| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o nedumerire. Intrebare adresata barbatilor casatoriti.
Imi puteti spune cum v-ati simtit cand v-ati cerut iubita de mireasa?
Sau in ziua casatoriei? Este la fel de importanta pentru voi cat pentru femei?
Spre exemplu, se stie de multa vreme ca femeile vor lucruri romantice etc etc, dar un barbat cum se simte cand face asta?
In ziua nuntii, nu ii este "rusine" de prietenii lui sa se arate atat de indragostit?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca unui barbat ii este rusine sa arate cat de indragostit este de mireasa lui, inseamna ca este un mincinos josnic.
In ziua nuntii, prietenii sunt ultimii de care ar trebui sa-i pese mirelui, mireasa lui fiind cea mai importanta persoana de pe fata pamantului, apoi familia, iar in coada listei: prietenii.

| adsadav2 a răspuns (pentru Violleta2022):

Familia e cea mai importanta, nu o saracie de femeie care te lasa pentru unu cu mai multi bani

| SkyPilot a răspuns:

Ce imi place cand la intrebarea asta raspund fetele happy
Cand am cerut-o de nevasta o cunosteam bine, aveam sentimente pentru ea si am considerat ca este omul alaturi de care vreau sa traiesc de acum incolo. A fost un act gandit, nu aveam nicio emotie ca m-ar respinge, nu ma simteam intr-un fel anume. Romantic l-am facut eu sa fie, ca sa o fac sa se simta iubita si dorita.
Nu stiu daca ziua casatoriei e la fel de importanta ca pentru femei; nu am fost niciodata femeie. Daca voi fi fost intr-o viata anterioara nu imi mai amintesc nimic.
Nu imi este "rusine" sa ma arat indragostit nici in ziua nuntii, nici in orice alta zi.

| Quassaar a răspuns:

Eu trăiesc cu acesta "rușine" zilnic. Și asta de foarte multi ani de căsnicie. Cum Doamne iartă-ma să-ți fie rusine de acest lucru?! Este cel mai intens sentiment.

| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns:

Cat misoginism! Ei bine, iti raspund in cunosti ta de cauza : Nu e o rusine sa te Insori. Toti barbatii ajung acolo. Un procent mic Scapa laughing In cadrul nu tii, se stiu deja obiceiurile, toata lumea stie ca domneste dragostea zambetul si Buna dispozitie. La ce te referi cand spui rusine sa fii vazut asa indragistit? Pai prietenii tai nu te'au mai vazut in companie a viitoare i tale sotili? Sau o tii acasa cand iesi cu prietenii? Cati ani ai? 12?! Nunta nu e un prilej sa joci un rol, la junta ta, esti exact cine esti tu. Daca cineva nu e de acord, inseamna ca ori e invidio, ori nu iti este prieten happy

| SkyPilot a răspuns (pentru Cristiana_Acojocaritei_1993):

Uite ce am gasit prin dictionare:
MISOGÍN, -Ă, misogini, -e, s. m., adj. (Livr.) 1. S. m., adj. (Bărbat) care urăște femeile. 2. Adj. Care manifestă, exprimă ură față de femei. [Var.: misoghín, -ă s. m., adj.] – Din fr. misogyne, germ. Misogyn.
Nu vrei sa ne lasi pe noi, baietii, sa fim misogini? happy

| anne3798 a răspuns (pentru Cristiana_Acojocaritei_1993):

Am pus "rusine" in ghilimele deoarece nu imi venea cuvantul! Ma refeream la faptul ca probabil se simte expus sa se arate atat de vulnerabil si indragostit. Nu trebuie sa te ambalezi asa, pentru ca nu am avut nici o intentie sa te jigneasc pe tine sau pe celelalte femei. Era pur si simplu o curiozitate despre cum este acea zi pentru un barbat. Si cum a raspuns si domnul de mai jos, voiam parerea barbatilor. Iar el a raspuns cat se poate de bine.

| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns (pentru SkyPilot):

Am crezut ca è un barbat care a postat aceasta intrebare. Nu m-am gandit ca o femeie poté grandi asa happy Si adaug : Daca tu asta crezi despre viitorul tau sot, nu ar trebui sa va casatoriti. Inseamna ca nu iti Arata c'è inseamna iubire a si aprecierea femeii de langa El happy.

| anne3798 a răspuns (pentru Cristiana_Acojocaritei_1993):

Mai exact este vorba de o cerere in casatorie la care am partecipat si care nu m-a lasat atat de convinsa. Ea era foarte bucuroasa de acea surpriza, in timp ce pentru el era ceva fara o semnificatie anume, era fericit da doar asa la suprafata. Gandindu-ma asupra acestui lucru, mi-am pus cateva intrebari, atata tot.
ADSADAV2, nu inteleg conexiunea intre cele 2 argumente.

| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns (pentru anne3798):

Adevarul e ca barbatii nu sunt chiar atat de romantici si sensibili precun femeile. Poate se manifesta mai putin sau mai diferit decat femeile atunci cand isi Arata sentimentele, dar asta nu are nimic de a face cu rusinea, ci tine de caracter ul unui barbat. Daca nu era prea convins, poate a fost obligate de differite chestii sa o ceara in casatorie laughing