| vasileion1996 a întrebat:

am si eu o problema cam rusinoasa dupa parerea mea
Am 18 ani si nu am avut niciodata o prietena, de fapt nici macar nu stiu sa vorbesc cu o fata.
Imi puteti da si mie niste sfaturi cum sa imi fac o prietena si ce sa ii spun unei fete sa fie prietena mea.
Va rog sa ma ajutati si pe mine

15 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Vad ca problema ta este conversatia,de fapt.
Tu te-ai apropia de fete,dar nu stii ce sa le spui.
Ai senzatia ca fetele nu sunt tot oameni ca tine?
Eu te asigur ca sunt!
Exact ca tine,le e foame,le e somn,se bucura,se supara,le e frig,rad,plang,nu sunt inaccesibile!
Asa cum vorbesti cu prietenii tai,asa vorbesti si cu o fata. Fara expresii indecente, asta se subintelege.
Conversatiile invatate pe dinafara sunt inutile, nu te ajuta, ce te faci daca fata nu-ti raspunde ca in conversatia pe care tocmai ai invatat-o tu?
In plus, la 18 ani, se presupune ca ai o cultura formata cat de cat, sa poti face fata unei conversatii civilizate.
Citeste sa-ti dezvolti vocabularul, lasa calculatorul si ia o carte buna in mana(orice scris de Mihail Drumes, pentru inceput) si vei vedea ca parca iti dai drumul la vorba.
Oamenii se privesc si ajunge o prima privire ca sa stie daca simpatizeaza sau nu pe cel din fata lor.Printr-o conversatie inteligenta, insa, il faci si pe cel mai antipatic personaj sa-ti ofere atentie.
Invata deci, sa conversezi.Placut,interesant,usor.
Cu fiecare ca si cum ti-ar fi prieten.
Si va fi bine.

| WildLatte a răspuns (pentru greece12):

Buna! Stiu ca nu-i cel mai potrivit loc sa-ti scriu, dar ce s-a intamplat de nu mai pot sa-ti trimit mesaje? Imi spune ca nu mai accepti mesaje in privat, de azi dimineata ma chinui sa-ti trimit un mesaj si nu pot.

| greece12 a răspuns (pentru WildLatte):

Da,stiu,asteapta un minut.

| vasileion1996 explică (pentru greece12):

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, sper sa imi fie utile

| vasileion1996 explică (pentru greece12):

Imi poti da si mie mai multe sfaturi, te rog frumos

| greece12 a răspuns (pentru vasileion1996):

Tocmai am facut-o.
Tine de cultura ta si de vointa personala.

| neutrino a răspuns:

Adevarat, rusinoasa problema. Poate totusi gasesti o fata pe care sa o rogi frumos sa te scoata din acest impas.

| Lvrkiosif a răspuns:

Nu e rusinos sa nu ai prietena.
Ce rost are sa ai 100 de prietene pana la 20 de ani? Si foarte putine relati de la 14-18 ani reusesc.
Eu am 21 si nu am avut inca prietena si nu ma simt rusinatwinking
Fetele sunt mai timide ca baieti.
Ce e asa de greu sa mergi la o fata sa ii faci un compliment si sa ii ceri numarul de telefon. nu sa o intrebi din prima daca vrea sa fie prietena ta... dupa o inviti la o intalnire si gata. daca iese bine e bine daca nu mergi mai departe

| vasileion1996 explică (pentru Lvrkiosif):

In teorie e usor dar sa pui in practica e mai greu, apropo dati-mi si mie niste exemple de conversatii

| darriya a răspuns:

Nu e ceva rusinos ca n-ai avut o iubita,tu trebuie sa inveti sa vorbesti,totul vine de la sine insa,nu din prima-i spui unei fete "vrei sa fii prietena mea"trebuie sa o cunosti si, sa stii s-o cuceresti, sa fii glumet, atent, tu spune-i "Buna"si de acolo vor veni si alte cuvinte si controleaza-ti emotiile

| vasileion1996 explică (pentru darriya):

Dati-mi exemple de conversatii.va rog frumos

| MDenisee a răspuns:

Hey, cat ma bucur ca mai exista si baieti de genul tau happy
Fi si tu mai comunicativ, comporta-te normal, trebuie sa fi tu, nu sa arati altceva, pun patri ca o fata are ce sa aprecieze la persoana ta, ai rabdare :*

| vasileion1996 explică (pentru MDenisee):

Da-mi si mie niste idei de conversatii cand sunt in preajma unei fete, ca nu nu stiu mai nimic

| MDenisee a răspuns (pentru vasileion1996):

Da-mi id tau prin mesaj si te pot asjuta mai bine, trebuie sa imi spui mai multe ca sa te pot ajuta, nu imi ajunge sa stiu ca esti timid si atat straight face

| Zerathull a răspuns:

Same here, bro happy