| MaRyUtZaSkUmPyK a întrebat:

am si eu o problema. am o relatie la distanta cu un baiat care e mai mare decat mine cu 2 ani si 8 luni. relatia dureaza deja de 10 luni dar. nu am reusit inca sa ne vedem... parintii mei nu sunt de acord cu el dar tin prea mlt la el ca sa renunt. faptul ca nu ne-am vazut pana acum fata in fata nu m-a deranjat pentru ca ne vedem la web dar ma deranjeaza faptul ca isi gaseste tot felul de scuze ridicole cand il sun, si uneori vorbim cate 5-10 min alteori jumate de ora sau chiar o ora dar alteori absolut deloc. ma gandesc sa ma duc la elsadai lui st ma stiu de mine si ma accepta) dar daca ma duc la el e posibil sa nu ma mai primeasca ai mei acasa. un sfat ceva? va rog mult. multumesc. dau funda

6 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Incearca sa le explici parintilor tai ca nu il cunosc, asa ca nu au de ce sa nu fie de acord cu el. Totusi, parerea mea ca ar trebui sa te gandesi foarte bine la ceea ce vrei tu, pentru ca pe de-oparte se poate spune ca nici tu nu-l cunosti, avand in vedere ca nu l-ai vazut niciodata. Nu este bine sa renunti la relatia cu parinti, pentru un baiat de care habar n-ai... ce vrea, ce gandesti si cum arata in realitate. Eu inteleg ca poate va intelegeti, dar nu tebuie sa te avanti. happy

| neutrino a răspuns:

Nu conteaza distanta, relatie sa fie. Acum esti in radul lumii...

| LilGh0st a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa-l uiti. Relatiile nascute si traite la distanta n-au nici un viitor. Nu-l cunosti cu adevarat. Nici macar n-ai de unde sa stii ce intentii are, poate ca pentru el este o gluma, o metoda de a face timpul sa treaca. Discuta mai mult cu parintii tai, asculta-le parerea, cere-le sfaturi. Ei stiu mai multe. Nu e neaparat sa le indeplinesti toate dorintele, dar asculta ce au de zis.

| AndyLavy a răspuns (pentru LilGh0st):

Am si eu o intrebare, si sper sa nu te deranjeze. AI trait vreodata o relatie la distanta?

| LilGh0st a răspuns (pentru AndyLavy):

Da, stiu cum e.
Acum am si eu pentru tine o intrebare: ai trait vreodata o relatie apropiata? Cand cunosti cu adevarat persoana cu care iti imparti timpul, cand simti o imbratisare calda, o mangaiere fina, rasuflarea partenerului/partenerei pe gat...intr-o relatie la distanta nu o sa ai nimic din toate acestea.

| AndyLavy a răspuns (pentru LilGh0st):

Da. Poti avea si intr-o relatie la distanta. O astfel de relatie nu inseamna doar vbit pe mess. te poti vedea insa mai rar. Eu cu actualul meu prieten avem o rel de doi ani si jumatate in care ne-am vz doar in weekend si in vacante fiind din orase diferite, dar asta nu inseamna ca nu ne iubim si nu avem o relatie adevarata. si dintr-o astfel de relatie poate iesi ceva frumos. intr-adevar majoritatea nu dureaza insa daca ajungi sa cunosti persoana respectiva si sa o iubesti exista un viitor. totul depinde de noi, ca persoane.