dintr-o prostie, parintii nostri ne-au luat cadouri pentru valentines day, ne-am pregatit pentru valentines day si noi acum sa ne despartim pentru fapta asta, eu sper ca maine sa fie altfel dar ce sa fac? NU STIU CE SA FAC! O IUBESC ENORM si nu pot trai stiind ca nu mai este cu mine, dupa catva timp m-a sunat si mi-a spus ca ea se pune in pat ca doarme si ca ea inca ma iubeste(dar dc a spus ca da ne despartim cand am intrebat-o...)Adica dupa cuvintele care mi le-a spus nu stiu daca va mai fi la fel, sper sa fie la fel, nu stiu ce sa fac! ajutati-ma!

17 răspunsuri:
| Komododragosh a răspuns:

Te inteleg perfect prin ce treci, este intr-adevar dureros, dar trebuie sa fii si tu intelegator! Daca nu vorbesti intr-o singura zi cu ea, nu are absolut nimica, puteai sa astepti pana maine, nu poti tot timpul sa stai mereu langa ea, sa va vorbiti si altele daca avea musafiri. Poate a uitat ca are musafiri azi sau poate ca nu a avut timp sa-ti spuna sau poate a fost totul pe neasteptate, oricum, pe o parte are dreptate, este intr-un fel o obsesie. Nu te supara pe ea pe un asemenea motiv si nici nu mai suferi atata pentru un lucru atat de minor. Aveti o relatie lunga si frumoasa si va iubiti enorm, nu ar trebui sa lasi un asemenea lucru sa te faca sa sufere, ea tot te iubeste pe tine, nu inseamna ca te ignora sau ca ascunde ceva. Acuma ce, sa nu mai aibe alte activitati decat sa stea cu tine? Fecare aveti viata lui deocamdata, cand o sa va mutati impreuna atuncea o sa fie altfel. Fa-i mai mult spatiu, nu o mai stresa mereu si mereu, stiu ca o iubesti, dar are nevoie si de spatiul ei, sa nu o sufoci totusi, intelegi? Si faptul ca ai pus pe facebook chestia asta nu a fost bine, ea are dreptate, de ce sa afle altii cum te simti tu? Arati compasiune la alti oameni si speri sa vina cineva repede in ajutorul tau? Intr-adevar, nici prietenele ei nu au facut bine, nu este treaba lor ce-ati patit voi doi, dar nici tu nu ar trebui sa faci chestia asta publica. Gandeste-te bine ca nu se merita sa te superi din orice, ea tot te iubeste, chiar daca nu vorbiti o zi sau doua zile intregi, nu conteaza! Conteaza ce simtiti unu pentru celalalt, ai si tu mai multa incredere in ea daca o iubesti atata! O sa fie bine, o sa vezi, ea a zis un asemenea lucru oribil la nervi si suparare, nu se va desparti de tine, stai linistit! Va fi totul la fel, aveti multe lucruri impreuna si acesta nu este un motiv de despartire. Arata-i si tu ca poti sa te schimbi, ca poti sa fii altfel. Un om se schimba foarte foarte greu, sau chiar deloc, dar cand vine vorba despre persoana pe care o iubim, atuncea ORICE ESTE POSIBIL!

| iAngel explică (pentru Komododragosh):

I-am dat un sms sa vorbim si nu imi raspunde. si s-a trezit deoarece era pe facebook. chiar nu stiu ce sa fac. in momentul de fata incep sa imi pierd sentimentele pentru ea, caci nu stiu daca chiar ma mai iubeste. asta e. mai trecem si printr-o despartire. daca nu ma suna toata ziua o sa ii spun fratelui ei sa ii spuna ca am pierdut toate sentimentele pentru ea, viata merge inainte. procedez corect?

| Komododragosh a răspuns (pentru iAngel):

Nup, nu procedezi corect, trebuie sa fiti amandoi de acord. Lasa-i timp sa gandeasca, nu fa ceva ce poate ai sa regreti mai tarziu, daca iti pierzi sentimentele pentru ea doar ca nu a avut timp sa vorbeasca cu tine doua zile, atunci esti un copil! Nu este ca si cdum locuiti impreuna, ea ar trebui sa se simta obligat fortata sa-ti dea tie mesaj din 2 in 2 ore? Ai rabdarae, las-o sa respire, stiu ca o iubesti mult, dar daca o iubesti, atuncea inseamna ca o si intelegi, corect? Las-o o zi, doua, daca tu nu o vei cauta, atunci ea sigur te va cauta si va aprecia tare mult aceasta schimbare de caracter. Deci te rog ai grija, nu lua decizia asta inca, mai astepat o zi, sau chiar doua, vezi ce reactie are ea! Mult succes iti doresc!

| iAngel explică (pentru Komododragosh):

Ok voi mai astepta inca 2-3 zile si daca nu ma contacteaza atunci ce sa fac?

| Komododragosh a răspuns (pentru iAngel):

Atuncea intreab-o ce anume s-a intamplat daca in 2-3 zile ea nu te contacteaza deloc. Spune-i sa-ti raspunda sincer, si daca simti ca raspunsu ei este invalid, incorect sa ca nu a avut nici un motiv anume sa nu te caute, atuncea nu se mai merita sa suferi, desparte-te de ea. Va fi foarte dureros la inceput, s-ar putea chiar sa incepi tu s-o cauti, dar nu fa asta. Fa ceea ce trebuie si ce este bine pentru tine, incearca sa eviti durerea care ar putea sa urmeze. Poti cauta cu siguranta alta fata care te va accepta exact asa cum esti, dar si tu va trebui sa te schimbi, impune-ti tie singur sa fii altfel ca fata aceea sa se simta in siguranta si implinita cu tine. Mult succes iti doresc!

| iAngel explică (pentru Komododragosh):

Doamne dar aveam o relatie asa de frumoasa. prima relatie pentru amandoi. primul sarut l-am avut imrepuna... parintii nostri ne iubesc foarte mult, le place ca suntem impreuna. si sa renunte ea din cauza unei prostii? Nu stiu ce este in capul ei. de unde a tras ea concluzia ca nu o iubesc.

| Komododragosh a răspuns (pentru iAngel):

Orice relatie e frumoasa, mai ales prima, va fie cea mai memorabila si cu siguranta ne va marca mereu daca se va rupe! Nu zice ca nu o iubesti, dar esti mult prea obsedat de ea si nici nu ai incredere in dragostea ei pentru tine, si pentru ce anume? Pentru faptul ca nu a putut sa te contacteze? Asta nu e motiv! Daca tu te indoiesti de dragostea ei, ea de ce nu ar face-o? Da-i timp sa se gandeasca, cu siguranta isi va reveni si apoi va reveni totul la normal.

| iAngel explică (pentru Komododragosh):

Cum as putea sa-i arat ca m-am schimbat si ca nu sunt "obsedat" de ea? Nu vreau sa o pierd pe fata asta dar daca nu pot vorbi cu ea, cum ii pot demonstra? Eu NU cred ca nu ma mai iubeste deoarece si aseara chiar daca a spus toate chestiile alea, inainte sa doarma mi-a spus ca inca ma iubeste, deci nu stiu ce sa fac

| costel24ro a răspuns:

Totul e ok,ai rabdare si nu te mai pripi data viitoare! nu mai fa prostii de genul ca o indepartezi,are nevoie de cineva puternic langa ea,nu cineva care se plange repede! o femeie daca simte ca partenerul ei e slab de inger,nu se mai simte in siguranta,nu are nevoie de cineva care sa-i planga p umar,are nevoie ea sa planga p umarul tau,sa o poti ghida si ajuta,sa fii puternic si pentru ea! sper sa va fie bine, succes si controleaza-te putin inainte de a posta p facebook sau a trm sms aiurea, sau orice alta prostie! bye!

| DeeaMarry a răspuns:

In primul rand, sa iti ceri scuze pentru comportamentul tau! Nu mi se pare normal sa te superi sau sa fii trist din cauza ca ea nu a putut vorbi la telefon o data sau nu ti-a putut spune ca are musafiri. Daca vrei ca relatia asta sa dureze, ar trebui sa inveti ca viata nu e doar lapte si miere, tot timpul sa fie toate bune, sa vorbiti nu stiu cate ore la telefon, zilnic. Veti da peste mici obstacole(de ex musafirii aia), dar trebuie sa invatati sa le depasiti. Daca nu puteti trece peste un obstacol ca asta, ce veti face mai tarziu, cand vor aparea conflicte mult mai mari?!
Deci, calmeaza-te. Cum spunea si fratele ei, maine o sa ii treaca. Sun-o maine si cere-i scuze. Spune-i ca nu o sa te mai comporti ca un copil de 5 ani mofturos(pentru ca asa te-ai comportat!). Spunea ca te iubeste, asta inseamna ca nu s-a intamplat nimic rau, ca veti fi impreuna de ziua indragostitilor.
Si inca ceva: Invata sa nu mai fii atat de dependent de ea!

| iAngel explică (pentru DeeaMarry):

Cum adica sa nu mai fiu dependent de ea? sa nu mai fiu "obsedat" de ea? Imi lasi te rog frumos IDul tau sa vorbim? azi dim m-a contactat mi-a dat un sms cu buna dimineata ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic si cand i-am dat un sms cu ce s-a intamplat aseara cu ea nu imi raspunde.

| Komododragosh a răspuns (pentru iAngel):

Asta e de bine, nu? Ea prefera sa uite ca incidentul de ieri a existat, si vrea ca totul sa vina la normal. Uita de ceea ce ti-a zis ea, uita ca ai fost suparat, uita toate amarciunile de ieri! Reveniti la normal, ea inca te mai iubeste, stai linistit!

| iAngel explică (pentru Komododragosh):

Citeste asta te rog http://www.TPU.ro/......i-si-nici/

| DeeaMarry a răspuns (pentru iAngel):

Nu prea intru pe messenger, deci id-ul meu nu iti va fi prea folositor. Poti, in schimb, sa imi lasi oricand un mesaj, iar eu iti voi raspunde cu mare placere.
Pai mi se pare ca ai cam exagerat. A avut o problema, a fost ocupata, nu a putut sa te sune. Dar o puteai suna tu, sa o intrebi ce s-a intamplat. Mi se pare ca ai cam exagerat. Ai spus ca nu simti ca esti iubit, doar pentru ca nu a putut sa te sune. Tu cum te-ai simti daca ea ti-ar spune asa ceva, dupa ce tu i-ai demonstrat in 4 luni ca o iubesti, doar din cauza ca nu a putut sa vorbeasca cu tine?! E drept ca, acum, citind si cealalta intrebare a ta, imi dau seama ca si ea a gresit. Probabil ca ar fi putut gasi putin timp pentru a-ti trimite un sms.
Se pare ca amandoi ati exagerat aseara, iar ea acum vrea sa dea uitarii cele intamplate. La urma urmei, a fost doar o neintelegere. Cred ca mai bine ai uita acest incident, pana in momentul in care veti fi fata in fata si veti putea lamuri lucrurile, fara sa intervina alte neintelegeri.

| Lavidaloca a răspuns:

Ce-i cu atitudinea asta atat de infantila la tine?laughingDaca fata avea musafiri si tu stiai asta, mureai 2-3 h hai 6 daca nu vorbeai deloc cu ea? E si normal sa se fi suparat cand a vazut ce reactie ai avut! Baga-ti mintile-n cap si incearca sa nu mai fii asa de impulsiv si mai ales sa "te exteriorizezi pe facebook"mai bine iti sunai un prieten.Succes si sigur o sa-i treaca happy

| cezar199 a răspuns:

Asa iti trebuie daca esti degeaba, alta data fii si tu mai intelegator laughing sfatul meu este sun-o si cereti scuze si promite-i ca nu se va mai repeta, eventual cumparati niste flori ceva inainte de 14 feb poate o indupleci cumva si pe viitor ai grija si nu mai fi copil de 8 ani plangi din orice incearca sa iei o atitudine mai matura in relatie, ofera-i libertate daca vrei sa aveti o relatie frumoasa

| FCBayernMunchen a răspuns:

Amice te inteleg,da nu mai fi asa de daca nu te suna o zi, multe cupluri sau asa de la o neintelegere banala inpacativa (nu mai fiti asa de culmea) nu va despartiti dintr-o poveste banala sau porcarie, inpacativa si fiti fericiti.bafta