| MihaiGravrila a întrebat:

am si eu o intrebare si nu doresc hate din partea voastra.
Sunt impreuna cu o fata de aproape 2 ani (varsta fetei este 16 ani aproape 17) si am incercat pentru prima oara sa facem dragoste (ea inca fiind virgina), cand am incercat s o introduc in vaginul ei, a spus ca simte o durere foarte mare, neputand s o ducem pana la capat..ne am dat batuti.
Stie cineva o metoda usoara sau care sa nu cauzeze durere in timpul actului sexual?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai bun sfat care se poate oferi este prezentat in urmatorul raspuns :
Trebuie sa stii ca in cazul majoritatii fetelor, dar mai ales in cazul fetelor care nu au practicat niciodata masturbarea intravaginala a ''pasaricii'' lor prin "degetica", atunci in momentul in care ajung sa intretina primul act sexual din viata lor, cel al dezvirginarii, de regula intampina mari dificultati fiindca penetrarea vaginului lor este de la foarte la extrem de dureroasa, chiar insuportabila si in consecinta actul sexual de dezvirginare este imposibila sa poata fi intretinut. De asemenea de obicei se instaleaza si o stare de disconfort accentuat si generalizat in toata zona vulvo-vaginala cat si in toata zona inferioara a abdomenului. Durerea care de regula exista intotdeauna, poate fi micsorata incat sa devina acceptabila, numai in cazul in care vaginul este pregatit din timp prin masturbare o anumita perioada de timp. in caz contrar sexul de dezvirginare este mereu extrem de dureros/insuportabil chiar in momentul primelor incercari de penetrare. Durerea provocata se datoreaza faptului ca muschii din care este constituit vaginul sunt supusi unor intinderi bruste si exagerate peste limita lor de alungire si de intindere a muschilor. In astfel de situatii s-a mai constatat ca durerea resimtita este si direct proportionala cu prosimea penisul care este introdus in mod fortat in vagin.
Vaginul este constituit dintr-o insiruire de multe inele de muschi circulari care din nastere au o lungime bine definita, cea care nu poate fi modificata rapid, indiferent de cat de lung/mult timp ar dura preludiul (pregatirea vaginului pentru sex), sau de modul in care este efectuat preludiul. NU depinde nici de cantitatea si nici de calitatea lubrifiantului folosit in ideea ca procedand asa s-ar relaxa atat muschii vaginului cat si femeia in sine. Lungimea fibrelor musculare ale vaginului se modifica extrem de putin si dupa un preludiu lung si bine efectuat si vor ramane practic in mare masura nemodificati, insuficient alungiti si la fel de rigizi. Din acest motiv canalul vaginal ramane practic la fel de stramt si extrem de greu sa fie penetrat in timpul dezvirginarii cat si in cazul urmatoarelor cateva contacte sexuale. Atunci cand penisul este introdus fortatsi brutal prima data in canalul extrem de stramt al vaginului, muschii sufera o intindere instantanee a lor peste limita normala, fapt ce va provoaca intotdeauna durere in loc de placere si satisfactie. In cazurile in care intinderile si revenirile ritmice, repetate ale muschilor vaginului provocate de penetrarea efectuata pe o durata de timp mai mare (de peste 3-5 minute), de obicei provoca febra musculara, identica cu cea care apare in cazul unui antrenament intens si de durata fara sa fi existat si o incalzire prealabila strict necesara.
Intinderea fibrelor musculare la o anumita lungime bine definita si largirea canalului vaginal la o anumita dimensiune, care sa se mentina ulterior si sa ramana definitiva si nemodificata, se poate realiza prin masturbarea intravaginala practicata din timp si pe urma numai dupa ce sunt intretinute suficient de multe acte sexuale intr-o anumita perioada in timp. Din acest motiv dupa sexul de dezvirginare femeia simte si constata ca si urmatoarele cateva acte sexuale (al caror numar nu poate fi apreciat), la inceput pot fi uneori foarte dureroase, insa cu trecerea timpului, treptat durerea va dispare si in locul ei se va instala placerea. Mai ales la inceput imediat dupa dezvirginare, placerea si satisfactia sexuala reala si eficienta se poate obtine prin cunilitie care sa fie combinata si cu o "degetica" mai lunga, efectuata cu multa tandrete inainte de inceperea penetrarii propriu zise. De obicei pentru a nu agrava si amplifica durerea care apare dupa sexul de dezvirginare, este indicat ca circa 6-7 zile sa nu mai fie intretinut sex efectiv, partenerii sa se axeze si sa efectueze doar jocuri sexuale, cum ar fi petting-ul, insa fara penetrare. De obicei urmatoarele acte sexuale imposibil de precizat numarul lor (5-7 chiar si 10) vor fi dureroase in mod diferit, insa disconfortul produs de sex se va diminua treptat pe parcursul primelor saptamani de activitate sexuala. Perioada si gradul de disconfort resimtit dupa dezvirginare depinde atat de conformatia si dimensiunea vaginului tau cat si de dotarea partenerului de sex precum si a tandretii, a modului in care acesta actioneaza de fiecare data.
Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un PRELUDIU foarte bun este solutia! Ca fata sa se excite foarte bine, are nevoie de un preludiu de 10-15 min cand i se umezeste si dilata vaginul si penetrarea este usoara si placuta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cel mai important lucru, si primul lucru, ar fi sa vrea cu adevarat acest lucru.
Daca ea vrea, dupa o sa fie "usor". Ofera-i un preludiu bun inainte de penetrare.

Si arata-i ca o iubesti, ca ramai langa ea mereu, astfel incat nu are de ce sa iti faci griji ^^

Multa intelegere va doresc!

| Emilian65 a răspuns:

Folositi lubtifiant. Sau renuntati sa faceti sex.

| Teo29 a răspuns:

Dar prezervativ folositi?

| StancuTomita43 a răspuns:

Ii cumperi un golf 4 ca sa nu o mai doara