| nykolasoneboys a întrebat:

Am si eu o intrebare.Eu am o prietena de ceva si am facut si,, Dragoste" ideea e ca nu am prea facut fara prezervativ.Mai mereu faceam cu prezervativ.Ei trebuia sa ii vina ciclul la inceputul lunii si nu i-a venit(nu are ciclu reglat)adica de obicei ii venea pe la inceput.Adica in luna martie i-a venit la sfarsit si a tin si putin din luna Aprilie, in Aprilie nu a mai venit deloc si acum suntem pe 6 Mai si tot nu ia venit.Intrebare mea e urmatoarea:Ce se intampla?
Funda

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum mentionezi ca "mai mereu" ati facut cu przervativ, banuiesc ca uneori ati facut si fara prezervativ, deci, ai supus-o si unui pericol de sarcina, asa-i?
Cum are un ciclu neregulat nu trebuie sa existe nici macar 1 singura data, fara prezervativ, ca sa stii sigur ca nu o lasi insarcinata.
"La inceput de luna" nu este un criteriu dupa care se poate tine un calendar menstrual si nu va ajuta cu nimic daca il tineti dupa ureche. Am explicat, avand un ciclu neregulat, poate venii la cate zile vrea, ca atare, ovulatia si perioada fertila poate avea loc fara sa stiti.

Deci, daca ati avut si sex fara prezervativ de la 1 martie incoace, este posibil ca sa fie deja insarcinata.
Nu uita, nu conteaza daca ai ejaculat in ea sau nu, picatura pre-ejaculatoare care se prelinge din pensi in primele secunde cand este introdus in vagin, poate sa o fertilizeze la feld e bine ca si o ejaculare normala.
Pune-o sa faca un test de sarcina!

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece are ciclul mentrual neregulat nu ar trebui sa-ti faci griji fiindca in acest caz lungimea ciclului poate sa difere foarte mult de la un ciclu la altul. Avand in vedere faptul ca ati folosit prezervativul posibilitatea de a se forma o sarcina teoretic se poate exclude. Sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca toate actele sexuale au fost protejate, atunci de ce iti faci problema de sarcina?